اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

منابع خبری در چند روز اخیر از بازگشت نظامیان ویژه انگلیسی به میدان نبرد علیه داعش و طالبان در کشور ما خبر دادند و گزارش کرده اند که نظامیان ویژه دریایی و هوایی انگلیس با هدف مبارزه با طالبان و داعش به افغانستان بازگشته اند و هم اکنون در عملیات شبانه علیه تروریست ها نقش دارند.

 

در سال جاری 470 انگلیسی ها در جمع نیروهایی که تحت عنوان “ماموریت قاطع” در کشور ما ایفای وظیفه می کنند، قرار بود در پایان سال 2016 افغانستان را ترک کنند، اما اکنون به بهانه ی آموزش نیروهای ویژه و کماندوهای افغانستانی قرار است مادامی که آمریکاییها در کشور ما هستند، باقی بمانند.

 

به راستی این همه اصرار برای ماندن و این بازگشت پس از ترک افغانستان از سوی انگلیسی ها برای چیست آن هم زمانی که خود انگلیسی ها مدعی هستند برای جنگ افغانستان و عراق، سی میلیارد پوند هزینه کرده اند؟

 

سی میلیارد پوند که به طور متوسط برای هر انگلیسی یک هزار پوند می شود، در حالی بوده است که اشغال افغانستان و حضور نیروهای خارجی نه تنها کشت خشخاش را در کشور ما کاهش نداده، بلکه تا چندین برابر آن را بیشتر هم کرده است، ناامنی و بی ثبات که جای خود دارد.

 

انگلیس تحت نخست وزیری تونی بلر در سال 2001 همراه با آمریکا به کشور ما حمله کرد. تونی بلر متهم است پارلمان انگلیس را درباره حمله به افغانستان و عراق فریب داده بود. اما کمیته تحقیق پس از چند سال هنوز نتایج تحقیقات خود را در این باره اعلام نکرده که علت آن کاملا مشخص است زیرا مقامات انگلیس و آمریکا نمی خواهند خیانتهایی را که انجام دادند، برملا شود.

 

واقعیت این است که امروزه انگلیس قدرت دست چندم در جهان است که در پناه آمریکا می خواهد اهداف استعماری اش را در افغانستان پیگیری کند. آن هم در موقعیتی جنگی که فرماندهان ارشد آمریکایی و انگلیسی مستقر در افغانستان اذعان دارند که پیروزی نظامی در کشور ما وجود ندارد.

 

اما باز هم اشرف غنی و عبدالله برای چنین انگلیسی (به قول معروف) خود را به کشتن می دهند. آن هم در حالی که همین انگلیس هیچگاه حاضر نیست به خاطر افغانستان، روابط خود را با پاکستان تیره بسازد که این نشان می دهد انگلیس مانند بسیاری از کشورهای دیگر به هیچ وجه منطقی نمی داند بین افغانستان و پاکستان یکی را انتخاب کند.

 

اگر انگلیسی ها از جنوب کشور ما رفتند و اکنون پس از بازگشت مدعی همکاری برای تقویت امنیت داخلی افغانستان هستند، نه به جهت جلوگیری از نفوذ بیشتر داعش و طالبان است بلکه آنها نمی خواستند در مقابل و رویارو با پاکستان قرار گیرند تا کشوری را که خود تشکیل دادند به آسانی از دست بدهند.

 

این حقیقتی است که نه انگلیس، نه آمریکا و نه دیگر کشورهای استعماری نمی توانند از طعمه چربی مثل افغانستان بگذرند.

موضوع : اخبار