اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این حکومتی که در این دوره ایجاد شده است مشروعیت قانونی و دموکراتیک و حقوقی ندارد. با شناختی که از راس حکومت وحدت ملی دارم، وی فردی دموکراتیک و ترقی خواه و معتقد به برابری همه باشندگان افغانستان و ضد نژادپرستی نیست و این برای افغانستان بسیار مضر خواهد بود

داکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین شورای امینت، در برنامه «اوج» گفت: رییس جمهور پیشین افغانستان به آمریکا و وعده هایی که می داد باور و اعتماد نداشت. مساله اصلی که در آن زمان وجود داشت جستجوهای خانه ها در شب بود، دستگیری افغان ها بدون در نظرداشت موازین قوانین افغانستان و همچنین زندان هایی که در آن تعداد زیادی ار مردم افغانستان افکنده شده بودند. مساله مهم دیگر نحوه برخورد آمریکا با خاستگاه و پایگاه تروریست یعنی پاکستان بود. رییس جمهور قبلی افغانستان و همچنین خودم براین باور بودیم که بدون مبارزه با پناهگاه و پایگاه و بدون مبارزه با حامیان تروریست از بین بردن تروریست ممکن نیست و این باور تا کنون تغییر نکرده است.

وی در خصوص جریان امضای پیمان امنیتی با آمریکا بیان داشت: ما طرفدار روابط خوب با پاکستان بوده ایم اما هیچگاه نمی توانستیم حق وتو پاکستان را در سیاست خارجی افغانستان بپذیریم. اینها مواردی بودند که شک و تردیدها را در امضای پیمان امنیتی در رییس جمهور قبلی افزایش داد و موجب شد که ایشان قرار داد را امضا نکند اما من طرفدار امضای آن بودم چرا که نیروهای امنیتی به حمایت های مادی و تجهیزات نظامی نیاز داشت و استقلال نیروهای امنیتی مدتی طول می کشید. تا آن زمان ما به این قرار داد نیاز داشتیم.

اسپنتا، در خصوص عملی نشدن پیمان استراتژیک و امنیتی عنوان کرد: من عضو این حکومت نیستم ولی اگر می بودم، توصیه من به حکومت این بود که چانه زنی را با آمریکا باید از نو شروع کنند و این کشور را وادار کنند که به تعهدات خود عمل کند.

مشاور پیشین شورای امینت، کارکرد حکومت را ضعیف ارزیابی کرده و افزود: زمان آن فرا رسیده است که نسل ما قدرت را به نسل نوتری انتقال دهند چرا که نسل نو انرژی و قدرت بیشتری دارند. این نظر، بدین معنا نیست که نسل ما نباید در سیاست باشند اما انرژی تازه برای افغانستان نیاز می باشد و مفیدتر است. علاوه بر این حکومتی که در این دوره ایجاد شده است مشروعیت قانونی و دموکراتیک و حقوقی ندارد. با شناختی که از راس حکومت وحدت ملی دارم، وی فردی دموکراتیک و ترقی خواه و معتقد به برابری همه باشندگان افغانستان و ضد نژادپرستی نیست و این برای افغانستان بسیار مضر خواهد بود.

وی، ادامه داد: من در آغاز طرفدار توافق حکومت وحدت ملی بودم و گمان می کردم چنین حکومتی بحران افغانستان را کم می کند اما چنین نشد. هم اکنون این حکومت در تقابل با قانون قرار گرفته است. با این اوضاع، با افکار و آرای مردم بازی صورت گرفته است و روز به روز حقوق مردم پایمال تر می شود.

اسپنتا، با بیان اینکه، در مورد پروسه صلح، مخالف این روندهایی که در حال اجرا است هستم، افزود: از روند پروسه صلح در دوران کرزی هم ناراضی بودم. تفاوتی که این دو دوره داشت این بود که درزمان کرزی ما، دست پاکستان را در سیاست سازی و پالسی سازی افغانستان کوتاه ساخته بودیم. بسیار آگاهانه و عمداً و قصداً در پی آن بودیم که با همه کشورهای همسایه خود از موضع برابر صحبت کنیم که در حکومت کنونی چنین نیست. پاکستان نقش پررنگی در کشور دارد و کشورهای دیگر کمرگ شده اند که این کار منافع ملی افغانستان را در خطر قرار می دهد.

مشاور پیشین شورای امینت، در خصوص شرایط به نتیجه رسیدن صلح اظهار کرد: به نتیجه رسیدن صلح چند شرط دارد. یک، یکی از طرف ها طرف مقابل را شکست دهد. در چنین صورتی طرف شکست خورده مغلوب می شود همانطور که در سریلانکا این کار صورت گرفت. دوم، جنگ به درازا می کشد و به بن بست می رسد و طرفها به این نتیجه می رسند که بهتر است مصالحه کنیم. سوم اینکه حامیان دو طرف دست از حمایت بر می دارند و دو طرف به این نتیجه می رسند که امیدی به پیروزی نیست. حال، در شرایطی که پاکستان همچنان از طالبان به عنوان ابزار سیاست خارجی، استفاده می کند و در امور افغانستان مداخله می کند و سیاست مبارزه با تروریست آمریکا در افغانستان هم به شکست انجامیده است. درچین حالتی صحبت از اینکه ما می خواهیم صلح کنیم و چانه زنی های بی معنا جز اتلاف وقت نیست.

وی، معتقد است کشورهای خارجی نمی توانند تامین کننده صلح برای ما باشند و گفت: کشورهایی که در گفتگوهای چهارجانبه هستند، دارای استراتژی خود می باشند، آمریکا هیچ وقت در چهارده سال گذشته در زمینه مبارزه با منبع و خاستگاه تروریست سیاست درستی نداشته و تا به حال هم ندارد. آمریکا در کشورهای دیگر نیز این سیاست اشتباه را دنبال کرده و موجب آشفتگی در کشورهای شرق شده است. تجاوز به سوریه و عراق به نام اینکه ما با حکومت های دیکتاتور مبارزه می کنیم از این جمله است. در حالیکه درست است که این حکومت ها دیکتاتور بوده اند اما از لحاظ حقوقی کاملاً مشروع بوده اند. این استراتژی آمریکا بسیار خطرناک است و موجب گستردگی و رشد تروریزم می شود. تروریزم در خلا و ضعف حکومت ها رشد می کند.

اسپنتا، در خصوص حکومت فعلی افغانستان اظهار کرد: حکومت فعلی، فرد گرا و خوکامه است که به دموکراسی و فرهنگ تسامح باور ندارد. اما از جانب دیگر هر دستوری که خارجی ها می دهند انجام می دهد. در حال حاضر، مطابق با همین دستورها پاکستانیزه شدن ارگان های کشور، در افغانستان جریان دارد. با این موضوع باید با بسیج رسانه های منتقد تقابل شود چرا که این کار به ضرر کشور و منفعت مردم است.

وی، در پایان گفت: برخلاف اعتقاد و گفته دو حکومت افغانستان در نظام جدید، طالبان تروریست هستند و باید با آنها تقابل شود. گرچه ما باید گفتگوهای صلح را نیز به پیش بریم و در این مورد نیز تلاش های صحیح صورت بگیرد.

موضوع : اخبار