اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عدم معرفی کابینه ی جدید دغدغه هایی را در میان افکار عمومی داخلی و بین المللی به بار آورده است و هرچند به گونه ای صریح دراین باب هیچ مقام افغانی سخن نگفته است. اما از قراین برمی آید که پهلوهای تاریک درمیان رده های بلند حکومت تا اینک وجود دارد که مباحث روی آن با جدیت دوام دارد. رییس جمهور غنی با شماری از رهبران افغانستان در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرد و از آنها در جهات مختلف صلح از جمله کابینه ی افغانستان مشورت گرفت. از طرفی هیات رهبری افغانستان دیداری با هیاتی که از آمریکا وارد افغانستان شده اند، داشت. باز هم این موضوع مطرح شد که ریاست اجرایی افغانستان نگرانی نشان می دهد که اگر در نشست لندن شماری از اعضای کابینه معرفی نشوند، اثرات منفی بر روی روابط با جامعه ی جهانی خواهد داشت.

 

فتانه گیلانی رییس انجمن زنان افغانستان در برنامه «100 روز در ارگ» گفت: این دیدار می تواند مانند یکی از دیدارهای حامد کرزی باشد و یا ادامه ی سیاست های وی باشد. در دوره ی قبل مردم از این دیدارهای رییس جمهور با رهبران افغانستان خیری ندیدند. این رهبران به خود و خانواده ی خود فکر می کنند و به این می اندیشند که در این دیدار جایگاه خود را در کرسی های قدرت محکم کنند.

 

وی عنوان کرد: چهار روز به پایان کار وزرای سرپرست مانده و خبری از کابینه ی جدید نیست. نا امنی و بی ثباتی زیاد شده، قیمت ها بالا رفته و بیکاری افزایش یافته است. این وضعیت برخلاف وعده هایی بود که رهبران حکومت وحدت ملی در زمان انتخابات داده بودند.

 

این فعال مدنی افزود: اشرف غنی باید هر چه زودتر کابینه ی خود را با چهره هایی جدید معرفی می کرد، بعد از آن به سفرهای خارجی خود می رفت. در حالیکه کشور در این وضعیت بغرنج قرار دارد آن را ترک می کند و به سفرهای خارجی می رود. رییس جمهور در آغاز شعار می داد که فقر را ریشه کن می کنم، با تروریزم مبارزه می کنم، این چگونه تغییر و چگونه مبارزه کردنی است که مردم هر روز کشته می شوند. این چهره هایی که من در حکومت می بینم، چهره هایی نیست که بتوانند با فقر،مواد مخدر و یا تروزیم مبارزه کنند، برخی از این افراد خودشان در این فسادها دست دارند چگونه برعلیه خودشان مبارزه کنند. کسانی که در چهارطرف رییس جمهور هستند همه کسانی هستند که در دوره ی قبل فسادهای بسیاری کردند و رییس جمهور با کمال تاسف بازهم از آنها استفاده می کند.

 

رییس انجمن زنان افغانستان گفت: در کشوربازی های خطرناک مافیایی و استخباراتی صورت می گیرد و انتقاد کمی بر آن می شود چرا که هر کس تلاش می کند طوری حرف بزند که مقام خودرا از دست ندهد. انتقاد بر حکومت زودهنگام نیست. دو ماه از آغاز آن می گذرد.

 

وی در پایان گفت: کابینه باید هر چه زودتر معرفی شود، تاخیر این امر سبب نا امنی ها شده، هر روز شمار زیادی از کودک و جوان کشته می شوند و هیچ کس پاسخگوی این وضعیت نیست. رهبران حکومت باید از قبل افرادی را برای کابینه انتخاب می کردند و حال با هم توافق می کردند.