اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اوضاع سیاسی کشور ما به گونه ای است که حتی در روزهای عید نیز اتفاقاتی می افتد و سخنانی به زبان دولتمردان کابل جاری می شود که ناچار می شویم حتی در عید بزرگ سعید فطر نیز برخی اشتباهات عالی جنابان ارگ نشین را به آنها یادآوری نماییم.

 

صبح امروز داکتر اشرف غنی پس از شرکت در نماز عید در ارگ ریاست جمهوری به ایراد سخنرانی پرداخت و رسما از ملاعمر رهبر نادیده ی طالبانی که سالها خون این مردم را در شیشه کرده اند، تشکر کرد.

 

داکتر صاحب در این پیام تبریکش گفت: پیام من پیام صلح و پایان خونریزی است که خواسته همه مردم افغانستان می‌باشد و مذاکره تنها راه حل است راهی که ملت ما برای پایان خونریزی ها خواهان آن است.

 

محترم اشرف‌غنی ضمن تشکر از تلاش‌های حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور در راستای برقراری صلح در کشور، اظهار داشت: کرزی صاحب روند صلح با مخالفان مسلح را آغاز کرد و من تلاش می کنم تا آن را با موفقیت به نتیجه برسانم. عقیده من بر این است که مساله طالبان افغانستان با دیگر گروه‌های جنگ‌طلب در کشور تفاوت می‌کند زیرا طالبان به دنبال شرکت در نظام هستند تا بتوانند برخی از مشکلاتشان را از طریق گفتگو حل کنند.

 

وی ادامه داد: این موضوعی است که در پیام تبریک رهبر طالبان به مناسب عید فطر نیز مشهود بود و من به عنوان رییس جمهوری اسلامی افغانستان از بیانیه رهبر طالبان که مذاکرات را راه حل از میان برداشتن مشکلات دانسته است، سپاسگزاری می کنم.

 

( در پیام تبریک ملاعمر آمده است: این مبارزه جهادی تا زمانی ادامه خواهد داشت که کشور از خبث اشغال کفر به طور کامل پاک گردیده و نظام اسلامی در آن حاکم شود، اما در کنار جهاد مسلحانه، رسیدن به هدف از راه های صلح آمیز، فعالیت های سیاسی، ملاقات با مقام های دولت کابل و کشورهای مختلف نیز ادامه خواهد یافت)

 

اشرف غنی به همین پاراگراف منتسب به ملاعمر اتکا کرد و گفت: موضوع طالبان با سایر تروریست ها فرق دارد، آنان می خواهند در نظام افغانستان مشارکت داشته باشند و اگر مشکلاتی در این مسیر وجود داشته باشد، از طریق مذاکره حل خواهد شد.

 

جناب رییس جمهور این موضوع را اینگونه ادامه داد که طالبان به عنوان شهروندان افغانستانی حق دارند بر سر دلایل مخالفت خود با نظام سیاسی کشور گفتگو کنند و در چارچوب نظام افغانستان برای بازگشت به زندگی مسالمت‌آمیز و شرکت در آبادی و توسعه کشور خود راهی بیابند !!!

 

داکتر اشرف‌غنی بدون اینکه بگوید همین شبه نظامیان مخالف دولت طی این سالها جز کشتار مردم بیگناه کاری در کارنامه ی خود ندارند، تمام مشکلات و ناامنی های موجود در کشور را به طالبان غیر افغانستانی نسبت داد ولی نگفت که چگونه ایشان می خواهد بین برادران طالبش و طالبان غیر برادرش فرق بگذارد.

 

اشرف غنی فقط اظهار داشت: طالبان افغانستانی خواهان صلح هستند و دیگر تروریست‌ها که از کشورهای مختلف، کشورهای همسایه و جاهای دیگر آمده‌اند، پاسخ آن‌ها را نیروهای امنیتی و دفاعی ما به فضل خدا به زور و قدرت داده‌اند.

 

وی در پایان گفت که انتظار دارد همه چهره‌های ملی و گروه‌های سیاسی افغانستان با درک اهمیت موضوع صلح در کشور، منافع ملی را بر سلیقه‌های شخصی و گروهی ترجیح بدهند تا صلح در کشور برقرار شود.

 

قطعا این آرزوی همه ما مردم افغانستان است ولی واقعا اینگونه بدون حساب و کتاب همه طالبان را برادر خطاب کردند جای تامل دارد که اگر اینها خواهان صلح و مذاکره هستند پس این همه حمله ی انتحاری و ناامنی از سوی چه کسانی انجام می شود؟ اگر اینها شبه نظامیان غیر افغانستانی (پاکستانی و عرب) هستند، پس چرا پاکستان و عربستان سعودی را منجی صلح خود قرار داده اید؟ جدای از اینکه طالبان بدون ارباب آمریکایی خود هیچ قوتی ندارند و این موضوعی است که اشرف غنی مانند کرزی نمی خواهد به حقیقتش اعتراف کند.

 

به هر حال یکبار دیگر در این عید سعید فطر از خداوند متعال ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان، برای تمامی مردم جهان به ویژه مردم مسلمان و مظلوم افغانستان صلح و آرامش خواسته و خواهانیم.