اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مجاهدان مدعی و مدعیان جهاد در مناسبت های مختلف ملی به میدان می آیند و چنان که اقتضای زمان و منافع کوتاه مدت شان ایجاب می کند به ایراد سخنرانی های غرا و کر کننده می پردازند تا شاید ذره ای از گرد و غبار نشسته بر رشادت ها و دلاوری های شان را بزدایند.

 

هر ساله در 26 دلو، 24 حوت، 7 و 8 ثور و مناسبت های عظیم ملی اینچنینی، سران جنگ سالار و یکه تازان عرصه به اصطلاح جهاد، عرض اندام می کنند و با سخنان کلیشه ای و بی هدف و طوطی وار خود از یکدیگر سبقت می گیرند تا از قافله ی کف زدن و سوت زدن و جیغ و هورا و مرحبای مستمعان جا نمانند.

 

این عرض اندام های آنی و یک شبه که فقط در تقویم و تاریخ جا خوش کرده اند یا در هنگام ایتلاف ها برای چوکی و مقام و منصب و دالر به کار می آیند؛ چه سودی به حال مردم ملکی و به حال وضعیت کنونی افغانستان دارد؟ مگر نه اینکه از دوران جنگ داخلی یا به اصطلاح جهاد در برابر کمونیسم تنها ناامنی و فقر و آوارگی و عقبماندگی به یادگار مانده است؟

 

متاسفانه مجاهدان نه به تنهایی و در دفاتر و احزاب خود توانستند کاری از پیش ببرند و نه با ایتلاف های مضحک و ایجاد شوراهای مختلف، به جایی رسیدند؛ و نه حتی به جوانان مستعد و پر شور فرصت و اجازه ی به پیش بردن کارها را می دهند و نه حتی اعتراف می کنند که اشتباه کرده اند و فریب خورده اند.

 

اگر برخی تعصبات و حساسیت های بیجا و افراطی را کنار بگذاریم، می توان به درستی دریافت که بوده اند تنی چند از رهبران و مجاهدان واقعا دلسوز و فداکار که جان و مال و خانواده های شان را از دست دادند و فدای انقلاب نارسی کردند که به بلوغ نرسید و پرورش نیافت.

 

بنابراین نه قصد اهانت و جسارت به روح بلند شهدای جهاد و مجاهدان قربانی را داریم و نه زیر سوال بردن پیکاری سخت با کمونیسم؛ بلکه پیکان انتقاد ما بسوی یک مفکوره ی قالبی و کلیشه ای و فرهنگ ضعیف و مملو از تعصبات مذهبی و قومی است که نمی گذارد باقی ماندگان جهاد از لاک های دفاعی شان بیرون بیایند و میدان را به مردان عمل بدهند.

 

ضمن عرض سلام و صلوات به روح رهبران واقعی جهاد که در خون و خاک خفته اند، باید به برخی سودجویان و سوء استفاده گران از نام مجاهد و سالروزهای 26 دلو و 8 ثور که چوکی و دالر و شهرت می خواهند گفت آفتاب تا ابد پشت ابر پنهان نمی ماند.

موضوع : اخبار