اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهور مردم را در مورد معرفی کابینه به صبر و شکیبایی دعوت کرده است. پس از آن اعلام کرده است که کابینه شکل گرفته و به زودی اعلام می شود. لیستی از این افراد پخش شده است که تا حد زیادی امکان وجود آنها در کابینه است.اما آیا این افراد شایستگی ذکر شده توسط رییس جمهور و رییس اجرایی را دارند؟ آیا حکومت وحدت ملی پس از این صد روز کارایی خود را بهبود می بخشد؟

 

داکتر محمد امین فرهنگ آگاه امور سیاسی در برنامه «پس از صد روز» گفت: بیشتر از صد روز از حکومت وحدت ملی می گذرد و در این مدت بر روی کابینه کار می شود و بهتر است هر چه زودتر به مردم معرفی شود. امکان دارد از لیست کسانی که ذکر شده است تعدادی از آنها به عنوان نامزد وزیر معرفی شوند. احتمال می رود که هنوز هم در پست های حساس و کلیدی اختلاف نظر بین دو رهبر وجود داشته باشد چرا که در لیست پخش شده برای بعضی وزارت های حساس چند نفر ذکر شده اند که این به معنی وجود اختلاف بین دو رهبر است.

 

وی در ارتباط با فاسد بودن حکومت قبلی و انجام ندادن بسیاری کارها در از بین بردن فساد و اینکه آیا این حکومت مانند حکومت قبلی خواهد بود یا خیر پاسخ داد: حکومت آقای کرزی و قوه اجرایی آن متوجه ایجاد نهادهایی بودند که دموکراسی را در افغانستان نهادینه بسازند، قانون اساسی را ایجاد و تصویب کنند، قانون انتخابات را بسازند و قوانین متمم دیگری که یک حکومت را مستقل می کند ایجاد نمایند. انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی کارهایی بودند که به بسیاری از کارهای دیگر فرصت نمی دادند که انجام شوند. رییس جمهور فعلی در همان دوره ها در راس تمام تصمیم گیری فعالیتهای اقتصادی قرار داشت. به مدتی بسیار طولانی به عنوان رییس نهاد هماهنگ ساختن کمکهای بین المللی و به عنوان وزیر مالیه بودند. همچنین داکتر عبدالله وزیر خارجه و تدوین کننده سیاست خارجی افغانستان بود. این رهبران خود در حکومت گذشته نقش داشتند و دلایل انجام نشدن بسیاری از کارها را می دانند.

 

فرهنگ حکومت جدید را استوار بر پایه دولت قبلی قلمداد کرد و عنوان کرد: حکومت جدید از انجام بسیاری از کارها مبرا و راحت است. کارهای ابتدایی که یک دولت جدید باید بر آن استوار شود، مثل قانون انتخابات، ایجاد قانون اساسی و اردو و غیره این کارها قبلاً انجام شده است. حال تمام تمرکز حکومت جدید باید بر روی سه نکته باشد. نکته اول، حاکمیت قانون را باید هر طور که امکان دارد پیاده کند. نکته دوم از بین بردن هر نوع ارتباطات سمتی، قومی و شخصی برای اعطای مقامات به افراد است و نکته سوم، اجرایی ساختن قوانین است. رییس جمهور غنی همیشه بر این نکته تاکید دارند و اگر این موضوع عملی نشود امیدواری های مردم از بین می رود.

 

این آگاه امور سیاسی در ارتباط با شباهت داشتن یا شباهت نداشتن سیاست های اشرف غنی و حامد کرزی گفت: اشرف غنی گفته است که من همیشه در مسایل اساسی مملکت از حامد کرزی مشورت می گیرم. کرزی هم در رسانه ها گفته است که هر روز با اشرف غنی صحبت می کند و وی در مسایل عمده از من مشورت می گیرد و مشورت می دهم. پس تا حدود زیادی سیاستهای این دو فرد می توانند به هم نزدیک باشند.

 

امین فرهنگ از عدم شایسته سالاری در حکومت انتقاد کرد و افزود: در لیستی که برای اعضای کابینه ذکر شده افرادی وجود دارند که شایسته وزارت هستند اما افراد زیادی هم درلیست وجود دارند که شایستگی آن را ندارند. اصل حکومت بر اساس شایسته سالاری صورت نمی گیرد بلکه بر اساس مصلحت گرایی انجام می شود و این برای افغانستان بسیار خطرناک است. به طور مثال به این فکر می کنند که از هر قومی به تعداد مساوی درحکومت شریک باشند اما نباید این گونه باشد بلکه باید به شایسته سالاری اندیشید. حتی اگر همه کابینه از یک قوم باشند اما همه شایسته باشند، بهتر از رعایت نسبت قومی است و در نهایت به نفع کشور تمام می شود.