اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

من اشرف غنی را از 14 سال پیش می شناسم اما تفاوت های عمیقی میان افکار من و غنی وجود دارد، مشکل من با شرایط حاضر مشکل انتخابات بوده و تمامی اسناد آن پیش من موجود است که انتخابات گذشته نمونه یک انتخابات جعلی و سرشار از تقلب بود.

داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان در «گفتگوی ویژه خبری» در واکنش به ادعای برخی مبنی بر اینکه اسپنتا تنها قلم بدستی بود که از روایت های کرزی مبتنی بر برداشت های شخصی اش نوشت و نمونه بزرگ آن «غرب ستیزی یک طرفه و انداختن همه مشکلات به دوش پاکستان» بوده، گفت: این فقط یک ادعا بوده و در مجموعه نوشته های من حتی یک مورد را هم مدعیان نمی توانند پیدا کنند.

وی افزود: من هیچگاه از دیدگاه های خود به عنوان یک دموکرات پیگیر،رادیکال و طرفدار حقوق بشر و عدالت عدول نکرده ام.

مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان تصریح کرد: شما حتما به یاد دارید در یک مصاحبه گفتم که سیاست به معنی صلح، تضرع و عریضه نویسی نیست و باید در برابر دشمنان برخورد قاطع کرد، برخی می خواهند نیمه منفی داستان ها را ببینند اما آنچه کرزی در 13 سال گذشته انجام داد چه خوب یا خراب، موافق و یا مخالف، هر چه کرده من سهم خود را قبول دارم اما حرف این بوده که چرا فقط ضعف ها را می بینید؟ و چرا خوبی های دولت کرزی را عنوان نمی کنید؟

اسپنتا با بیان اینکه جدال شدید من با کرزی در مورد ارتباط و برخورد ما با آمریکا بود، گفت: من انسان ضداستعماری و جهان سومی هستم و فرهنگ و کشورهای ما توسط کشورهای سفیدپوست استعمار شده اما در زمینه مسایلی نظیر غرب دموکراتیک، غرب عدالت خواه، غربی که به حقوق شهروندی احترام می گذارد و توجه به برابری زن و مرد دارد مشکلی نداریم و این وجوه غرب را قبول دارم.

وی در زمینه ارتباط خود با حامد کرزی یادآور شد: گرچه میان ما بی اعتمادی فراوان بوجود آمد اما بعدها رابطه ما بهتر شد، به عقیده من رفاقت نباید سبب می شد که منافع ملی را نادیده بگیریم و هرجا که حرف طالب و آمریکا بود من صدای خود را در دولت بالا می کردم.

مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان با اشاره به کاریکاتور منتشر شده در مورد «اسپنتا شاهد است» تاکید کرد: من به حیث مسوولیتی که در دولت داشتم به راحتی متوجه می شدم که پشت پرده داستان ها و گپ ها چیست و در بیشتر جلسات خصوصی که اعضای دیگر کابینه دولت حضور نداشتند، همواره من حضور داشتم و لذا شاهد بسیاری از وقایع مانند گفتگوی طولانی کرزی و اوباما بودم.

اسپنتا ادامه داد: یادداشت هایی را در مورد تمام آن جلسات و گزارش هایی که از دولت کرزی می دانستم و دیگران حضور نداشتند، تا جایی که اصول اخلاقی و تعهد به ارزش ها ایجاب کند را می خواهم منتشر کنم، امروز به سیصد و بیست و نهمین صفحه رسیدم و شاید هفتصد صفحه آن تا انتهای خزان منتشر شود تا مردم بفهمند چه اتفاقاتی گذشت و چه شد.

وی خاطرنشان کرد: روزی عده ای نزد حامد کرزی آمده بودند و از شرایط موجود و مدیریت کشور توسط اشرف غنی شکایت می کردند، کرزی از من پرسید چرا از حکومت شکایت می کنند؟ و من هم گفتم حافظ می گوید: هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت.

مشاور پیشین امنیت ملی ادامه داد: من اشرف غنی را از 14 سال پیش می شناسم اما تفاوت های عمیقی میان افکار من و غنی وجود دارد، مشکل من مشکل انتخابات بوده و انتخابات در افغانستان یک کابوس وحشتناک است و تمامی اسناد آن پیش من موجود است که انتخابات گذشته نمونه یک انتخابات جعلی و سرشار از تقلب بود.

اسپنتا گفت: اما کرزی برگزیده قانونی مردم بود و مشروعیت قانونی داشته و انتخابات زمان کرزی تفاوت های کیفی بسیاری داشت.

وی تصریح کرد: به دلیل بحران شدید که در کشور وجود دارد نمی خواهم به موضوع تقلب انتخابات گذشته بپردازم گرچه معتقد هستم که این تقلب به روح دموکراسی کشور ضربه جدی وارد ساخت.

موضوع : اخبار