اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنجال های انتخاباتی در بیش از دو- سه سال اخیر برای مردم افغانستان هزینه های زیادی را در بر داشته است. انتخابات گذشته ریاست جمهوری، یکی از جنجالی ترین و پرهزینه ترین انتخابات ها در تاریخ افغانستان بوده است که نتیجه آن به وجود آمدن دولت وحدت ملی است. این دولت هنوز در ابتدای راه است و طبق قراردادی که میان طرفین عقد گردیده است، راه درازی را در پیش رو دارد تا بتواند به نتیجه برسد. همه اینها در دوره ریاست یوسف نورستانی بر کمیسیون مستقل انتخابات رخ داده است. بدین ترتیب او یکی از جنجالی ترین های کمیسیون مستقل انتخابات است. بسیاری ها در مورد نورستانی نظرات کاملا متضاد دارند، عده ای او را دشمن می دارندو عده ای نیز به نیکی از او یاد می کنند. ولی به هر صورت نورستانی بیشتر با نقدهای تند و تیز همراه بوده است و کمتر توانسته دل مردم افغانستان را بدست بیاورد.

از سوی دیگر، از اولویت های مورد توافق طرفین دولت وحدت ملی اصلاحات انتخاباتی بود و همین گونه نهادهای بین المللی نیز بر اصلاحات انتخاباتی تاکید داشته و دارند، و اما در این اواخر نورستانی با تکیه زدن بر موضع مخالفت با دولت و اصلاحاتی که قرار بود از سوی دولت وحدت ملی در کمیسیون به وجود بیاید، فضای متشج انتخابات افغانستان را متشنج تر و غبارآلودتر ساخته بود. نورستانی علم مخالفت برداشته بود و با هرچه دولت می کرد، مخالف بود.

رئیس جمهوری درست در روزهای پیش از آغاز به کار این دوره تقنینی پارلمان، با صدور فرمان تقنینی، دستور داد تا کمیته گزینش آغاز به کار نماید ولی این امر نیز با مخالفت نورستانی و اعضای کمیسیون انتخابات روبرو شد.

به هر صورت، اکنون گفته می شود کار به پایان رسیده است، نورستانی استعفا داده و رئیس جمهوری نیز استعفای او را منظور کرده است. گام بعدی چیست؟ آیا استعفای نورستانی راه را برای کار کمیته گزینش جدید همواره ساخته و همان طور که گفته می شود و حدس و گمان ها نیز تایید می کند، به زودی و در این هفته کمیته گزینش کار خود را آغاز می کند؟ و آیا اختلافات عمیقی که گفته می شد میان دولتمردان در مورد برگزاری انتخابات و گزینش افراد وجود داشته است، برطرف خواهد شد و راه باز شده توسط نورستانی به زودی طی خواهد شد؟

انتخابات در افغانستان همواره بحران و چالش برانگیز بوده است. اگر نگاهی به گذشته انتخابات افغانستان بعد از حکومت طالبان بیاندازیم، سیر صعودی مشکلات در انتخابات افغانستان که نتیجه آن بی باوری مردم به انتخابات و دوری آنها از دولت و بالا رفتن میزان تقلبات در انتخابات است را می بینیم.

دایره مشکلات در انتخابات در افغانستان مطمینا وسیع تر از کمیسیون مستقل انتخابات و سمع شکایات انتخاباتی است. به همین دلیل نیز استعفای نورستانی می تواند یک بخش از قضیه و بخش کوچگی از آن باشد، اختلافات عمیق و گسترده ای دیگری نیز وجود داشته و خواهد داشت که سبب شده انتخابات بدین جا برسد.

دولت افغانستان که سال روان خورشیدی را موعد برگزاری انتخابات عنوان کرده است، حتما باید متوجه باشد که فرصت زیادی تا آن زمان باقی نمانده است و با توجه به واقعیت های افغانستان برگزاری انتخابات در این مدت زمانی کوتاه کار کاملا سخت و دشواری است. دولت مردان باید اختلافات خود را کنار بگذارند و کار انتخابات را باید جدا شروع کنند و از هدر دادن فرصتی که به دست آمده است دوری نمایند.

اصلاحات انتخاباتی می تواند بهترین و کارا ترین دستاورد افغانستان باشد که در این موقعیت زمانی هم کشور بدان نیاز دارد و هم دولت افغانستان باید ثابت بسازد که به تعهدات خود وفادار است و تعهدات شان را فراموش نمی کنند.