اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

داکتر لطیف نظری گفت: هدف امریکایی ها و استراتیژی امریکا در آسیا، کنترول چین است.

امریکا و هند بعد از امضای یک قرارداد دفاعی برای استفاده از پایگاه های نظامی یکدیگر در منطقه به توافق رسیدند که این موضوع تهدیدی برای پاکستان محسوب می شود. زیر نظر داشتن فعالیت چین در منطقه و استفاده از پایگاه های نظامی یکدیگر برای مبارزه با تروریزم از مهمترین توافقات امریکا و هند است. منوهر پارکر وزیر دفاع هند که برای سفر 4 روزه راهی امریکا شده طی 8 ماه گذشته دومین بار است که به این کشور سفر می کند.وزیر دفاع هند برای خرید موتورهای جت و طیاره بی پیلوت با مقامات امریکایی وارد مذاکره شده که نشان دهنده گسترش روابط نظامی بین دو کشور می باشد.پارکر در ملاقات با اشتون کارتر همتای امریکایی خود قرارداد دفاعی بین 2 کشور را امضا کرد.

داکتر لطیف نظری، استاد پوهنتون گفت: بر خلاف آنچه که در رسانه های افغانستان و نخبگان افغانستان مطرح می شود و انزوای بین المللی و منطقوی پاکستان مورد بحث است، این صحبت ها بیشتر به منظور تحریف افکار عمومی از سوی وزیر خارجه امریکا است.

وی افزود: هدف امریکایی ها از این اعتلاف یا قراردادی که با هندی ها بسته بودند، در واقع پاکستان نیست بلکه چین می باشد. هم به دلیل منازعه ای که میان هند و چین وجود دارد و هم به دلیل نگرانی و ترسی که امریکایی ها از قدرت اقتصادی و نظامی چین در منطقه و در آسیا دارد. امریکایی ها بر این باور هستند که قدرت در حال آسیایی شدن است و این آسیایی شدن قدرت باعث خیزش هند و چین در منطقه شده است. بنابراین هدف امریکایی ها این است که منازعه بین هند و چین را در منطقه تشدید کند و از این طریق از افزایش هر دو قدرت جلوگیری به عمل بیاورد تا امریکایی ها همچنان من‌حیث قدرت مسلط در آسیا باقی بمانند. پس بحث پاکستان در اینجا کاملاً منتفی است.

داکتر نظری با بیان انیکه در حال حاضر چین در تحولات خاورمیانه و سوریه نقش دارد، افزود: بعد از اینکه از طریق رسانه های امریکایی مشخص شد که امریکایی ها می خواهند با هندی ها قرار دادی را امضا کنند چینی ها هم حضور خود را در سوریه علنی کردند که این واکنشی به امریکایی ها بود. رقابت بین امریکا و چین در کل منطقه در حال افزایش پیدا کردن است. چرا که امریکا به این باور رسیده که درست است چین به صورت آرام حرکت می کند و توسعه اقتصادی را هدف اصلی خود قرار داده، ولی چین به تدریج مشق هژمون گرایی در جهان می کند و من‌حیث پشتیبانی ساختاری مناسب برای امریکا تا چند دهه آینده مطرح خواهد شد.

این استاد پوهنتون، در خصوص هدف امریکا در آسیا بیان داشت: هدف امریکایی ها و استراتیژی امریکا در آسیا، کنترول چین است. حضور امریکا در منطقه جنوب آسیا و آسیای مرکزی که می خواهند به تدریج تسلط خود را بر انرژی آن مطرح افزایش دهد هم چین است. به این ترتیب هدف امریکا این است که اولاً منازعه سرحدی و سرزمینی بین چین و هند در منطقه افزایش پیدا کند تا از این طریق هم هند نتواند نقش اصلی خود را بازی کند، چرا که هند در جبهه شرق قرار دارد و متحد روسیه است و هم با چین رقابت کند.

وی ادامه داد: در این میان پاکستان متحد غرب بوده و نقطه عطفی در تحولات سیاست خارجی امریکا به شمار می رود. در واقع پاکستانی ها نقش مهمی را در پیشبرد سیاست خارجی امریکا بازی می کنند. به همین دلیل امریکایی ها می خواهند یک بازی دو گانه را مورد توجه قرار دهند. از یک طرف حساسیت پاکستان را تحریک کنند تا پاکستان که در سال های اخیر نقش مستقلانه تری را نسبت به امریکا دنبال می کرد بار دیگر 180 رتبه چرخش کند و همچنان پیرو مطلق سیاست خارج امریکا باشد و هم در واقع چینی ها را با چالش روبرو بسازد و از طریق منازعه بین هند و چین از آسیایی شدن قدرت و خیزش چین و هند در منطقه جلوگیری به عمل بیاورد.

داکتر نظری در خصوص این رقابت ها اضافه کرد: این مهم ترین هدفی است که امریکا دنبال می کند اما اینکه این موضوع را در رسانه ها بخاطر منزوی ساختن پاکستان مطرح کرده است و این مورد دقیقا بخاطر انحراف افکار عمومی است که جهان یا منطقه را متوجه پاکستان بسازد تا در واقع حساسیت چینی ها را کاهش بدهد. اما چینی ها این موضوع را درک کرده به همین دلیل بعد از این امضا چینی ها اعلام کردند که ما در سوریه حضور داریم چراکه افراط گراها در اینجا حضور دارند و اگر ما آنها را در اینجا سرکوب نکنیم آنها بار دیگر به چین برمی گردند. درواقع هدفشان این بوده است که این پیام را به امریکایی ها اعلام کنند که اگر شما استراتیژی خود را بگونه ای عیار می سازید که کنترول و مهار چین در دستور کار قرار دارد ما هم در حمایت از نظام بشار اسد در سوریه در برابر آن مخالفانی که مورد حمایت شما است قد عمل خواهیم کرد.

موضوع : اخبار