اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اصلاحات انتخابات به جنجالی تبدیل شده است که حتی رییس اجرایی که خود در راس حکومت است می گوید تعلل در اصلاحات را نمی تواند بپذیرد. نه ماه از حکومت گذشته و رهبران تا هنوز به این مساله نپرداخته اند. اگر رییس اجرایی در تعلل در انتخابات نقش ندارد پس چه کسی مقصر این ماجرا است و تا کی این موضوع ادامه دارد؟

 

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان در برنامه «فراخبر» گفت: از زمانیکه افراد برای کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی مشخص شدند من اظهار نگرانی خود را در رسانه ها بیان کردم چرا که آن افراد کسانی نبودند که بتوانند انتخابات را که یک پروسه سرنوشت ساز برای افغانستان است مدیریت کنند. این افراد بسیار ضعیف و ناتوان، یا از جانب کرزی و یا از جانب خرم و مارشال فهیم انتخاب شدند. نورستانی به عنوان رییس کمیسون انتخاب شد. نورستانی فردی که بود که در معاونت وزرات دفاع بود و نتوانست از فرصت های فوق العاده عالی که در طول چهارده سال به افغانستان آمد استفاده خوبی نماید. ضعیف ترین افراد را پیدا کرد و برای اردو مقرر نمود.

 

وی انتخابات گذشته را تاثیرگذار بر انتخابات فعلی و اوضاع جامعه دانسته و افزود: همین گذشته های بد ما را به چنین جایی رسانده است، اگر کرزی در حق مردم افغانستان خیانت نمی کرد و از سیزده سال که دستاوردهای فوق العاده نصیب مردم افغانستان شده بود استفاده خوبی می کرد، آن را برای مردم استفاده می کرد و انتخابات خوبی برگزار می کرد، امروز امنیت خوب، اردوی خوب و موقعیت اقتصادی خوب می داشتیم. سرهای فرزندان وطن امروز بریده نمی شد و هر روز خونشان بر زمین نمی ریخت.

 

گیلانی اشرف غنی را رهبری خودکامه ارزیابی کرده و وی را باعث عدم برگزاری اصلاحات و انتخابات می داند و می گوید: اشرف غنی در حال تبدیل شدن به یک دیکتاتور است. عدم اصلاحات در انتخابات و برگزار نکردن آن صد در صد کوتاهی رییس جمهور است چرا که شنیده می شود به حرف هیچ کسی در این زمینه گوش نمی دهد و کار خود را می کند. هیچ اراده ای برای اصلاحات ندارد چرا که کارهای وی این را به خوبی نشان می دهد.

 

رییس اجتماع زنان معتقد است که رهبران اصلاحات انتخابات و برگزاری انتخابات را به کنار نهاده و مشغول کشمکش های خود هستند و گفت: حالا دو رهبر به جای اینکه به ولسوالی ها بروند و اوضاع مردم را مشاهده کنند، مشغول کشمکش ها میان خود هستند. چندی قبل دیدیم که در جلریز چطور افغان های ما کشته شدند و چطور سرهای نیروهای افغانستان در بدخشان بریده شد اما رهبران مشغول کشمکش بر سر تعیین اعضا در جایگاه های مختلف هستند. مشغول این هستند که چگونه دوباره می توانند اعضای فاسد قبلی را که به علت فساد برکنار شده بودند و حالا می توانند برایشان کار کنند بر سر کار بیاورند. چگونه وزیر فاسد دوران کرزی را در جای دیگری به عنوان والی مقرر کند و چطور یک والی فاسد دیگر را وزیر کند.

 

وی معتقد است رهبران اراده ای برای اصلاحات ندارد چرا که می خواهند از این طریق راحت تر تقلب دوباره ای کرده و بر پارلمان بعدی نفوذ داشته باشند و افزود: نقشه رهبران هم اکنون این است که انتخابات و اصلاحات آن را طوری بچینند که خود پایدار باشند چرا که می دانند که مردم از آنها راضی نیستند و ممکن است بر علیه آنها شورش نمایند پس می خواهند طوری عمل کنند و اصلاحات را طوری بیاورند که به نفع خودشان باشد نه به نفع مردم افغانستان و کشورمان.

 

گیلانی وظیفه نمایندگان مجلس فشار برحکومت برای اصلاحات دانسته و گفت: با وجود اینکه هم اکنون کار پارلمان غیر قانونی است اما چاره ای جز پذیرش آنها نیست. اکنون که کار می کنند باید تلاش کنند که بر حکومت فشار آورده تا هرچه زودتر اصلاحات انتخاباتی را انجام دهند و انتخابات را برگزار کنند.