اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

گزارش ها از بی رونقی روزگار ضرار احمد مقبل عثمانی سرپرست وزارت خارجه برکنار شده که امروز با کارمندان این وزارتخانه وداع کرد، حکایت دارد.

 

او ضعیف ترین نماد سیاسی بازمانده از دوران مصلحت بازی های حامد کرزی است که به شدت احساس یتیمی می کند.

 

رییس جمهور اشرف غنی در یک مجلس از آقای مقبل سوال کرده است که شما در کدام دانشگاه تحصیل کرده اید؟ تا مقبل پاسخی شبیه تته پته ارایه کند، رییس جمهور سرتکان داده و گفته است: حیف است که افغانستان مانند شما وزیر خارجه دارد!

 

افزون بر این، گزارش واصل شده مشعر است که در آستانه ی برنامه ریزی سفر هیأت دولتی به چین، رییس جمهور از ضرار احمد مقبل خواسته بود که در باره کشور چین کمی معلومات بدهد اما وی ساکت مانده و طبق معمول، اشرف غنی را عصبانی ساخته و او را از دفتر بیرون کرده بود.

 

حالا آقای مقبل درنظر دارد که در برابر اشرف غنی «یک گروپ سیاسی اپوزیسیون جور کند.» و ساده لوحانه به خیال پردازی پرداخته و گفته است که از ولایت کابل نامزد پارلمان خواهد شد و در آنجا با تشکیل یک گروه پارلمانی، حساب اشرف غنی را یکسره خواهم ساخت.

 

پریشانی مقبل رو به افزایش بوده و پیوسته با حامد کرزی ملاقات می کند. حاصل مذاکرات مکرر با کرزی این شده که وی برای مقابله با اشرف غنی، مدعی شده که وی دشمن تاجیک تباران و مردم شمالی است و باید شعار نظام صدارتی را علیه وی به کار گرفت و برای پیگیری مطالبات خود از همین حالا سرپوش خزانه ی شخصی خود را نیز کمی بالا زده است.

در حالی که بحث نظام صدارتی قبلاً در نتیجه مذاکره بین داکتر عبدالله وداکتر اشرف غنی در یک سند رسمی مورد موافقت قرار گرفته است!

 

در این حال شماری از ماموران وزارت خارجه که به نحوی از توجهات مقبل بهره مند شده اند نیز مشوش شده و از روی طمع خام، تهدید های مقبل علیه اشرف غنی را جدی گرفته و تحرکاتی را به راه انداخته اند که شاید غیر از آن که موقف خود را کمرنگ کنند؛ هیچ دست آوردی نداشته باشند.

 

مقبل از این پس باید منتظر باشد که ورق برگردد و تنهایی خرد کننده ای را پس از افول قدرت حکومتی تجربه کند. آنگاه متوجه خواهد شد که با حربه ی اهانت به دیگران نمی شود چیزی به دست آورد.