اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در حالی که اکثر قریب به اتفاق مردم کشور ما نسبت به فعالیت کشورهای عربی در افغانستان خوشبین نیستند و تشکیل تمام گروه های افراطی از جمله طالبان و القاعده را وابسته به اعراب خلیج نشین می دانند، برخی منابع نزدیک به حکومت امارات متحده عربی از اعزام ۱۳هزار مولوی و امام جماعت در سال آینده به افغانستان خبر دادند.

 

فارس المزروعی معاون وزیر امور خارجه امارات متحده در امور امنیتی و نظامی اعلام کرد: هم اکنون ۱۳ هزار مولوی‌ در امارات متحده عربی در حال آموزش مبارزه با تروریزم برای اعزام به افغانستان هستند.

 

گلف دیلی نیوز چاپ بحرین به نقل از مزروعی نوشت: با وجود اینکه این برنامه یکی از اقدامات امارات متحده در مبارزه علیه تروریزم است، این تعداد مولوی که برای حضور در افغانستان در حال آموزش هستند، در سال آینده به ۲۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

 

اگرچه شکل دقیق و هدف اصلی این آموزش مشخص نیست، اما گفته می‌شود که این مولوی‌ها مورد آموزش قرار می‌گیرند تا به عنوان فردی میانه‌رو در افغانستان و منطقه حضور داشته و مخالف خشونت و افراطی‌گری باشند.

 

ببینید کار افغانستان به کجا رسیده است که اماراتی ها باید مولوی های میانه رو تربیت کنند و برای آموزش مسایل دینی به کشور ما ارسال کنند تا مردم ما نحوه ی مخالفت با خشونت و افراط گری را یاد بگیرند آن هم در زمانی که قرار است جوانان ما در مرکز دینی آل سعود در کابل، اسلام را بیاموزند.

 

آن هم وهابیتی که عربستان با دالرهای بی‌شمار خود در جهان اسلام و اکنون در افغانستان ترویج می‌کند و بنا به گفته ی همه علمای دینی برای ما بسیار خطرناک است. طالبان دقیقاً به دنبال همان توصیفی از دین اسلام‌ هستند که عربستان سعودی از طریق شبکه‌ای از مدارس تحت پوشش خود به دنبال آن می‌باشد.

 

برای ما که آشنایی کامل با عقاید طالبان داریم کاملا مشهود است که امارات و عربستان سعودی، اختلاف ایدئولوژیک و مذهبی با طالبان و القاعده و داعش ندارند. از دید اعراب خیلج نشین که مزدوران غرب هستند، در جهان اسلام دو نوع مسلمان وجود دارد: یکی، مسلمانان واقعی و هدایت شده است که عبارت از وهابیون هستند. دوم، مسلمانانی هستند که در ظاهر مسلمانند و کشتن برخیها از آنها با وجود اعتقاد به خدا و رسول و معاد و ادای فرایضی نماز، روزه،حج و ….، واجب و خونشان مباح است.

 

اینکه می گوییم تاسیس مرکز ملک عبدالله در کابل تبدیل به مرکز پرورش طالبانیسم می شود و اعزام مولوی های اماراتی به کابل به هیچ وجه به نفع کشور ما نیست، بدین جهت است که در مدارس مذهبی تحت حمایت عربستان سعودی، اسلام رایج در ترکیه و اندونزی و مصر تدریس نمی‌شود بلکه به کودکان ما در کابل همان چیزهایی تدریس خواهد شد که به طلبه‌های “تحریک طالبان” در کویته یاد داده می‌شود.

 

چنین اقداماتی از سوی امارات و عربستان سعودی به ظاهر بین‌المللی و برای ترویج دین و دانش می باشد اما در باطن برای رشد حرکت‌های وهابی‌گری و افراطی است به همین دلیل هم هیچ مخالفتی از سوی آمریکاییها برای احداث چنین بنای اسلامی ای صورت نمی گیرد.

 

اگر کسی در حقانیت این موضوع شک دارد خوب است نگاهی بیندازد به تعداد کثیری از مدارس دینی در پاکستان که با کمک مالی عربستان برای ترویج تفکر وهابیت تاسیس شده که این مدارس سرآغاز ورود تفکر افراطی و تندرو به پاکستان بوده است که اکنون نه به شیعه رحم می کنند نه به سنی.

موضوع : اخبار