اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محکمه اسراییلی حکم تحویل میراث ادبی «فرانتس کافکا» به کتابخانه دولت اشغالگر قدس را صادر کرد و به این دوسیه پرحاشیه پایان داد.

به نوشته «گاردین»، محکمه عالی رژیم اشغالگر قدس با صدور حکم تعلق داشتن دست‌نوشته‌های «فرانتس کافکا» نویسنده جرمنی‌زبان اهل چک به کتابخانه اسراییل، به این دوسیه پایان داد.

چند سال پیش یک محکمه اسراییلی مدعی شد «کافکا» به «ماکس برود» دوست نزدیکش گفته است که آثارش را به کتابخانه‌ پوهنتون عبری در بیت‌المقدس، کتابخانه‌ شهر تل‌آویو و یا موسسه‌ای عمومی، چه در اسراییل و چه در مُـلکی دیگر، تحویل دهد این در حالی است که در همه زنده گی‌نامه‌های نویسنده «مسخ» آمده او پیش از مرگ در سال ۱۹۲۴ به «برود» وصیت کرده تمام دست‌نوشته‌هایش را بسوزاند.

با این حال دوست «کافکا» به این وصیت عمل نکرد و در زمان فرار از دست نیروهای نازی به چک‌اسلواکی، آن‌ها را با خود به فلسطین برد. «برود» برخلاف خواسته‌ دوستش، بخشی از این آثار را نشر کرد تا «کافکا» به یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان قرن بیستم تبدیل شود.

«ماکس برود» پیش از مرگ در سال ۱۹۶۸، این مجموعه آثار را به منشی خود «اشتر هوف» سپرد. «اشتر هوف» که در سال ۲۰۰۷ درگذشت، این دست‌نوشته‌ها را نزد خود مخفی نگه داشت و بخشی از آن‌ها را به فروش رساند. «محاکمه» یکی از مهم‌ترین این آثار است که به قیمت دو ملیون دالر چوب حراج خورد. «هوف» پیش از مرگش این دست‌نوشته‌ها را بین دو دختر خود تقسیم کرد.

خانواده «هوف» مجموعه دست‌نوشته‌های «کافکا» را طی این سال‌ها در صندوق امانات بانک‌هایی در اسراییل و سوییس نگهداری کردند و صفحاتی از آن‌ها را به مجموعه‌داران فروختند.

محکمه رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۹ مدعی شد این میراث ادبی که ملیون‌ها دالر ارزش دارد، باید به کتابخانه این رژیم تحویل داده شود. در حالی ‌که «کافکا»ی جرمنی‌زبان در بیش‌تر کشورهای جهان مورد احترام است، اما بسیاری از اسراییلی‌ها او را من‌حیث میراث اسراییل معرفی می‌کنند و مدعی‌اند تمام آن‌چه متعلق به اوست، باید در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

محکمه عالی رژیم صهیونیستی در حکم جدیدش آورده: «ماکس برود» نمی‌خواسته میراثش به بالاترین قیمت ممکن فروخته شود، بلکه قصد داشته از آن‌ها در مکانی مناسب در یک موسسه فرهنگی یا ادبی نگهداری شود.

«فرانتس کافکا» روز سوم جولای سال ۱۸۸۳ در یک خانواده‌ یهودی جرمنی‌زبان در پراگ، ‌پایتخت جمهوری چک، متولد شد. زبان نخستی که او فراگرفت، جرمنی بود؛ اما بعدها توانست زبان چکی را نیز بیاموزد. همچنین علاقه‌اش به زبان فرانسه، او را به آموختن این زبان کشاند.

بعد از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه، به پوهنتون جرمنی «چارلز فردیناند» در پراگ رفت و در ابتدا به تحصیل کیمیا پرداخت؛ اما بعد از دو هفته رشته‌اش را به حقوق تغییر داد و در سال ۱۹۰۶ موفق به کسب داکتری حقوق شد. تا هنگام مرگ، آثار و سبک نگارش «کافکا» توجه کمی را جلب می‌کرد. وی پیش از مرگ، از دوست نزدیک و مدیر برنامه‌های ادبی‌اش، «ماکس برود» خواست تا تمام دست‌نوشته‌هایش را از بین ببرد. «دورا دیامانت» که «کافکا» به او علاقه‌مند بود، تا حدودی این درخواست را اجرا کرد؛ اما حدود ۲۰ یادداشت و ۳۵ نامه‌اش را نگه داشت که البته در سال ۱۹۳۳ به دست گشتاپو افتاد. تمامی آثار نشرشده‌ «کافکا»، به‌ جز چند نامه‌ای که او در چک به «میلنا جنسکا» نوشت، همگی در جرمنی نوشته شدند.

«توصیف جنگ» (۱۹۰۴)، «مقدمات عروسی در ییلاق» (۱۹۰۷)، «تفکر» (۱۹۱۲)، «در تبعیدگاه» (۱۹۱۴)، «رییس آرامگاه» (۱۹۱۷)، «دیوار کلان چین» (۱۹۱۷)، «پیامی از سوی امپراتور» (۱۹۱۹)، «محاکمه» (۱۹۲۵)، «قصر» (۱۹۲۶) و «امریکا» (۱۹۲۷) از جمله آثار این نویسنده هستند.

موضوع : اخبار