اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

احمد سعیدی: چرا زاخیلوال با کسانی که دست آنها به خون مردم افغانستان آلوده است، دیدار می‌کند؟

دپلومات سابق افغانستان در پاکستان درباره دیدارهای سفیر کشورمان در اسلام‌آباد اعلام کرد که دیدارهای عمر زاخیلوال با مولانا سمیع الحق معروف به پدر معنوی طالبان پرسش برانگیز است.

احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی و دپلومات سابق افغانستان در اسلام‌آباد در فیسبوک خود دیدارهای عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام‌آباد با سمیع الحق معروف به پدر معنوی طالبان را پرسش برانگیز دانست.

وی نوشت که زاخیلوال هر ماه نزدیک به دو بار با مولانا سمیع الحق دیدار می‌کند در حالی که نیروهای این فرد علیه دولت افغانستان می‌جنگند.

دپلومات سابق افغانستان تاکید کرد که آیا سفیر حکومت وحدت ملی در اسلام‌آباد از این افراد صلح می‌خواهد یا در پشت پرده مسایل دیگری جریان دارد.

نشریه امریکایی بلومبرگ چندی قبل نوشته بود که عمر زاخیلوال سفیر و نماینده خاص رییس جمهور اشرف غنی، دیدارهایش را از مکتب دارالعلوم حقانیه افزایش داده تا رییس این مکتب از نفوذ خود بر طالبان برای پیوستن به روند صلح استفاده کند.

این مقام ارشد افغان در سه دیدار اخیر خود از این مکتب تاکید کرد که مولانا سمیع‌الحق موسوم به پدر معنوی طالبان این مسئولیت را دارد تا برای پایان دادن به درگیری‌ها و کشتار مسلمانان از نفوذ خود بر این گروه استفاده کند.

پاکستان از دیرباز متهم به حمایت از طالبان و پناه دادن به آن‌ها در خاک خود بوده است و درخواست این دپلومات ارشد افغان از سمیع‌الحق بر پیچیدگی جنگ افغانستان و نیاز رسیدن به یک راه‌حل سیاسی با طالبان تاکید می‌کند.

زاخیلوال همچنین امیدوار است که با سرمایه‌گذاری‌های بیش از 50 ملیارد دالری چین در پروژه‌های زیرساختی در پاکستان، پکن از اهرم اقتصادی خود برای تحت فشار قرار دادن اسلام‌آباد برای ایجاد صلح در افغانستان استفاده کند.

با این حال بعید است طالبان مایل باشد که پای میز مذاکره برای صلح با حکومت افغانستان بنشیند، زیرا این حکومت را ضعیف دانسته و استراتیژی امریکا در کشورمان را نیز آشفته می‌پندارد.

اشلی تلیس از اعضای ارشد بنیاد بین‌المللی صلح کارنگی نیز درباره دیدارهای اخیر زاخیلوال گفت: این دیدارها در حالی انجام می‌شود که دیگر امیدی به موثر بودن گزینه‌ها نیست.

وی که پیش از این نقش مشاور دولت امریکا را در سیاست‌های این کشور در منطقه داشته است، افزود: بهترین دستاوردی که زاخیلوال ممکن است از این دیدارها کسب کند راه‌حلی غیر منسجم و آتش‌بس در برخی مناطق درگیری خواهد بود.

تلیس ادامه داد که پس از آن بررسی موفقیت بسیار دشوار خواهد شد، زیرا افغانستان وضعیت صلح و جنگ قرار خواهد داشت.