اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

علی امیری، سخنگوی ستاد انتخاباتی تیم اصلاحات و همگرایی در گفتگوی اختصاصی با شفقنا اظهار کرد: ما باید بپذیریم که تیم اصلاحات برای رهبری مطلق دولت آینده به میدان آمده بود و مدعی پیروزی بود، در نتیجه فعلا که یک دولت مشارکتی تاسیس شده است، خواه ناخواه باید بپذیریم که تیم اصلاحات به بخشی از اهداف خود نرسیده است.

 

او افزود: از آنطرف داکتر اشرف غنی و تیم تحول و تداوم هم بهمین ترتیب می خواستند که یک دولت به رهبری خودشان ترتیب بدهند و وقتی که پای حکومت وحدت ملی به میان آمد هر دو طرف به نحوی از مواضعشان تنزل کردند و این نشاندهنده این مساله است که هر دو طرف به خواست های اولیه خودشان نرسیده اند.

 

امیری با بیان اینکه رسیدن دو تیم به اهدافشان مهم نیست عنوان کرد: اهداف مهم تری در حکومت وحدت ملی ایجاب می کند که دو تیم خود را تعدیل کنند، در شرایط کنونی به نفع مردم افغانستان است که ما یک دولت مشارکتی داشته باشیم و این حکومت حضور حداکثر نیروهای نخبه را پوشش می دهد.

 

سخنگوی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی با اشاره به امضای توافقنامه حکومت وحدت ملی بین داکتر اشرف غنی احمدزی و دکتر عبدالله تصریح کرد : کاری که دکتر عبدالله انجام داد، ترکیبی از مقاومت و از خود گذشتگی است.

 

وی در ادامه گفت : اینگونه نیست که رهبران تیم اصلاحات و همگرایی تنها از خود گذری و ایثار کرده باشند که کشور به بحران نرود، بلکه یک خواست تمامیت خواهانه ظهور کرده بود که در مقابل آن مقاومت هم صورت گرفت، فراموش نکنیم که خراب شدن انتخابات و تقلبات گسترده در کمیسیون از یکسری اراده های دیگری خبر می داد در مقابل این اراده ها و مهندسی شدن ها یک مقاومت جدی صورت گرفته بود، با توجه به تمام اینها می توان گفت که تیم اصلاحات و همگرایی هم به نفع مردم افغانستان از خودگذری و ایثار کردند و هم علیه تقلب و خودسری و مهندسی کردن انتخابات مقاومت کردند.

 

امیری با اشاره به وقایع گوناگون طی هفت ماه گذشته تصریح کرد : نظر بنده این است که ارزش این مقاومت های تیم اصلاحات بسیار بالا است و روی هم رفته این مقاومت ها و از خودگذری ها نشان داد که افغانستان یک کشور چندصدایی است و نمی شود که پشت درهای بسته و در واقع با مهندسی سرنوشت مردم را تعیین کرد.

 

حکومت وحدت ملی آخرین انتخاب تیم ها بود

 

وی با بیان اینکه میزان امیدواری به پایداری و ثبات توافقات میان دو تیم بالا می باشد یادآور شد : توافقات انجام شده حاصل چانه زنی های بسیار زیاد است و می توان گفت که حکومت وحدت ملی، انتخاب آخر طرفهای درگیر انتخابات بوده است.

 

سخنگوی ستاد اصلاحات اظهار کرد: اگر راهی غیر از حکومت وحدت ملی وجود می داشت هریک از دوتیم قبلا آن راه را انتخاب می کردند، اینکه هر دو طرف ناگزیر به موافقت شدند معنایش این است که گزینه های احتمالی دیگری وجود نداشته و این مساله ایجاب می کند که هر دو تیم حتی بصورت ناگزیر هم که شده موافقت نامه ها را امضا کرده و به مواد مورد توافق پایبند باشند.

 

امیری ضمن یادآوری این نکته که مشکلات وجود دارد تاکید کرد : تضادها و اختلاف نظرها هنوز پابرجا است، اما تمام این مسایل طبیعی است و به میزان زیادی این موافقتنامه تثبیت خواهد شد چرا که این توافق بعنوان تنها راه حل جلوگیری از بحران در افغانستان در شرایط فعلی وجود دارد.

 

رفع مشکلات با همدلی و همسویی ممکن است

 

وی در ادامه گفت: برای ایجاد فضای همدلی میان رهبران دوتیم ما نیاز داریم که تلاش بیشتری صورت بگیرد، همدلی و همراهی شرط اصلی موفقیت حکومت وحدت ملی است، هر چه بیشتر این دوتیم همدل و همسو شود ما شاهد پیشرفتهای بیشتری خواهیم بود.

 

وی افزود: دلایل زیادی برای همدلی وجود دارد، بخاطر اینکه اهداف دوتیم در حوزه های مختلف مشترک است و این به ما کمک می کند که دوطرف با یک درک متقابل و یک نوع وحدت نظر و وحدت هدف پیش بروند.

 

سخنگوی ستاد اصلاحات گفت: اگر مدیریت کارآمد و مفیدی باشد ما امیدواریم که خیلی زود یک فضای دوستی و همدلی و همسویی میان رهبران دوتیم ایجاد شود.

 

امیری در ادامه افزود: با توجه به اینکه تشکیل حکومت وحدت ملی نسبت به برنده شدن یک تیم چه بسا پیامدهای بهتری برای افغانستان داشته است من فکر می کنم که هر دو تیم به بخش زیادی از اهداف اولیه خودشان رسیده اند.

 

وی در پایان مشکلات فراروی حکومت وحدت ملی را برشمرد و عنوان کرد: دو مشکل اساسی فراروی حکومت وحدت ملی وجود دارد، دو تیم هرچند از لحاظ هدف به هم نزدیک هستند ولی از لحاظ فکر و برخوردهای سلیقه ای ممکن است متفاوت باشند، جا دادن این دو تیم در دولت یکی از چالشهای اساسی است، مشکل بعدی مشکل برنامه های اجرایی دولت در بخش امنیت و مشکلات اقتصادی است که تمام این مشکلات لاینحل نیست و چنانچه همدلی درکار باشد این ظرفیت وجود دارد که از این مشکلات بسلامتی عبور کنیم.

 

در مجموع نظر حامیان داکتر عبدالله این است که داکتر صاحب بخاطر منافع کشور از خواسته های شخصی و تیمی اش گذشت. کاری که اگر ارزشش از جهاد در مقابل شوروی بیشتر نباشد کمتر نیست. چرا که اگر قرار بود کار به تشکیل دولت موازی و جبهه گیری های سیاسی برسد، فقط خدا می دانست چه بر سر کشور می آمد.

موضوع : اخبار