اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

استراتیژی جدید امریکا در افغانستان، مورد انتقاد شدید رییس جمهور پیشین قرارگرفت.

یک رسانه انگلیسی نوشت: آیا ترمپ در جایی که اوباما شکست خورد پیروز خواهد شد؟

به نقل از گلوبال ریسک اینسایت، ترمپ در حالی برای ریاست جمهوری امریکا نامزد شد که وعده اتمام جنگ در افغانستان را می‌داد، اما در 21 آگوست سال جاری از ادامه و تمدید حضور نظامیان امریکایی در افغانستان خبر داد.

با این حال، در حالی که طالبان از هر زمانی در 17 سال گذشته قوی‌تر شده است، آیا ترمپ در جایی که اوباما شکست خورد پیروز خواهد شد؟

افزایش حملات طالبان طی هفته گذشته سبب کشته شدن بسیاری در سراسر افغانستان شده است و طالبان در این حملات از تاکتیک جدیدی استفاده کردند.

در این حملات طالبان با دو محاربوی ماشین هاموی متعلق به اردوی امریکا به یک پایگاه نظامی در ولایت کندهار حمله کردند و 43 عسکر افغان حاضر در این پایگاه براثر این حمله کشته شدند.

از سوی دیگر نیز طالبان در حمله اخیر به تعمیر والی و پولیس در ولایت غزنی و پکتیا نیز از تاکتیک مشابهی استفاده کرد که به کشته شدن 70 نفر انجامید.

وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی

با وجود تلاش‌های زیاد برای پایان دادن به جنگ، شرایط امنیتی در افغانستان وخیم‌تر شده است و براساس راپور اخیر دفتر نماینده گی سازمان ملل در کشور، در نیمه نخست سال جاری عیسوی یک هزار و 662 فرد ملکی در کشور کشته و سه هزار و 581 نفر نیز مجروح شدند.

این در حالی است که جنگ افغانستان از سال 2009 تاکنون جان 26 هزار و 512 فرد ملکی را گرفته و 48 هزار و 931 فرد ملکی نیز زخمی شده‌اند.

طالبان اکنون 48 منطقه از 400 منطقه کشور از جمله هلمند را تحت کنترول خود دارد.

ترمپ در سخنرانی اعلام استراتیژی امریکا برای افغانستان از افزایش هزینه نظامی در این کشور و اختیار بیشتر برای نظامیان امریکایی خبر داده بود. همچنین خواستار نقش فعال هند و پاکستان در مبارزه با تروریزم در افغانستان شد.

با این حال دولت ترمپ هدف نهایی استراتیژی خود را مانند دولت اوباما ایجاد صلح میان دولت افغانستان و نماینده گان طالبان عنوان می‌کند.

رویکرد ترمپ در افغانستان: کشتن تروریست‌ها -برای زمان نامعلوم

استراتیژی جدید امریکا در افغانستان بر سه اصل استوار است:

  1. عدم تعین جدول زمانی برای خروج نظامیان و تکیه بر رویکردی مبتنی بر شرایط افغانستان
  2. افزایش شمار نظامیان و اختیارات بیشتر آنان به همراه ادغام تلاش‌های دپلوماتیک و اقتصادی در افغانستان
  3. تجدیدنظر در سیاست منطقوی با تمرکز بر پاکستان و هند.

دولت ترمپ اعلام می‌کند که رویکرد تعین جدول زمانی دولت اوباما برای خروج نظامیان غیرسازنده است و استراتیژی جدید مبتنی بر شرایط امنیتی این کشور است، ولی مشخص نکرده است این شرایط چه هستند.

براساس این استراتیژی نظامیان امریکایی در افغانستان آزادی عمل بیشتری خواهند داشت و این احتمال خطا، تلفات ملکیان و کاهش حمایت از حضور امریکا را در پی خواهد داشت.

دولت ترمپ همچنین اعلام کرده است که دیگر به دنبال ملت سازی در افغانستان نیست و هدفش معطوف کردن مسئولیت این کشور به مردم افغانستان است.

جنرال ماتیس در اظهارات خود مقابل کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا گفته بود که ثبات در افغانستان از طریق روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها ممکن است.

این اظهارات اما بسیار ساده‌لوحانه است در حالی که تشخیص تروریست‌ها در این کشور از مخالفان مسلح و ملکیان بسیار دشوار بوده و بعید است چنین رویکردی نتیجه بهتری نسبت به استراتیژی گذشته امریکا در افغانستان داشته باشد.

پاکستان و هند هر دو اهمیت زیادی در استراتیژی ترمپ دارند و دولت امریکا ضمن متهم کردن اسلام‌آباد به تبدیل شدن پناهگاهی برای تروریست‌ها در نظر دارد تا بر این کشور اعمال فشار کند.

تهدید ترمپ برای قطع حمایت‌های مالی از پاکستان در واقع با همکاری استراتیژیک اسلام‌آباد و پکن در قالب کریدور اقتصادی چین و پاکستان مرتبط است. ترمپ همچنین در استراتیژی جدید این کشور در افغانستان و جنوب آسیا خواستار نقش بیشتر هند در این کشور است.

این در حالی است که دهلی‌نو اکنون نیز نقش مهمی را در کمک‌های بشردوستانه در افغانستان دارد و متعهد به کمک یک ملیارد دالری به کابل و ساخت بیش از 2 هزار و 500 مایل سَرَک در این کشور شده است.

افزایش خشونت و رقابت‌های منطقوی

در حالی که استراتیژی جدید امریکا حمایت رییس جمهور اشرف غنی را دارد، اما توسط حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشورمان مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

کرزی با ابراز نگرانی تاکید کرد که استراتیژی جدید حاوی پیام جنگ است. با توجه به شرایط کنونی نیز به نظر می‌رسد این استراتیژی افزایش خشونت‌ها در افغانستان و رقابت‌ قدرت‌های منطقه را در پی دارد.

در نهایت، اگرچه ترمپ بر اهمیت تلاش‌های اقتصادی و دپلوماتیک تاکید دارد، اما در استراتیژی وی جای برای این آن وجود ندارد.