اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی اولین اقدام عملی داکتر عبدالله با عنوان رییس اجرایی، بعد از ده روز، بالاخره انجام شد. اولین نشست وزیران زیر نظر رییس اجرایی حکومت داکتر عبدالله برگزار گردید. تطبیق قانون، مبارزه با فساد و حکومتداری خوب از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه بر آن تاکید شد. تاکید وی بر تطبیق اهدافی که داکتر اشرف غنی نیز بر آن اصرار داشت بیانگر مشترک بودن اهداف دو شخصیت سیاسی منتخب مردم است که باعث امیدواری است.

 

محمدعارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خبر تودی» گفت: اقدام های رییس جمهوری در این دوهفته نشان داده که اراده ی جدی و تلاش فراوانی برای برآورده ساختن تعهدات خود دارد و همچنین بیانگر این مساله است که متفاوت از گذشته می خواهد عمل کند. داکتر عبدالله با شعار اصلاحات در حکومت شروع به کار کرده است و حضور و تلاش وی در حکومت این انتظار را برمی انگیزد که برای حاکمیت قانون، مبارزه با فساد ویرانگر و به مراتب بدتر از تروریزم در افغانستان و ایجاد حکومتداری خوب، چنین حرکت و عزمی را از خود نشان دهد.

 

وی افزود: تاکید داکتر عبدالله در این نشست بر این موضوع ها بیانگر همصدایی وی با رییس جمهور است. اگر غیر از اتحاد بینش و اندیشه در آوردن تحول و تداوم، اتحادی در روش ها و تکنیک ها نیز وجود داشته باشد شاهد حکومتی متفاوت تر و آینده ای روشن خواهیم بود. هر دو شخصیت در اصل عقیده و آوردن اصلاحات و ایجاد تغییر و تداوم کارهای گذشته و ایجاد تحول به منظور ساختن آینده ای روشن اختلافی با یکدیگر ندارند و اختلافی اگر است در تکنیک ها و روش ها و یا جابجایی هایی که در واحدهای اداری صورت می گیرد و همچنین سرعت ایجاد اصلاحات و تحول است.

 

به باور رحمانی اگر اصلاحات می خواهد ایجاد شود باید از ارگ شروع شود زیرا مقام های ارگ به مثابه ی چشم و گوش و زبان رییس جمهور عمل می کنند و خوب است کسانی را در اطراف خود داشته باشد که بنا بر اصل شایسته سالاری، تعهد و تخصص و باورمند به اخلاق انسانی و اسلامی باشد.

 

محمدعارف رحمانی با انتقاد از حکومت حامد کرزی گفت: ما در حکومت قبلی شاهد باندبازی و کش و قوس ها بودیم که گاهی اوقات منجر به کتک کاری می شد بنابراین بهتر است حکومت این اصلاحات را از ارگ شروع کند. اشرف غنی قبلاً گفته بود که اگر کسی از خانواده ی من بخواهد مقامی را تصاحب کند و یا کاری انجام دهد باید بازداشت شود. این حرف وی بسیار دلگرم کننده است.

انتخاب شخصی امنیتی به عنوان مشاور امنیت ملی از سوی رییس جمهور نیز در این راستا انتخاب خوبی نسبت به مشاور امنیت ملی در حکومت گذشته است زیرا داکتر اسپنتا تخصص امنیتی نداشت. انتخاب شخصی با دکترای حقوق به سمت مشاور حقوقی رییس جمهور بسیار شایسته است ولی انتخاب شخصی فوق العاده مشکل دار به عنوان وزیر اقتصادی بسیار جای تعجب است وی در ابتدا از لحاظ مالی هیچ چیزی نداشت و ناگهان صدها میلیون دالر پیدا کرده است. از رییس جمهور انتظار می رود کمی رادیکال تر عمل کند و افرادی مساله دار را در اطراف خود انتخاب نکند.

 

عضو مجلس نمایندگان تصریح کرد: اصلاحات یکشبه عملی نیست و باید به تدریج صورت بگیرد. مجموعه اقدام های رییس جمهوری نیز در راستای ایجاد اصلاحات بوده است. ما 13 سال افراد متفاوت را به آزمون گرفتیم بعضی چهره ها ابتدا بسیار متدین بود اما بعدها به دزدانی حرفه ای بدل شدند یا کسانی که بیسواد بودند و یا کسانی که در بسیاری موضوع ها مورد سوال بودند کار کردند ولی عملکرد همه ی آنها با شکست مواجه شد. بنابراین باید این بار با هماهنگی دو تیم اصلاحات در ولایت ها صورت بگیرد. امروز اگر مردم در روستاها به طالبان می پیوندند و یا به صورت باندهای خودسر مافیایی درآمدند و یا از این کشور فرار کرده و در دریاها غرق می شوند همگی برمی گردد به فساد گسترده ای که در اداره های ما وجود دارد.

به طور معمول اصلاحات رادیکال و انقلابی درهمه ی کشورها به خوبی جواب نداده است. بعد از شش ماه هم داکتر عبدالله و هم اشرف غنی یک بازنگری نسبت به افراد داشته باشند و به دنبال گنج هایی در خرابه ها بگردند. کسانی که اهل تملق نیستند، و دارای شایستگی و صلاحیت اخلاقی و مدیریتی هستند.

 

وی عملکرد اشرف غنی را تا کنون بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: حضور اشرف غنی در جلسات شورای امنیت ملی و دیدار و گفتگو با فرماندهان نظامی و انتظامی و والی ها در چندین مرتبه آن هم در ده روز بسیار جای خوشحالی و امیدواری است. این دیدارها و گفتگوها باعث ایجاد دلگرمی در میان مقام ها و حتی ترس و نگرانی از بازخواست رییس جمهور را در پی دارد که باعث پیشبرد بهتر امور کشور می شود. همچنین اقدام هایی که در حوزه ی امنیت کردند دستور بررسی کابل بانک، تعیین زمان برای فرمان ها و حتی دستور برای برنامه داشتن وزرا در نود روز و عملی کردن آن و همچنین بازدیدهای سرزده ی وی از نهادها و مراکز و شنیدن حرف ها و صحبت های فرهنگیان، فرماندهان و افرادی که در بیمارستان کار می کردند از جمله موارد بسیار ارزنده از سوی اشرف غنی احمدزی است برخلاف حکومت گذشته که دیدارهای حامد کرزی کوتاه، رسمی و وی در مقام گویندگی بود و دیگران شنونده، دیدارهای اشرف غنی احمدزی برعکس طولانی، غیرمعمول و احمدزی بیشتر در مقام شنوندگی بود.

 

رحمانی اظهار داشت: داکتر عبدالله اگربا همدلی و واقع بینی و نه خیال کوشش کند در واحدهای دومی اصلاحاتی را بوجود آورد کم کم خواهید دید که همین برادران مخالف ناراضی نیز دست از اعتراض و دشمنی خواهند کشید. وقتی مردم ببینند که اطفال آنها به مکتب می رود و در موقع لزوم دعوا و مشکلات آنها در دستگاه قضایی به طور عادلانه مورد پیگیری قرار می گیرد، قطعاً این حکومت یکی از موفق ترین حکومت ها خواهد بود. انتخاب افراد شایسته از میان خرابه ها و بیرون کشیدن آنها برای استفاده در حکومت شش ماه فرصت می برد اما بیشتر از آن دیگر از صبر و تحمل مردم فراتر است، بنابراین در این خصوص من کمی عجله را تجویز می کنم.

 

به گفته ی محمدعارف رحمانی، اقدام های رییس جمهور خصوصاً دیدارهای سرزده ی وی از نهاد و مراکز باعث شده که در سطح ادارات و نهادها تغییراتی بوجود آید و تلاش زیادی برای انجام کار بهتر صورت بگیرد. چیزی که قابل یادآوری است جناب رییس جمهور متوجه افراد چاپلوس و متملق باشند و فریب آنها را نخورند. اگر فرعون ادعای خدایی کرد به خاطر افرادی متملق و چاپلوسی بود که بی نهایت ادعای بندگی می کردند. خوب است که رییس جمهور هم عهدنامه ی مالک اشتر را و هم روانشناسی استبداد و چاپلوسی شناسی لویی اشتراوس را بخواند و اگر خوانده یکبار دیگر مرور کند.

 

نماینده ی مجلس در پایان افزود: داکتر عبدالله سه میلیون رای مردم را با خود دارد و این رای ها بر شانه های وی سنگینی می کند، اگر اندکی غفلت کند و کم کاری کند مردم از وی روی برمی گردانند و پشت حکومت وحدت ملی خالی می شود. من امیدوارم که از اخلاق داکتر عبدالله سوء استفاده نشود. همچنین امیدوارم که هم اشرف غنی و هم داکتر عبدالله از حرف های اطرافیان و چاپلوسان دچار عجب و خودپسندی نشوند. آنها متوجه باشند که ذایقه ی مردم افغانستان تغییر کرده و خواهان تغییر مثبت و اصلاحات استراتژیک هستند.

موضوع : اخبار