اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روزنامه لبنانی الاخبار به دو سند سعودی متعلق به سال 2014 دست یافته که جزئیات جدیدی از دخالت عربستان در یمن قبل از جنگ کنونی در این کشور را فاش می‌کند.

این اسناد نمونه ای از ماهیت دخالت شاهزاده گان ریاض برای خریدن مقامات و سیاستمداران ارشد یمنی است.

این دو سند جدید گواه تازه‌ای از میزان دخالت عربستان در یمن طی سال‌های گذشته و پیش از اوج‌گیری قدرت جنبش مردمی انصارالله است؛ سندی که از مبالغ هنگفتی که عربستان برای کنترول دولت یمن و تصمیم سیاسی آن پرداخته و از شدت نفوذی که تا حد تقرّر مقامات عالی رتبه یمنی هم رسیده است، پرده برداشت.

دو تلگراف صادر شده از سوی وزارت خارجه عربستان که به بیرون درز کرده نشان می دهد مبالغی که رژیم آل سعود در یمن هزینه کرده آن گونه که گمان می رفت صرفا محدود به کسانی نیست که نام آنها در بودیجه کمیته خاص یمن آمده و شامل شیوخ قبایل و مقاماتی رتبه 2 و 3 یمنی می شود بلکه شامل حال مقامات ارشد دولتی یمن نیز بوده تا عربستان کاملا این همسایه جنوبی را تحت قیمومیت خود بگیرد.

وزیر یمنی که مشاور رییس جمهور شد

سند نخست که تاریخ آن به مارچ 2014 برمی گردد شامل راپوری ممهور به مهر خیلی محرمانه است که از سوی محمد بن سعود بن خالد مشاور امور اطلاعات و فناوری وزارت خارج عربستان خطاب به سعود الفیصل، وزیر خارجه وقت سعودی ارایه شده و در آن بن سعود گفته که به سفارش فیصل یا احمد عبید بن دغر، وزیر مخابرات وقت یمن و نخست وزیر کنونی دولت مستعفی منصور هادی دیدار کرد و در این دیدار این مقام سعودی نامه سعود الفیصل را به بن دغر تحویل داده است.

مشاور وزارت خارجه عربستان در این راپور به سعود الفیصل اطمینان خاطر می دهد که بن دغر به درخواست های وزیر خارجه عربستان پاسخ کامل داده. ادبیات آن مثل دستور اشغالگر به مزدور است که از فرامینش پیروی می‌کند و این فرامین ایجاد سازوکارهای پیگیری اوضاع سیاسی حاکم بر یمن و اولویت دادن به منافع عربستان که بازتاب هایی بر جایگاه منطقوی این کشور دارد.

اما بهای جاسوسی بن دغر تقرّر وی من‌حیث معاون نخست وزیر و مشاور رییس جمهور یمن بود که پرداخت شد چون چند هفته پس از صدور آن تلگراف وزیر ارتباطات و فناوری دولت محمد سالم باسندوه ( نخست وزیر وقت یمن) در تاریخ یازدهم جون 2014 به منصب معاون صدارت جهش پیدا کرد و سپس در آگوست 2015 هم مشاور عبدربه منصور هادی (رییس جمهور وقت) شد [که بعد از استعفا به ریاض فرار کرد].

600 هزار دالر رشوه به وزیر خارجه وقت یمن

اما سند دوم که در آن نام ابوبکر القربی، وزیر خارجه سابق یمن آمده است و شامل نامه ای به امضای ابراهیم العساف، وزیر مالیه وقت عربستان به سعود الفیصل وزیر خارجه این کشور در آوریل 2014 است.

این نامه حاوی اطلاعیه ای درباره هزینه شدن 600 هزار دالر از سوی وزارت مالیه عربستان برای ابوبکر القربی، وزیر خارجه وقت یمن به دستور سعود الفیصل یک روز قبل از پرداخت آن است.

در این تلگراف آمده است: به موجب چک نمبر 309214 به تاریخ 12/6/1435 هـ، مبلغ 600 هزار دالر به حساب محرمانه داکتر ابوبکر عبدالله القربی به نمبر

AB-012-55300 از طریق بانک انگلیسی سعودی (ساب) واریز شده است و در اینجا تصویر چک و قبض واریزی بانک به محضر شما فرستاده شده است.

در این سند دلیل پرداخت این پول به حساب القربی، سیاستمدار مشهور یمنی که از سال 2001 تا 2004 وزیر خارجه یمن بوده اشاره ای نشده است.