اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از ناکارآمدترین مقامات نهاد امنیتی تقدیر شد!

طی مراسمی رییس جمهور غنی به منظور قدردانی از کارکردهای ارزنده (!!!) حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، جنرال قدم شاه شهیم رییس ستاد ارتش، عبدالرحمان رحمان معین ارشد امنیتی وزارت داخله و عبدالمتین بیک معاون ولایتی اداره امنیتی به آنها مدال های عالی دولتی را اهدا کرد.

غنی با تاکید بر تلاش های حنیف اتمر در هماهنگی میان نیروهای امنیتی و جلب همکاری های منطقه ای و بین المللی به منظور تقویت و تجهیز این نیروها، مبارزه با تروریسم و تامین صلح، خدمات وی را “ارزنده و صادقانه” توصیف کرد.

در حالی که از ابتدای تشکیل حکومت وحدت ملی، ناامنی و درگیری در بیشتر مناطق کشور رو به وخاومت رفته و قندوز در طی یک سال دوبار سقوط کرد و حتی غنی دلیل شکست دربرقرار امنیت را متوجه مقامات ناکاآمد عنوان کرد، اهدای مدال و قدردانی از مقامات امنیتی کشور به چه منظور است؟

چندی قبل، جنرال دوستم که به عنوان رهبر در جنگ شمال به سر می برد طی سخنانی استانکزی، رییس امنیت ملی را متهم به ترور ربانی کرد و گفت که حنیف اتمر مشاور امنیت ملی درصدد ترور وی است.

و معاون اول ریاست جمهوری، اطرافیان رییس جمهور را قومگرایان عنوان می کند که سیاست غنی متاثر از آنان است و طی هفته های اخیر برخی از خبرهای حاکی از نفوذ گسترده حلقه اطراف ریاست جمهور، (اشخاصی چون اتمر) بر عملکرد دولت دارد.

چنین قدردانی و مدال هایی آن هم از مقامات نهادی که بیشتری ضعف و ناکارآمدی را بخش امنیت داشته اند نه تنها نشان از همان نفوذ دارد بلکه بیشتر به تمسخری می ماند تا قدردانی.

و حال که رییس جمهور به ستایش از مشاور امنیت ملی برآمده است جای رییس امنیت ملی در چنین محفلی بسیار خالی است، فردی که همپایی اتمر در ضعف امنیتی دست داشته و اگر از ناکارآمدترین مقامات نهاد امنیتی قدردانی می شود چرا از وی نشود؟

اینکه رییس جمهور از ابتدای ریاست خود اقدام به تضعیف متحدان (غیر از قوم پشتون) در حکومت کرد و در مقابل دست به تشکیل احتماعی زد همسو در اهداف و هم قبیله با خود، نه گفته ای است تازه و نه دور از واقعیت و درست در زمانی که گسترش ناامنی و میدان جنگ متوجه ضعف مقامات امنیتی است به جای برخورد و برکناری، تقدیر می شوند.

دولتی که غنی بر مبنای اهداف خود با زیرپا گذاشتن خواست و ارده مردم بنا نهاده که کشتار و مرگ سربازان را در جبهه های جنگ در ضعف رهبران را تعبیر به خدمتی ارزنده و صادقانه می کند.

کدام یک از مقاماتی امنیتی که با لبخند رضایتمند، مدال افتخار دریافت کردند، چه نتیجه ای در میدان های جنگ داشته اند و اصلا فساد و زدوبندهای سیاسی مهلتی برای آنان باقی می گذارد که نگاهی به امنیت و وضعیت مردم بیاندازند!.

هر چند که جنرال دوستم به مانند همه مقامات بر حال دولت از گذشته ای پاک برخوردار نیست اما اگر در بازی های ارگ تضعیف نمی شود، رهبری بود قدرتمند در میدان جنگ و اگر رییس جمهور دست به جابه جایی های قومیتی نمی زد اکنون با مقاماتی چون اتمر و استانکزی چنان کَر و کُور نمی شد که از جنگ و کشتار، مدال افتخار بسازد.

مدال های افتخار باید بر شانه هزاران سربازی آویخته می شد که در رهایی رهبران خود شجاعانه نبرد کردند و جان دادند اما به مانند تمامی واقعیت های تلخ این سرزمین، اکنون افتخار از آن شکنجه گر دیروز شد و مقام معامله گر امروز.

موضوع : اخبار