اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برخی از اعضای شورای ولایتی و اعضای جامعۀ مدنی ولایت بدخشان می‌گویند که استخراج غیرقانونی و قاچاق لاجورد بدخشان یک سر چشمۀ‌ بزرگ تمویل مخالفان مسلح دولت دراین ولایت است.

 

اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که هرچند یک سال پیش بربنیاد فرمان رئیس جمهور استخراج لاجورد در بدخشان ممنوع شده است اما تاکنون نه تنها که جلو استخراج غیرقانونی گرفته نشده است بل این روند چند برابرافزایش نیزیافته است.

 

عبدالله ناجی نظری عضوشورای ولایتی بدخشان گفت: «یک سال پیش رییس جمهور افغانستان خودش فرمان منع استخراج معدن لاجورد را داده بود اما دیده میشود که یک بام و د هوا از طرف بدخشان تطبیق میشود اما از طرف پنجشیر آزادانه استخراج میشود یعنی هیچگاه استخراج معدن بند نشده هرروز از سوی افراد مسلح دولت استخراج میگردد.»

 

سیف الدین سایس رییس جامعه مدنی بدخشان گفت: «در استخراج غیر قانونی معدن لاجورد بدخشان طالبان هم سهم بیشتر دارند. از پول معدن لاجورد و معدن طلا راغستان اسلحه خریداری کرده در مقابل دولت ایستادگی میکنند.»

 

در همین حال شماری از باشنده‌گان بدخشان می گویند که ادامه استخراج غیر قانونی معادن بدخشان نا امنی ها را در گوشه و کنار های این ولایت افزایش داده است.

 

سید حیات الله قریشی باشنده بدخشان گفت: «دولت خودش نمی خواهد که از استخراج غیر قانونی معدن لاجورد جلو گیری کند. افراد مسلح دولت به کمک طالبان استخراج میکنند و بدخشان را ناامن ساخته اند اگر دولت توجه نکند ممکن در آینده نزدیک بدخشان سقوط کند.»

 

 

موضوع : اخبار