اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سناتور ارشد جمهوریخواه، قصد داشت سوابق شکنجه سیا را نابود کند.

به نقل از آژانس خبررسانی فرانسه، دموکرات های امریکایی ، یکی از سناتورهای ارشد جمهوریخواه این کشور را به تلاش برای از بین بردن سوابق پروگرام های شکنجه سیا در سال های 2000 عیسوی متهم کردند و گفتند ریچارد بور رییس کمیته استخباراتی سنای امریکا درصدد بوده است تا سوابق شکنجه سازمان استخبارات امریکا را نابود کند.

دموکرات ها می گویند که بور در هفته جاری از آژانس های دولتی امریکا به صورت مخفیانه خواسته است که تمام کاپی های خود از راپور سال 2014 عیسوی کمیته استخباراتی سنا درباره پروگرام بازداشت و استنطاق سیا را که جمع آوری آن 5 سال زمان برده است، به او تحویل دهند.

بر این اساس، هشت نسخه از این راپور در ارگ سفید و آژانس های مختلف دولتی امریکا توزیع شده است.

بور در واکنش به این اتهامات با صدور اعلامیه ای اعلام کرد که هدفش از باز پس گیری کاپی راپور ها درباره روش های شکنجه سیا، محرمانه نگه داشتن این راپور ها بوده است.

با این حال، دموکرات ها می گویند که هدف رییس کمیته استخباراتی سنا از پس گرفتن کاپی راپور این کمیته درباره شکنجه های سیا، اجرای پلانی برای نابود کردن تمام این کاپی ها و مهار برملا شدن حقیقت کامل درباره روش های شکنجه آژانس استخبارات مرکزی امریکا بعد از وقوع حملات تروریستی 11 سِپتِمبر در این کشور بوده است.

دایان فاینستاین سناتور دموکرات امریکایی در واکنش به این اقدام بور گفت که هیچ سناتور و حتی رییس کمیته ای مجوز از بین بردن سابقه شکنجه های سیا را ندارد. ران وایدن یکی دیگر از سناتورهای دموکرات در کمیته استخباراتی سنا گفت که تلاش بور صرفا یک هدف داشته است و آن هدف هموار کردن مسیر برای دروغگویی جهت توجیه پروگرام های غیرقانونی و خطرناک شکنجه سیا بوده است.

راپور 6 هزار و 700 صفحه ای کمیته استخباراتی سنا با جزئیات به تشریح بازداشت های فراقانونی و استنطاق از مظنونان القاعده مانند ابو زبیده طراح حملات تروریستی 11 سِپتِمبر با استفاده از تخنیک های وحشیانه و روش هایی که در حال حاضر استفاده از آنها ممنوع اعلام شده است مانند غرق تصنعی و محرومیت از خواب، پرداخته است.

خلاصه 528 صفحه ای از راپور کمیته استخباراتی سنا درباره سیا در دیسِمبر سال 2014 عیسوی به صورت عمومی نشر شد و استدلال هایی را در مخالفت با استفاده از شکنجه توسط سیا در پی داشت. نسخه کامل این راپور شامل جزئیات استنطاق های خاص و اطلاعات محرمانه می شود.

بور از سال 2015 عیسوی و زمانی که من‌حیث رییس کمیته استخباراتی سنا منصوب شد، به دنبال پس گرفتن کاپی راپور این کمیته درباره سیا از آژانس های دولتی امریکا بوده است.

بر اساس اعلام منابع آگاه در کانگرس امریکا، تاکنون 3 کاپی از راپور کمیته استخباراتی سنا درباره شکنجه های سیا از سوی سازمان سیا، دفتر سرمفتش کل سیا و مدیر امنیت ملی امریکا، به بور بازگردانده شده است و وضعیت سایر کاپی ها که در پنتاگون، وزارت عدلیه و اف بی آی و وزارت خارجه امریکا توزیع شده اند، مشخص نیست.

دیسِمبر گذشته بود که بارک اوباما رییس جمهور سابق امریکا با پیش بینی تلاش جمهوریخواهان با حمایت سیا برای از بین بردن سوابق شکنجه سازمان استخبارات امریکا، یک کاپی از این راپور را به کتابخانه ریاست جمهوری آینده امریکا در شیکاگو تحویل داد و هنوز مشخص نیست که آیا رییس کمیته استخباراتی سنا به دنبال این کاپی نیز باشد یا خیر.