اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

صلح با این حزب حکمتیار به امضا رسیده و علنی و رسمی شد و نمی توان دیگر به عقب بازگشت بنابراین باید با چشمان بیدار و هشیار مراقب پس از آن بود.

دیگر درخصوص اینکه این اقدام مهم و حیاتی یعنی امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و بسترسازی حضور آنان در جامعه سیاسی افغانستان یک اشتباه محض یا یک دوراندیشی آگاهانه و استراتژیک بود نمی توان سخن گفت چرا که همه چیز رسما تمام شده است.

 

اینک زمان آن فرا رسیده است که تمام توان نداشته و صبر نکرده خود را به کار بگیریم تا آبی که به حق یا به ناحق به جوی رفته در مسیر درست هدایت شود! به عبارت دیگر اگر ابتکار عمل و دامنه ی اختیار برای صلح با حکمتیار و گردن نهادن به شروط وی در دست حکومت نبوده است حداقل از این به بعد بتواند نقش فعالانه و تعیین کننده ای داشته باشد.

 

در همین راستا نباید از نظر دور داشت که پایبندی به تعهدات دوجانبه و تلاش برای عملی کردن شروط مندرج و مذکور در توافقنامه به مراتب مشکل تر و مهم تر از امضای سند صلح است چرا که می تواند درصورت نیل به سمت ثبات سیاسی و امنیت حقیقی دیگر گروهک های تروریستی و مخالفان مسلح را نیز به مصالحه ترغیب نماید یا اینکه…

 

یا اینکه بالعکس درصورت زبونی و انفعال بیش از حد ارگ ریاست جمهوری و دیگر ارگان های ذیربط در عملی کردن مفاد توافقنامه با حزب اسلامی و میدان دادن یک طرفه و بیش از حد به حکمتیار، می تواند حکومت را بیش از پیش مورد ریشخند قرار دهد و به تبع آن ناامنی و بی ثباتی بیشتری به بار آورد.

 

با تمام این تفاسیر، صلح با این حزب و این جنایتکار جنگی که به ظاهر سال ها تحت پیگرد بین المللی و در لیست سیاه جهانی قرار داشته است چه درست و چه غلط به امضا رسیده و علنی و رسمی شده است و نمی توان دیگر به عقب بازگشت بنابراین باید با چشمان بیدار و هشیار مراقب پس از آن بود.

 

اینکه سالها بعد تاریخ درخصوص دولت دست نشانده وحدت ملی که حتی نیمی از اعتبار و مشروعیت دولت های پیش از خود را نیز ندارد و توافقنامه های حایز اهمیتی با واشنگتن و گلبدین حکمیتار به امضا رسانیده است چگونه قضاوت خواهد کرد کاملا به حرکت های بعدی و گام های زین پس دولتمردان و ارگ نشینان بستگی دارد و بس!

 

چه این اقدام سنجیده و در چارچوب سیاست خارجی منطقی بوده باشد و چه عجولانه و اجباری، اینکه سقوط آزاد باشد یا سکوی پرتاب را افکار عمومی، اتحاد ملی، شعور جمعی و بینش سیاسی مشخص می نماید.

 

موضوع : اخبار