اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

خبرنگار افتخاری ما که از کارمندان ارشد در ارگ ریاست جمهوری است، می گوید: یک هیات ویژه از وزارتخارجه آمریکا با هماهنگی سفیر آن کشور در افغانستان طی ملاقات های مکرر با رییس جمهور، توانست وی را مجاب کند که کارمندان نزدیک به رییس جمهور ویزاهای شش ماهه آمریکا را داشته باشند تا در موقع لزوم بتوانند از افغانستان فرار کرده یا به تفریح به آمریکا بروند.

در همین راستا 61 تن از کارمندان معمولا پشتون در ارگ ریاست جمهوری که نزدیک به رییس جمهور بودند به سفارت آمریکا معرفی شده و ویزاهای شش ماهه شان را دریافت کردند.

 

پس از رسیدن این خبر به گوش جنرال دوستم، ازبک ها با ناراحتی در حال عکس العمل بودند که جناب جنرال با سفیر ترکیه هماهنگی لازم را بعمل آورده و برای 35 تن از افراد نزدیک به بخود که همه شان ازبک هستند، ویزای شش ماهه ترکیه را گرفته است.

 

تاجیک ها که دیدند در این میان سرشان بی کلاه مانده به تنها نماینده شان که به رییس جمهور نزدیک است مراجعه کرده و وی را تحت فشار قرار دادند.

احمدضیا مسعود که در حال حاضر از دیگر تاجیک ها به جناب اشرف غنی نزدیکتر است، در صدد برآمد تا در اخذ ویزاهای کشورهای غربی عقب نماند اما رییس جمهور اشرف غنی جواب مثبت نداده و در این زمینه با وی همکاری نکرد و بهانه آورد که سفارت آمریکا قبول نکرده است.

احمدضیا مسعود که از ناحیه رییس جمهور نا امید شده بود، به سفیر فرانسه پیشنهاد خود را مبنی بر اخذ یکصد ویزای شش ماهه برای کارمندانش مطرح کرد اما از جانب سفیر فرانسه رد گردید.

این پیشنهاد از جانب احمدضیا مسعود به سفیر المان پیشنهاد شد که وی فقط با صدور 55 ویزای شش ماهه آنهم برای کارمندان دفتر احمدضیا مسعود موافقت کرد نه برای کل تاجیک ها.

 

بدین ترتیب سران پشتون در ارگ از 61 ویزای شش ماهه آمریکا ، سران جناح جنرال دوستم از ازبک ها از 35 ویزای شش ماهه ترکیه و سران تاجیک وابسته به دفتر احمدضیا مسعود از 55 ویزای شش ماهه آلمان بهره مند شدند.

 

در این میان تنها قوم بی بهره از این ویزا ها هزاره ها هستند که نه جناب سرور دانش معاون دوم رییس جمهور از این عرضه ها دارد و نه جناب محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی. شاید دولت ایران برای کارمندان جناب دانش و یا ه محقق چند ویزای انگشت شمار آنهم 15 روزه بدون حق تمدید صادر کند.

موضوع : اخبار