اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اصولا روابط کابل اسلام آباد که مدت های مدیدی است به تیرگی گراییده و ارتباط مستقیمی با ضعف امنیتی و نظامی افغانستان و نیرنگ و دورنگی پاکستان دارد در همین حالت نزدیکتر به منافع اسلام آباد واشنگتن می باشد و با یک دست نمی شود آن را روشن نمود.

 

نقش اصلی و اساسی پاکستان در جولان یا انزوای طالبان و گروهک های تروریستی مخالفان مسلح حکومت از آنجا قابل اثبات و غیر قابل انکار است که مراکز تعلیم و تربیت و تجهیز و تمویل این بنیاد گرایان افراطی در داخل خاک پاکستان قرار دارد و بارها از آن پرده برداری شده است.

 

با این حال، در آستانه سفر اشرف غنی احمدزی رییس جمهور دولت وحدت ملی به کشوری که حامد کرزی برادر و دوست و همسایه می خواند و وی هنوز موضعی در این خصوص اختیار نکرده است؛ باید گفت اولین سفر رییس جمهور باید پربار و سرشار باشد نه فرمالیته!

 

30 بار رفت و آمد حامد کرزی، دوست و همسایه و برادر خواندن، دراز کردن دست صلح و سیاست تضرع آمیز حکومت پیشین هیچ کاری از پیش نبرد و هیچ راه به جایی نرساند؛ از این رو سی و یکمین سفر هیات بلندپایه کابل به اسلام آباد باید نتیجه ای عینی و ملموس در بر داشته باشد.

 

تحولی که در شعارهای اشرف غنی و اصلاحاتی که در ادعاهای عبدالله آرای مردم ملکی را برایشان به ارمغان آورد در حیاتی ترین و حایز اهمیت ترین وجه خود باید پاکستان را بعنوان کشوری مغلطه گر، حیله گر و دو رو وادار به جبران اهمال کاری های گذشته اش نماید.

 

نشست های سه جانبه افغانستان، پاکستان و ترکیه یا افغانستان پاکستان و چین که در آستانه برگزاری آن قرار داریم تاکنون نه تنها راه به جایی نبرده اند که همواره پای کشور سوم را به مداخلات عمیق و وسیع در تنش دیورند باز کرده اند از ایران گرفته تا انگلیس.

 

با استناد به تمام موارد مذکور، اشرف غنی احمدزی باید پیش از سفر به اسلام آباد، انتظارات، اهداف، برنامه ها و مطالباتش را از نواز شریف، ممنون حسین و جنرال ظهیر الاسلام روشن و صریح در ملأ عام اعلام نماید و…

 

و به تبع آن در بازگشت از سفرهای دوجانبه یا سه جانبه، میزان تحقق و یا عدم تحقق لیست خواست هایش در بهبود روابط و مناسبات دیپلماتیک کابل اسلام آباد را به سمع و نظر مردم ملکی برساند تا افکار عمومی تعیین نمایند که اشرف غنی در دور تسلسل حامد کرزی گرفتار آمده است یا خیر.