اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دولتمردان افغانستانی مانند مهره هایی هستند در دست امریکا که با صرف کمک های میلیاردی در راه فساد، ولایت ها را به طالبان واگذار کرده و در جنگ ها، مردم را قربانی می کنند.

 

افغانستان به زیر چکمه هایی به ویرانی بدل شد که با نام آزادی و شعار محو طالبان، مردم را بم باران کردند و اکنون بعد از 15 سال، هم طالب هست و هم جنگ و ناامنی!فرمان حمله به افغانستان توسط امریکا با نام رسمی “عملیات بلند مدت آزادی” در تاریخ 7 اکتبر 2001 آغاز شد که از آن زمان تا کنون 15 سال می گذرد.

 

هدف اصلی این جنگ که مبارزه و از میان بردن القاعده، طالبان و حامیان آن بود به جنگی طولانی مدت تبدیل شد که نه تنها بعد از یک و نیم دهه طالبان محو نشد بلکه اکنون دست به ناامنی بخش عظیمی از افغانستان می زنند.

 

امریکایی که با دستاویز قرار دادن حمله 11 سپتامبر برای لشکر کشی به افغانستان در مدت یک ماه توانستند با شکست طالبان حامی حکومت جدید در افغانستان باشند، چگونه پس از سال ها جنگ مدام، طالبان همچنان قدرتمند به حملات خود درست می زنند؟

 

برادر خوانده شدن طالبان از سوی کرزی و تلاش برای ادغام چنین گروه تروریستی تنها با پشتیبانی امریکا صورت گرفته است.

 

گفتنی است که حضور بن لادن در افغانستان تنها دلیل امریکا برای حضور نظامی بوده است در حالی که هیچ کدام از 19 تروریست حمله 11 سپتامبر از افغانستان نبوده است (15 مرد از عربستان، 2 مرد از امارات متحده عربی و دو مرد دیگر از مصر و لبنان) و هر سه در خواست طالبان از امریکا برای محاکمه بن لادن از سوی این کشور رد شده بود.

 

در ساعت 5:08 دقیقه روز هفتم اکتبر 2001 جهان شاهد بمباران کابل از سوی نیروهای امریکایی بود و از آن زمان تا کنون آمار دقیق شمار تلفات در نتیجه حمله امریکا به افغانستان به این دلیل که شمار تلفات در سال های ابتدایی ثبت نمی شد، غیر ممکن است اما بر اساس آمار سازمان ملل از سال 2009، 23 هزار نفر کشته و 41 هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

 

با وجودی که امریکا ادعا کرده است که از زمان حضور، 100 میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه کرده اما بر اساس گفته های کارشناسان اروپایی، حدود 80 درصد این بودجه در قالب قراردادهای نظامی، مشاوره، تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی برای خود امریکایی ها مصرف شده است.

 

اما پس از حمله نظامی امریکا به افغانستان و حضور نظامی دیگر کشورهای غربی، کشور تبدیل به بزرگترین تامین کننده مواد مخدر در جهان شد که نزدیک به 90 درصد مواد مخدر غیرقانونی جهان را تولید می کند.

 

و طالبان که به قدرت مواد مخدر در زمان حاکمیت خود پی بوده بودند با کشت و تجارت آن با تامین هزینه جنگ، دست به ناامنی های گسترده می زنند.

 

امریکایی که در مدت یک ماه توانست حکومت طالبان را نابود کند، چگونه در مدت 15 سال نتوانسته به طور کامل این گروه را محو یا حداقل از قدرت ساقط کند؟

 

افغانستانِ ناامن، زمینه ای مناسب برای تجارت مواد مخدری است که از دولت گرفته تا غرب آلوده به آن شده و ارداه برای نابودی آن کاری است دشوار و از سوی دیگر حضور طالبان باب طبع پاکستانی است که در حمایت امریکا مرکز تروریست پروری می باشد.

 

درگیر بودن گروه های تروریستی مانند طالبان در افغانستان بیمه امنیت امریکا و غرب است در غیر این صورت ابر قدرتی مانند امریکا تنها در مدت همان یک ماه، طالبان و هر گروه تروریستی دیگری را از زمین محو می کرد.

 

در این میان دولتمردان افغانستانی به مانند مهره های هستند در دست امریکا که با صرف کمک های میلیاردی در راه فساد، ولایت ها را به طالبان واگذار کرده و در جنگ ها، مردم را قربانی می کنند.

 

اکنون در سالروز حمله نظامی امریکا به افغانستان و پس از 15 سال، طالبان از چنان نفوذ و قدرتی برخوردار هستند که می توانند با نیرویی 1000 نفری نه تنها قندوز را تصرف کنند بلکه هلمند، فراه، بدخشان و … درگیر جنگ کنند و شاید فردا به ارگی برسند که به تماشایی مرگ مردم نشسته است.

موضوع : اخبار