اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

خانه ملت که بیشتر از خانه دادخواهی وکلا برای مظلومان به خلوت خانه ای برای داد و ستد و ناز و نیاز و رشوت و استراحت نمایندگان شبیه است، بالاخره از لاک تعطیلات تابستانی خود بیرون آمد اما هنوز زبان باز نکرده است.

 

حوادث متعدد تروریستی، سیاسی و اقتصادی در این دو سه ماه اخیر به وقوع پیوست که هر کدام می تواند با درایت کامل مانع عقبگردهای دیگر شود یا با بی توجهی کامل باعث صدمات جبران ناپذیر بزرگتر باشد که هر دو مورد تامل جدی پارلمان را می طلبد.

 

غزنی به خاک و خون کشیده شد، مقام های خرد و کلان امریکایی آمدند و رفتند، قهر و آشتی ها شتابزده تر از پیش صورت گرفت، نشست ولز با تمام هیاهو هایش برگزار شد و یک میلیارد دالر دیگر به جیب ارگ نشینان ریخت اما هیچ صدایی از خانه ملت برنیامد.

 

از روز شهید و هفته شهید با عنوان بزرگداشت یاد و خاطره احمدشاه مسعود تجلیل شد، صبغت الله مجددی در آنی از عرش احترام و عزت به فرش ذلت و خواری سقوط کرد، در پی اغتشاش در خیابان های کابل فریدون21 ساله کشته و تنی چند زخمی شدند اما بازهم صدایی از خانه ملت برنیامد.

 

گرچه عبدالرئوف ابراهیمی در آغاز رسمی هشتمین اجلاس دور شانزدهم مجلس نمایندگان، اوضاع کشور را بغرنج و حساس توصیف کرد اما گویی نمایندگان و وکلای برحق یا بناحق مردم ملکی در چوکی های شان به خواب رفته بودند و در چنین روزهایی قصد بیدار شدن، غال و مغال کردن و تحرک در پایتخت را ندارند.

 

از دیگر سو، مجلس نمایندگانی که هرازگاهی با انواع و اقسام برنامه های جانبی و شغل های دوم و سوم اعضا از رسیدن به حد نصاب باز می ماند در همین روزها با سفر دسته جمعی و خانوادگی وکلای فربه به مناسک حج، به گورستان ارواح و اشباح تبدیل خواهد شد.

 

از یک منظر حتی می توان سکون و رخوت نمایندگان مجلس را تا آنجا غیر قابل تحمل برای موکلانشان در جایگاه مردم ملکی توصیف کرد که منجر به عکس العمل شدید آناندر لویه جرگه و بیرون آن در خیابان های پایتخت به نشانه اعتراضی 12 ساله شده است.

 

درگیری های درونی نمایندگان، زد و بندهای از پرده بیرون افتاده اعضای پارلمان با وزرا و سفرا، بی توجهی و اهمال کاری مجلس در تصویب مفاد و لوایح ضروری و امثالهم، کار را به جایی کشانیده که ملت همان شکافی را با دولت حس می کند که با نمایندگانش در خانه ملت و اینجا است که خشم و خروش مردم در خیابانها نتیجه سکوت و بی تفاوتی پارلمان می شود.

موضوع : اخبار