اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

متاسفانه در سیزده سال گذشته دولتمردان دولت کرزی همیشه نسبت به بازیگران مهم منطقه به ویژه برخی کشورهای عربی در امور داخلی افغانستان کم توجه بودند و همین باعث شد تا تنشها در کشور ما به اوج خود برسد.

امری که دولت وحدت ملی به ریاست داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله باید به آن توجه وافر داشته باشند. یکی از این کشورهای حساس و مهم منطقه که در سالهای اخیر نقش اساسی در تحولات خاورمیانه داشته، کشور کوچک اما غنی قطر است که در ذیل نگاهی داریم به سیاست خارجی این کشور:

درست چند کیلومتر دورتر از جایی که مظنونین تروریستی سابق زندان گوانتانامو در قطر نگهداری می‌شوند،‌ جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه هوایی “العدید” قطر در جنگ جهانی علیه تروریزم به پرواز در می‌آیند.

این تضاد نشان می‌دهد که چرا کشور کوچک اما غنی قطر یکی از بازیکنان جالب توجه و مهم در چیزی است که باراک اوباما،‌ رییس‌جمهوری آمریکا می‌گوید یک “جنگ بزرگ برای متوقف کردن و نهایتاً‌ نابودی شبه نظامیان داعش در عراق و سوریه” است.

قطر به عنوان یکی از شرکای نظامی آمریکا نقش بسیار بزرگی ایفا می‌کند. اوباما به صورت علنی از قطر به خاطر میانجی‌گری‌اش در توافق مناقشه‌آمیزی که در مه سال جاری میلادی منجر به آزادی بو برگدال،‌ گروهبان ارتش آمریکا از چنگال طالبان شد،‌ قدردانی کرده است.

اما قطر به عنوان یکی از حامیان گروه‌های افراطی بدون توجه به نارضایتی واشنگتن نیز مشهور است. تعدادی از قانون گذاران در کنگره آمریکا،‌ قطر را به حمایت مالی از شبه نظامیان داعش متهم می‌کنند اما وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که واشنگتن هیچ سند و مدرکی در این باره ندارد.

قطر هر از گاهی تلاش می‌کند تا میان تمایلش برای برقراری روابطی خوب با آمریکا و اقداماتش برای حفظ نفوذ بیشتر در داخل یک اقدام تعادلی ناشیانه انجام دهد. قطر همیشه به دنبال این دیدگاه است و این واقعاً‌ بهترین راه است که می‌تواند این مساله را توضیح دهد. قطر با داشتن روابط بسیار وسیع و گسترده،‌ خودش را در مرکز تمامی مسایل قرار داده است.

قطر به خالد مشعل،‌ رهبر تبعیدی حماس، یکی از سازمان‌های فلسطینی که از سوی آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی تلقی می‌شود، پناه داده است. اما قطر به روابط خود با اسراییل، دشمن حماس و همچنین گروه‌های اسلامی همچون اخوان‌المسلمین که کشورهای حوزه خلیج فارس همچون عربستان سعودی قدرت تحمل آن را ندارند، نیز ادامه داده است.

قطر یک کشور کوچک و غنی است که تلاش می‌کند تا نفوذ 360 درجه خود را حفظ کند. آن‌ها جلوی شرط بندی‌های خودشان را می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا مطمئن شود که با آمدن هر کس در راس امور خاورمیانه،‌ آن‌ها همچنان نفوذ خود را داشته باشند.

از سوی دیگر قطر جزو 10 کشوری است که در چند روز گذشته به صورت علنی اعلام کرد که از تعهد اوباما برای توقف و نابودی کامل داعش حمایت می‌کند. این 10 کشور متعهد شدند تا موج مبارزان خارجی و حمایت مالی از این شبه نظامیان را متوقف، با ایدئولوژی افراط‌گرایانه آن‌ها مخالفت و کمک‌های بشر دوستانه فراهم کنند. برخی از آن‌ها نیز پیشنهاد داده‌اند تا در حملات هوایی تحت رهبری آمریکا به شبه نظامیان داعش بپیوندند.

قطر صحرایی است که از شبه جزیره عرب در مرکز خلیج فارس بیرون آمده است. این کشور توسعه روابط نظامی نزدیک خود با آمریکا را در جریان جنگ خلیج فارس در سال 1991 میلادی آغاز کرد. درست چند هفته پس از آنکه نیروهای آمریکا در آوریل سال 2003 میلادی دولت بغداد را سرنگون کردند، فرماندهی مرکزی آمریکا مرکز عملیات هوایی منطقه‌ای خود را از پایگاه هوایی “شاهزاده سلطان” در عربستان سعودی به پایگاه هوایی ” العدید” در چند کیلومتری دوحه،‌ پایتخت قطر منتقل کرد.

قطر همچنین یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات پیشرفته آمریکا است. به طور مثال قطر در ژوئن سال جاری میلادی یک بسته‌ی توافق 11 میلیارد دالری را برای خرید هلی کوپترهای جنگنده آپاچی ساخت آمریکا و تسلیحات دفاع هوایی پاتریوت و جاولین امضا کرد.

اگرچه قطر میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکا است اما واشنگتن را وادار کرده تا علناً‌ اذعان نکند که ماموریت‌های نظامی خود را از پایگاه هوایی “العدید” انجام می‌دهد. رهبران قطر نیز همانند دیگر متحدان در خلیج فارس نمی‌خواهند تا پنتاگون حقیقت را افشا کند چرا که نسبت به اینکه با واشنگتن بسیار صمیمی دیده شوند،‌ تردید دارند. آمریکا نیز از این خواسته تبعیت کرده و از تایید علنی این مساله که بمب افکن‌های ” B-1″ و دیگر جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه هوایی العدید قطر عملیات خود را انجام می‌دهند،‌ امتناع کرده است. با این وجود این یک حقیقت آشکار است که هواپیماهای آمریکا از این پایگاه پروازهای شناسایی،‌ سوخت گیری‌ها و دیگر ماموریت‌های خود را بر فراز عراق انجام می‌دهند.

نیروی هوایی آمریکا به صورت علنی اذعان کرده که هواپیماهای باری C-130,C-17 از پایگاه هوایی العدید در اوت سالی جاری میلادی به عنوان یک ماموریت بشر دوستانه، آب و مواد غذایی را برای ایزدی‌های بی خانمان شده در اطراف کوه‌های سنجار در عراق از آسمان به زمین انداخته‌اند.

این مطالب مختصر درباره عملکرد سیاسی اخیر قطر در قبال داعش و آمریکا بیانگر آن است که سران این کشور عربی بیش از آنکه جناب اشرف غنی احمدزی هوشیار باشد، آگاه به مسایل هستند. آنها از هم اکنون روابط خود را با دولت وحدت ملی در کابل ترسیم کرده اند و می دانند که با وجود حضور طولانی مدت امریکا در افغانستان چگونه به خواسته ها و منافع خود در کشور ما دست یابند.

و مهمترین نکته ای که درباره این کشور عربی وجود دارد این است که قطر نیز مانند عربستان سعودی جز یک مزدور فعال برای آمریکا و رژیم صهیونیستی است که مانند سران آل سعود قصد دارد خود را حامی مسلمانان نشان دهد و در باطن بر ثروت روز افزون و دخالتهای خارجی خود بیفزاید.

که امیدواریم سران دولت وحدت ملی که این روزها دم از سنت شکنی و ایجاد تحول و اصلاحات می زنند به این نکته ی مهم نیز توجه داشته باشند.

موضوع : اخبار