اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سفیر فلسطین در سوریه در خصوص تصمیم رییس جمهور امریکا مبنی بر انتقال سفارت این کشور به قدس و واکنش کشورهای عربی به این مسئله، حقایقی را بیان کرد.

محمود الخالدی سفیر فلسطین در دمشق می‌گوید که جنگ علیه سوریه و مشغول کردن این کشور به ضرر آرمان فلسطین است.

الخالدی در گفت‌وگو با روزنامه الوطن سوریه گفت: اگر امتی آگاهی ملی نداشته باشد، چنانچه بخشی از آن در معرض خطر قرار گیرد، بخشهای دیگر نیز در سلامت نخواهد بود… ولی این واقعیت در حال حاضر وجود ندارد؛ بلکه بر عکس شاهد این هستیم که واقعیت [کشورهای] عربی بسیار غمبار است و تشتت در آن به اوج خودش رسیده است و همین مسئله اردوگاه دشمن را تشویق کرد که در موضوع قدس به ما آسیب برساند .

وی با بیان این مطلب افزود: اسراییل فرزند قانونی هر گونه تلاش توطیه گرانه علیه منطقه از سوی قدرتهای استعماری است… و ما نتوانسته ایم این وضعیت را تغییر دهیم، بلکه آن را تثبیت کرده ایم. لذا امنیت اسراییل امنیت یکی از ایالتهای امریکاست… و اسراییل نیز سگ نگهبان منافع امریکاست… در نتیجه منفعت آن (امریکا) در گرو آن است این امت [اسلامی] متفرق شده باشد .

الخالدی با اشاره به معامله قرن که برخی با اسراییل منعقد کرده اند، اظهار داشت، متأسفانه سرنوشت بسیاری از کشورهای عربی در دست امریکاست.

وی درباره ارتباط معامله قرن و پلانهای کلان اقتصادی عربستان گفت: آنان در پی لحظه تاریخی مناسب هستند تا آرمان فلسطین را از بین ببرند و قصد دارند این کار را از طریق یک کنفرانس منطقوی انجام دهند نه در یک کنفرانس بین المللی؛ زیرا در ادبیات قدیم صهیونیستها، از بین بردن آرمان فلسطین مبنی بر یک موضع عربی است که اساس آن عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی است. لذا در زمانی که عربها، رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند، فلسطین به پایان رسیده است. به همین علت ترمپ خواستار برگزاری کنفرانس منطقوی است نه بین المللی .

به گفته سفیر فلسطین در دمشق این کنفرانس سه مسیر دارد: مسیر اسراییلی-عربی، مسیر اسراییلی فلسطینی و مسیر بین المللی. مسیر اسراییلی عربی این است که یک کنفرانس منطقوی برگزار شود که در آن کشورهای عربی با اسراییل روابط خود را عادی سازند… مسیر فلسطینی اسراییلی این است که هیچ حکومتی به فلسطین داده نشود و حق آنان در تعین سرنوشت خود و قدس به رسمیت شناخته نشود که در واقع نوعی خودمختاری است که در آن فلسطینیها مسئول بخشی مدنی و اسراییل مسئول بخش امنیتی است. مسیر سوم نیز بهبود اقتصاد و کمکهای اقتصادی به فلسطین است .

الخالدی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای عربی در واکنش به تصمیم ترمپ، از زبان تنش زا استفاده کردند، این پرسش را مطرح کرد که آیا این بالا بردن صدا، به یک اقدام عملی منتهی خواهد شد و مثلا آیا روابط خود را با امریکا قطع خواهند کرد؟

وی با بیان اینکه واکنشهای عربی و جهانی طی روزهای اخیر با وقوع چنین رخدادی همخوانی ندارد، اظهار داشت که تضعیف سوریه و مشغول کردن این کشور سبب شد که ترمپ چنین تصمیمی اتخاذ کند و اگر عربها وضعیت بهتری داشتند و سوریه نیز وضعیت خوبی داشت، ترمپ دست به اتخاذ چنین تصمیمی نمی زد.

این مسئول فلسطین در خصوص تصمیم هایی که در این زمینه اتخاذ کرده اند، تأکید کرد که از انقلاب آزادیبخش خود دست نخواهند کشید، ملت فلسطین ایستاده است… و انقلاب در درون فلسطینی ها وجود دارد و بعید نیست که اگر روند به همین منوال ادامه یابد، شاهد یک انقلاب فلسطینی مسلحانه واقعی باشیم.