اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افغانستان به عنوان کشوری فقیر، بیکار، ناامن، بزرگترین توزیع کننده مواد مخدر و در راس فساد اداری در تمام دنیا نمایانده و شناسانده می شود؛ از این رو، بسیاری از مردم ملکی و مسوولان و هرکه می تواند به نقطه ای دیگر از آسیا و اروپا و استرالیا و امریکا می خزند تا در امان باشد.

 

با این حال، سفارت خانه ها و نهادهای نمایندگی افغانستان در دیگر پایتخت های جهان در وضعیت مناسب و خوشایندی قرار ندارند و عده ای معمول الحال با سوء استفاده از امکانات دولتی و مصونیت قضایی هرکاری بخواهند می کنند جز خدمت به هموطنان و شهروندان.

 

در گزارش های رسیده و یادداشت های پراکنده ای که مردم مقیم یا پناهنده در کشورهای خارج از افغانستان ارسال می کنند؛ همواره ناله و گله و شکایت و اعتراض از وضع نامناسب سفارت خانه ها و سفرا و دیپلمات های افغانستانی در آن محل به چشم می خورد.

 

با تداوم و تشدید این مساله، بر آن شدیم تا نگاهی اجمالی داشته باشیم بر ابراز نارضایتی های مشترک و معضلات مشابهی که فارغ از وجود سفارت در کشوری اسلامی یا غرب زده به وفور و وضوح دیده می شود و مایه شرمساری افغانستان و افغانستانی ها شده است.

 

رشوت خواری، نژاد پرستی، تبعیض های قومیتی و مذهبی، اعطای پاسپورت ها و ویزاهای فروشی و خارج عرف و قانون، دارا بودن چندین پاسپورت سیاسی و عادی توسط دیپلمات ها و فامیل شان، لهو و لعب آشکار و شرکت در کلوپ های شبانه و پارتی های …، گردآوردن دخترکان نوجوان بزک کرده در سفارتخانه، مصرف نوشیدنی های الکی و مواد مخدر در محل کار، عدم رسیدگی به صف های طولانی مراجعه کنندگان، استفاده شخصی از موترهای پلاک سیاسی و املاک دیگر، رفتن به تعطیلات تابستانه و زمستانه بدون مرخصی و با حقوق….

 

اینها مشتی نمونه خروار بود از میان ادعاهای هموطنان شهروند در ایران و هندوستان و پاکستان و عربستان و روسیه و ترکیه و استرالیا و کانادا و امریکا و انگلیس و بیشمار کشور دیگر که تنها مایه سرافکندگی وزارت خارجه افغانستان و سرگردانی مردم می شود و بس.

 

با این حال، متصور می شویم که وضعیت مردم غیر مقیم در افغانستان نسبت به مردم مقیم صرفا از لحاظ اقتصادی و رسیدگی های مالی کشورهای میزبان و امنیت بهتر از مردم ملکی حاضر در خاک کشور است وگرنه حقوق تابعیتی و رسیدگی به امور قانونی و سیاسی همچنان لنگ می زند؛ براستی چه تعداد سفیر و دیپلمات انگشت شمار در کدام کشورها می شناسید که خادم مردم و نماینده عزت افغانستانی و آرمان های ملی باشند؟