اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

 

نشست سران ناتو از روز پنج‌شنبه (13 سنبله) در شهر ولز انگلیس آغاز شد و به مدت دو روز ادامه یافت که ادامه حضور همکاری نیروهای ناتو پس از سال 2014 در کشور ما یکی از موضوعات مهم مورد بحث در این نشست بود. محترم بسم الله محمدی وزیر دفاع ریاست هیات افغانستان در این نشست را بر عهده داشت.

نتیجه این نشست همان شد که جناب باراک اوباما در نشست خبری در نیوپورت در ولز گفت به این شرح: ماموریت ناتو در افغانستان تا چند ماه دیگر به پایان می رسد و ما خود را آماده می کنیم تا ماموریتی جدید را که شامل آموزش، مشاوره و یاری رساندن به نیروهای افغانستان است، انجام دهیم.

پریزیدنت اوباما افزود : هر دو نامزد ریاست جمهوری متعهد به امضای توافق دو جانبه امنیتی شده اند که مبنایی برای ادامه همکاری ها خواهد بود. با این حال، مساله انتخابات اخیر باید حل و فصل شود و ما از هر دو نامزد می خواهیم مصالحه های لازم را صورت دهند تا مردم افغانستان بتوانند پیش بروند و کشوری متحد، مستقل و مردم سالار تشکیل دهند.

بعد از این سخنان جناب اوباما کمیسیون انتخابات اعلام کرد روند بازشماری 22 هزار و 828 صندوق رای‎گیری دور دوم به پایان رسیده و 70 درصد روند ابطال آرای تقلبی نیز صورت گرفته و چیزی به زمان اعلام نتیجه نهایی باقی نمانده است.

اعضای تیم اصلاحات و همگرایی گفته اند که نتیجه ی انتخابات تا زمان به تفاهم نرسیدن دو تیم باید به تعویق انداخته شود، اما اعضای تیم تحول و تداوم خواستار اعلام هرچه زودتر نتیجه انتخابات شدند.

آنچه از سوی محافل سیاسی و انتخاباتی بیرون می آید این است که شانس پیروزی اشرف غنی احمدزی بسیار بیشتر از داکتر عبدالله است چرا که اصلاح یک میلیون آرایی که در اعلام نتیجه دور دوم، اشرف غنی از عبدالله پیش بود کار آسانی نیست. با این توضیح که در اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات که 17 سرطان اعلام شد هشت میلیون و یکصد و نه هزار و چهارصد و سه تن (8.109.403) در انتخابات شرکت کرده بودند که در این میان رای متعلق به داکتر اشرف غنی احمدزی 4.485.888 رای (یعنی ۵۶.۴۴ درصد) و داکتر عبدالله 3.461.639 رای (یعنی ۴۳.۵۶ ) می باشد.

حال اگر بخواهد عبدالله رییس جمهور اعلام شود کمیسیون انتخابات ناچار است بگوید یک میلیون اختلاف رای داکتر اشرف غنی نسبت به داکتر عبدالله، آرای تقلبی بوده است که در زیر سایه ی نظارت و عملکرد کمیسیون انتخابات صورت گرفته است. کاری که در واقع بستگی حیثیتی به سران کمیسیون انتخابات دارد و بعید به نظر می رسد که کمیسیون انتخابات چنین کاری را انجام دهد.

لذا به ناچار برای حفظ آبروی کمیسیون انتخابات، دولت کرزی و ناظران بین المللی انتخابات هم که شده باید جناب اشرف غنی رییس جمهور اعلام شود و تیم اصلاحات و همگرایی به خاطر فشارهای داخلی و بین‌المللی چاره‌ای جز پذیرش تحمیلی شکست ندارد. که باز هم به نظر می رسد داکتر عبدالله از روی تعصبی که برای خودش ایجاد کرده ریاست اجرایی دولت آینده را نپذیرد و جدال برای کسب سمت ریاست اجرایی میان محمدیونس قانونی و عطامحمد نور برگزار گردد.

قطعا اگر قرار باشد ریاست اجرایی دولت آینده از میان این دو نفر انتخاب شود، باز این یونس قانونی است که شانس بیشتری برای تصدی این سمت دارد چرا که گفته می شود جناب اشرف غنی احمدزی حاضر به دادن سهم 50 درصدی به تیم عبدالله و کابینه احتمالی وی در دولت آینده نیست و نمی تواند با افرادی چون عطامحمد نور که از سران جهادی است به آسانی کنار بیاید اما یونس قانونی خلق و خوی نرم تری دارد.

شنیده های دیگری نیز حاکی از آن است که قرار شده جناب عبدالرب رسول سیاف طی دو سه روز آینده به عنوان میانجی میان عبدالله و احمدزی، آخرین توافقات سیاسی را انجام دهد تا هم نتیجه انتخابات پس از ماه ها جنجال و چالش مشخص گردد هم سومین انتخابات ریاست جمهوری از آمریکایی بودن رفع اتهام شود.

هرچند که تا اعلام نتیجه نهایی باز هم باید منتظر بمانیم چرا که از قدیم گفته اند یک سیب را که به هوا بیندازی تا به زمین برسد، صد چرخ می خورد. به ویژه اگر این سیب انتخاباتی را آمریکا به هوا انداخته باشد.