اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برخی از کارشناسان مسایل سیاسی به استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان اعتماد ندارند…

پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان، برخی از کارشناسان مسایل سیاسی از افزایش احتمالی نظامیان امریکایی در افغانستان ابراز نارضایتی کردند.

این کارشناسان اظهار کردند که افزایش نیروهای خارجی در افغانستان تنها باعث تشدید جنگ خواهد شد و به تامین امنیت و ثبات در کشورمان کمکی نخواهد کرد.

دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا بامداد روز گذشته در حالی استراتیژی خود را اعلام کرد که درباره شمار نیروهای اعزامی، زمان اعزام و مدت زمان حضور نظامیان امریکایی در افغانستان اظهارنظری نشده است.

با این حال وی تصریح کرد که شمار نظامیان امریکایی در افغانستان افزایش خواهد یافت و از مخفی ماندن جزئیات استراتیژی خبر داد.

با این که استراتیژی جدید امریکا مورد استقبال حکومت وحدت ملی قرار گرفته، اما این موضوع نارضایتی کارشناسان سیاسی داخلی را نیز در بر داشته است، زیرا به باور آنان باعث تشدید جنگ در افغانستان خواهد شد و به تامین امنیت و ثبات در کشور کمکی نخواهد کرد.

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل نظامی گفت: فشارها بر پاکستان و ابراز خوشبینی درباره هند وضعیت را در کوتاه‌مدت متشنج کرده و موجب شدت گرفتن جنگ خواهد شد، امیدوار هستم که در بلندمدت این استراتیژی باعث تامین امنیت در کشور شود.

کوهستانی افزود: استراتیژی ترمپ ممکن است پاکستان را مجبور کند تا در منطقه از سیاست‌های امریکا حمایت کند.

از سوی دیگر، احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی نیز با اشاره به نقاط ضعف و قدرت این استراتیژی گفت: راهبرد جدید امریکا ادامه جنگ افغانستان را در پی خواهد داشت.

سعیدی افزود: هر قدر امریکا از هند در افغانستان تعریف کند، به همان اندازه پاکستان تحریک شده و در برای مردم افغانستان مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی در ادامه گفت: با فشار آوردن بر پاکستان، بلوک دیگری در منطقه علیه امریکا بوجود خواهد آمد.

ترمپ در اعلام استراتیژی خود تصریح کرد که امریکا ملیاردها دالر هزینه کرده، اما پاکستان همواره از گروه‌های تروریستی که عساکر امریکایی در برابر آنان می‌جنگند حمایت کرده است.

وی در ادامه به اسلام‌آباد هشدار داد: واشینگتن دیگر در برابر این موضوع سکوت نخواهد کرد.