اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که همچنان صداهای مخالف و متفاوتی از فضای جامعه به گوش می رسد و هر یک از جامعه مدنی، پارلمان، سنا، سازمان امنیت ملی، شورای عالی صلح و حکومت نظر خاص خود را نسبت به پاکستان، طالبان و صلح دارند؛ چه می شود که نشست های بی نتیجه و نمادین همچنان برگزار می گردد؟

 

اسلام آباد همچنان مورد سوء ظن و نفرت کابل قرار دارد و بدعهدی ها و پیمان شکنی های گذشته ی خود را جبران نکرده است و تضمین جدیدی هم برای تعهد و پایبندی آن نسبت به صلح و ثبات در اینسوی مرز دیورند داده نشده؛ چه می شود که نشست های بی سر و ته چندجانبه وقت کشی می کند؟

 

در صورتی که امریکا همچنان موجودیت و منافع درازمدت خود را در جنگ با طالبان و ناامنی قلب آسیا و بطن منطقه می بیند و نیز تنها توجیه کننده و مشروعیت بخش پایگاه های دایمی نظامی ناتو، بی ثباتی و عدم امنیت در افغانستان است؛ چه می شود که این نشست های پی در پی، تیتر رسانه های ملی می گردد؟

 

مگر نه اینکه مسوولان افغانستانی تماشاچیان بی قید و شرط نشست های چندجانبه منطقه ای و بین المللی هستند؟ بنابراین میزبان یا میهمان بودن آنان چه تفاوتی دارد؟ کدام لابی و زد و بند و معامله خیانت آمیز میان حکومت با سه ضلع دیگر در پاکستان ناتمام مانده بود که در افغانستان ادامه یافت؟

 

مگر نه اینکه هرکدام از مسوولان ارگ نشین و اقوام و اقارب فرمایشی حضور یافته و اشتراک کننده در تمامی همایش ها، کنفرانس ها و نشست های دو یا چندجانبه، تابع و سیاهی لشکری بیش نبوده اند؟ پس ابتکار عمل همواره در دست طرف یا طرف های دیگر بوده و هست.

 

دور دوم نشست چهار جانبه میان منتخبان سیاسی و امنیتی افغانستان، پاکستان، چین و امریکا درحالی در پایتخت کشورمان برگزار شد که چندی قبل دور نخست این نشست در اسلام آباد با همین اضلاع دایر گردید و هیچ عایدی و دستاورد ملموس و عینی و عملی نداشت.

 

میزبان یا میهمان بودن طرف افغانستانی درحالی که هیچ برنامه ی قاطع و موضع محکم ملی درخصوص صلح با طالبان، ثبات، امنیت و اوضاع سیاسی در دست ندارد؛ نه تنها تفاوتی به حال مردم ملکی و قربانیان اصلی جنگ نخواهد داشت که فرصت سوزی است.

موضوع : اخبار