اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

واژه ی “اصلاحات انتخاباتی” بیش از آنکه به واقع و بجا یک معنا و تعریف درست و مشخص در سیاست و حکومت داری افغانستان داشته باشد؛ به یک ریسمان پوسیده برای چنگ اندازی گروه های مختلف و نیز یک وعده ی خوش آب و رنگ برای تطمیع افکار عمومی تبدیل شده است.

 

به عبارت دیگر، این اصطلاح نیز در ردیف اصطلاحات تکراری ولی فریبنده ی دیگری همچون حقوق زنان، وارد ساختن جوانان در بدنه ی دولت، اشتغال، تسهیلات ازدواج و ریشه کن ساختن اعتیاد قرار گرفته است و به تبع آن از اهمیت و حساسیت حقیقی خود دور نگاه داشته شده است.

 

احمد یوسف نورستانی که از ماه ها بدین سو، مورد انتقاد رسمی برخی مسوولان برای ترک سمت خود قرار گرفته است ولی برکناری را نمی پذیرد؛ سرانجام تاریخ انتخابات پارلمانی را 24 میزان 1395 اعلام کرد ولی هیچ حرفی از اصلاحات انتخاباتی به میان نیاورد.

 

محمد اشرف غنی، محکم و قاطعانه از این تاریخ استقبال و از اقدام کمیسیون نامستقل انتخابات تقدیر و تشکر کرد و زمان اعلام شده را پایانی بر قایله ی پر دامنه ی انتخابات پارلمانی دانست.

 

عبدالله عبدالله در قصر سپیدار، بر این تاریخ تاخت و این اعلام موضع درخصوص انتخابات پارلمانی از سوی کمیسیون تعلیق شده و نامشروع بدون ذکر اصلاحات انتخاباتی را غیرقانونی خواند.

 

رییس کمیسیون انتخابات نیز با دفاعیه ی تند خود، رییس جمهور، رییس اجرایی و تمامی مسوولان ارگ نشین را در خصوص برکناری خود و مداخله در امور انتخاباتی، خلع صلاحیت کرده و مدعی شده است تا دوره ی شش ساله ی کاری خود را تمام نکند از چوکی دست نمی کشد.

 

این مسابقه ی طناب کشی درحالی است که بسیاری از احزاب و نهادها و جناح های سیاسی و مدنی نیز مواضع تند خود را علیه تاریخ انتخابات ناوقت پارلمانی بدون اصلاحات اعلام کرده اند؛ باید دید سنبه ی کدام یک پر زور تر است و می تواند در اولین قدم با برکناری اعضای کمیسیون های کنونی، اصلاحات را در انتخابات بگنجاند یا این واژه ی فریبنده همچنان شعاری باقی خواهد ماند؟