اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نخست درود و سلام بی پایان بر همه انسان های عدالت خواها و آزادی پسند به خصوص به همه آنهایی که از خدا می ترسند و به حساب و کتاب پس از مرگ اعتقاد و باور دارند. هیچ تردیدی وجود ندارد که عدم اعتماد بی کفایتی و مدیریت ضعیف حکومت وحدت ملی کارد را به استخوان مردم خداپرست افغانستان رسانده کشتن ها و بستن ها سر بریدن ها اگر از یکسو عامل اصلی دشمنان قسم خورده ای مردم افغانستان اند بی کفایتی و عدم صداقت این حکومت نیز هر روز به آسیاب دشمن آب ریخته و این شعله سوزنده را شعله ور تر می سازد.

 

هموطنان شرافتمند!

در همه جای دنیا از اول تاریخ تا به امروز مبارزه انسان های تحت ستم بر علیه انسان های ظالم و حکومتهای بی کفایت و ستمگر وجود داشته است. به باور من سیاست و عملکرد های حکومت وحدت ملی نه تنها که هرگز عادلانه نیست بلکه سخت ظالمانه نیز هم بوده است. حکام موجود در کشور ما بعد از آنکه حکومت را بنام وحدت ملی خلاف ارزش های قانون اساسی اعلان کردند کشور و مردم افغانستان را غلامان حلقه به گوش و افغانستان را به چشم یک منطقه مفتوحه خود نگاه کرده و همواره این بدگمانی و بی اعتمادی را هم علیه یکدیگر و هم علیه مردم افغانستان بخاطر بدست آوردن حقوق شان داشته اند.

 

جاه طلبی ها بخاطر تقسیم قدرت همین نا عاقبت اندیشی ها و خودخواهی های نادرست باعث شده است که سیاست های حکومت وحدت ملی در مورد مردم افغانستان و سیاست هائی غیر عادلانه و منصفانه باشد تا آنجایی که این مردم را از تمام حقوق اساسی و ابتدایی شان محروم نموده و زیر فشار سر سام آور بخاطر نبود امنیت نبود لقمه ای نان نبود کار و روزگار نگه داشته اند. اگر همین بی کفایتی و جا طلبی ها ادامه پیدا کند و حکومت سیاستش را در مورد مردم عزیز افغانستان تبدیل و تعدیل ننماید نتیجه این خواهد شد که این ملت مجبور شوند آنچه که در توان دارند علیه این حاکمیت انجام دهند.

 

همه می دانند که وضیعت خیلی ناگوار است ولی حقیقت این است که یک چنین وضعیت ناگواری را هیچ انسانی تحمل نخواهد کرد چون انسان به هدف هضم شدن در شکم دیگران پیدا نشده بلکه برای زندگی کردن و حفظ مقام انسانی و عزت که خداوند برایش داده به این دنیا آمده و پس از پرشتش خدا اولین وظیفه اش این است که برای نجات و حفظ هویت و عزت خود دست بهر کوشش ممکن بزند. معلوم است وقتی که مساله مرگ و زندگی درمیان باشد هر انسان بلکه هر حیوانی برای زنده ماندن آخرین تلاشش را خواهد کرد چون اگر قرار باشد یک موجود زنده قربانی هوس فزون طلبی یک موجود دیگر نظیر خودش بشود سعی خواهد کرد که حتی الامکان طرف مقابل خود را هم نیمه جان کند و اگر نصرت خدا شامل حال گردد به احتمال قوی خودش زنده خواهد ماند و جان دشمن بظاهر هرچند قوی را خواهد گرفت و نظیر چنین حالت هایی در تاریخ بشری بتکرار دیده شده است ما الان در زمان و مکانی زندگی می کنیم که دنیا بسیار کوچک شده و بصورت دهکده ای نسبتا بزرگ درآمده است که همه مردم آن در یک لحظه از وضع یکدیگر با خبر می شوند و همه مردم دنیا تقریبا از حقوق بنیادین یک انسان با خبر هستند و می دانند که چه کاری درست و چه کاری نادرست و چه عملی عادلانه و چه عملی ظالمانه است.

 

پس تقاضای ما مردم افغانستان که در این شش ماه گذشته است بدترین تحقیرها و تبعیض ها و حق کشی ها را از جانب این حکومت دیده ایم بهتر است حکومت وحدت ملی دیگر رفتار غیر معقول و غیر عادلانه و نژاد پرستانه خود را تغییر دهد و برای محو کردن ملت افغانستان از صفحه هستی بیشتر از این پا فشاری نکند چون به صلاح خودشان هم نیست. آخر انسان چگونه به خود اجازه می دهد در حق انسان های دیگر تا این اندازه غیرمنصفانه رفتار کند اگر یکی از جمله سر بریده های ولسوالی جرم ولایت بدخشان فرزند آقای اشرف غنی می بود یا فرزند داکتر عبدالله یا چنین رفتاری اگر با خود آنها بشود ببینند می توانند تحملش کنند یا نه و اگر نمی توانند پس حق این است که آن را برای دیگران هم نپسندند.

 

رهبران حکومت وحدت ملی بشما می گویم آگاه باشید.

 

صبر و حوصله این مردم را دیگر مورد آزمایش قرار ندهید؟ باور دارم مردم خیلی به تنگ آمده اند بعد از این اگر با چنگ و دندان هم که شده اجازه نخواهیم داد که چنین برنامه ضد انسانی و ناروایی در کشور ما انجام شود و این مهم نیست که به چه قیمتی برای مردم عزیز افغانستان تمام خواهد شد چون اگر مردم افغانستان در کشور خود باور داشته باشید دیگر چاره ای نیست یا همه مردم افغانستان در این سرزمین با افتخار خود می میرند و یا در آن با عزت و صاحب حق زندگی می کنند و این آخرین راه و فیصله ای است که مردم افغانستان در پیش روی خود دارند و بخاطر آن باید همه چیز خود را فدا کنند و زیر بار ظلمی چنین سنگین و خورد کننده نروند.

 

از سوی دیگر مردم افغانستان در واقع هیچ مخالفتی با ریاست جمهوری و ریاست اجرایی یعنی با اشخاص نداریم چون هیچ کدام شما پسر عمو و پسر خاله ما نیستید و هر دوی شما برای ما علی السویه شمرده می شوید. مخالفت ما فقط با سیاست های غیر انسانی و غیر عادلانه ای است که بر ما تحمیل می شود. یعنی حکومت شما بداند که ما افغانستانی ها از هر گوشه ای که هستیم اگر در حکومت نام نهاد شما شرکت داریم یا نداریم باور داشته باشید برای مان فرق نمیکند احمد رییس جمهور باشد یا محمود، تقی باشد یا نقی.

 

ما فقط هدف ما این است فردی که روی کارآمده است با ما چگونه خدمت مینماید اگر در کار و عمل خوب رفتار کند می گوییم خوب است و اگر بد رفتار کند می گوییم که بد است و باید رفتارش را آنقدر تغییر دهد تا در حق ما عدالت رعایت شود. وقتی که ما به عدالت رسیدیم و هیچگونه ظلم و زورگویی بر ما تحمیل نشد و ما در مورد حل مشکلات فردی و اجتماعی محیط زیست مان خود صاحب تصمیم شدیم و اختیار بستن و گشادن یا به اصطلاح دیگر رتق و فتق مسایل مربوط به خود را پیدا کردیم در این صورت می گوییم که حکومت وحدت ملی یک حکومت عادل است و ما برای حمایت از چنین حکومتی از هیچ نوع فداکاری دریغ نخواهیم کرد و از استمرار آن به سهم خود تا آنجایی که به ما مربوط است با تمام وجود دفاع خواهیم کرد.

 

در غیر آن حکومت که نمی تواند امنیت آورد، زندگی اقتصادی مردم برهم و درهم باشد، هیچ کس احساس آرامش و مصونیت نکند، به یقین از بودن، نابودن اش بهتر است.

 

 

 

احمد سعیدی

موضوع : اخبار