اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز گذشته رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه برای دیدار و گفتگو با محترم شرف غنی احمدزی و دیگر مقامات دولت وحدت ملی افغانستان، وارد کابل شد.

 

اردوغان که به عنوان نخستین رییس جمهور ترکیه است که در 56 سال گذشته به کشور ما سفر می کند، هدفش امضا کردن پیمان استراتژیک میان ترکیه و افغانستان می باشد. به علاوه اینکه قرار است امروز با حضور وی یکی از جاده های کابل که با کمک مالی کشور ترکیه ساخته شده است، افتتاح گردد.

 

درباره اینکه متن این پیمان چیست و ترکیه از دولت وحدت ملی افغانستان چه درخواستهایی دارد یا اگر بهتر بگوییم جنرال دوستم چه وعده هایی به ترک ها داده است، هنوز خبری منتشر نشده ولی بر دولتمردان جدید کابل لازم است تا با آگاهی کامل از سیاستهای دوگانه ی ترکیه با این کشور اسلامی – آمریکایی مواجه شوند.

 

برای توضیح بیشتر لازم به ذکر است که تركيه از سال 2007 میلادی تلاشهای فراوانی برای حل و فصل اختلافات میان افغانستان و پاکستان نموده و تاکنون چندین بار میزبان نشست میان روسای جمهور افغانستان و پاکستان با حضور مقامات ارشد نظامی و اطلاعاتی، به منظور همکاری دو کشور علیه شبه نظامیان بوده است.

 

با اینکه هنوز سیاست و هدف خاصی از این کمکهای خیرخواهانه ترکیه در مورد افغانستان افشا نگردیده، ولی آنچه ظاهرا به نظر می رسد این است که طی چند سال اخیر ترکیه تلاش کرده است تا نقش میانجی بین کشورهای منطقه را داشته باشد، تا بتواند برخی از اختلافات را بر طرف نماید.

 

برخی از آگاهان مسایل سیاسی معتقدند که در این زمان که افغانستان بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت همه جانبه کشورهای دوست و خصوصا کشورهای همسایه و منطقه دارد، ترکیه به عنوان یک کشور مسلمان و دارای ارتباط ویژه با کشورهای منطقه می تواند در خروج موفقانه افغانستان از بحران نقش موثر و مهمی را بازی کند.

 

اما از سوی دیگر باید گفته شود که ترکيه از کشورهايي است که در افغانستان با آمريکا بهترين همکاريهاي را دارد و در گذشته مقامات کاخ سفید در خواستهای را مبنی بر افزایش نیروهای نظامی ترکیه به افغانستان بیان نموده بودند. اما ترکیه تا کنون به انتقال تجربیات خود در زمینه مبارزه با تروریزم به نیروهای پولیس افغانستان و پاکستان بسنده نمود و تا به حال هیچ یک از نیروهای نظامی ترکیه در هیچ یک از درگیری های کشور ما شرکت نکردند.

 

در ضمن دور از ذهن هم نیست که ترکیه بسیاری از سیاستهای خارجی خود را با مقاصد واشنگتن یک سو نماید، زیرا هرچه که باشد هنوز آمریکا بر بسیاری از کشورهای منقطه تاثیرگذاری خاص خود را دارا است.

 

از آنجا که مسوولان حکومتی کشور ما نسبت به فعالیت گروه‌های تروریستی در مناطق مرزی با پاکستان و نقش احتمالی برخی محافل پاکستانی در ادامه ناامنی در افغانستان نگران هستند، این ترکیه است که قادر خواهد بود نقش مهمی در تامین امنیت و ثبات در کشور را بازی کنند.

 

زیرا از آنجا که ترکیه روابط بسیار نزدیکی با پاکستان دارد مي تواند نقش کليدي در قانع کردن طالبان به پيوستن به روند سياسي در افغانستان ايفا کند و این مساله است که احتمالا دور از چشم رییس جمهور جدید نمانده و شاید در این دیدار امروز آن را مطرح کند.

 

خلاصه مطلب اینکه باور عمده سیاستمداران منطقه این است که اگر کشور ترکیه نتواند از طریق ایجاد فشارهای سیاسی بر حکومت ملکی پاکستان در راستای قطع حمایت های ارتش و استخبارات پاکستان از طالبان کار موثری انجام دهد، گفتگوهای محض میان مقام های ارشد سیاسی دو کشور افغانستان و پاکستان نمی تواند به ایجاد اعتماد میان دو دولت منجر شود و باعث کاهش مداخلات و قطع حمایت های آی اس آی و ارتش پاکستان از طالبان گردد.

 

اگر ترکیه واقعا می خواهد تا به روند تامین صلح و ثبات در افغانستان کمکی بکند، باید از طریق فشار بر جامعه جهانی و قناعت دادن آن ها کاری بکند تا دیگر کشورها مشترکا پاکستان را وادار به قطع حمایتش از طالبان نماید. اگر حمایت سیاسی از پاکستان در سطح بین المللی مشروط به قطع رابطه استخبارات و ارتش آن کشور از طالبان و دیگر گروه های تروریستی شود، در آن صورت احتمالا چشم انداز تامین صلح در افغانستان تا حدی واقعی به نظر خواهد رسید.

 

در غیر آن پاکستان با بازی تکراری و همیشگی اش از یک طرف در ظاهر از برنامه های بین المللی برای مبارزه با تروریزم حمایت نشان خواهد داد و از طرف دیگر به تجهیز، تمویل، آموزش و پناه دادن به تروریستان ادامه خواهد داد تا هم حمایت جهانی را داشته باشد و هم زیر نام خطر سقوط پاکستان همه ساله میلیارد ها دالر کمک جهانی را به جیب بزند.

 

 

موضوع : اخبار