اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان بر اساس یک نظرسنجی عمومی اعلام کرد که سهم حکومت وحدت ملی در تامین صلح تنها ۲۸.۶ درصد بوده است.
این نظرسنجی از ماه میزان سال 94 آغاز و تا پایان سال در ۱۵ ولایت بطول انجامیده است، نشان می دهد که مردم از روند صلح در کشور ناراضی اند.

درحالی که در نیمه ی دوم سال معمولا با سردشدن نسبی هوا از شدت و وسعت حملات طالبان و دیگر مخالفان مسلح بر مردم ملکی و ارگان های حکومتی کاسته می شود؛ نظرسنجی برای صلح از سوی مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان چه معنایی می تواند داشته باشد؟

در روزگاری که جان و مال و ناموس مردم ملکی هم از سوی ناتو و سربازان امریکایی، هم از سوی پولیس فاسد و بیسواد و هم از سوی گروهک های تروریستی توأمان تهدید می شود آیا براستی می توان با ارایه ی آمار و ارقام، عمق انزجار عمومی از صلح خیالی را به تصویر کشید؟

گرچه ظاهرا این یک نظرسنجی بی غرض و از سوی مرکز مطالعات استراتژیک کشور و نه مراکز مداخله گر خارجی بوده است تا با نتیجه ی خود، گامی در روند تحقق یا تداخل صلح بردارد اما زمان بندی درنظرگرفته شده برای انجام آن کاملا نابجا و زمان انتشار آن ناوقت است.

بر اساس این نظرسنجی که از میزان تا پایان سال گذشته در 15 ولایت کشور میان افراد 18 سال به بالا صورت گرفته است: سهم حکومت وحدت ملی در تامین صلح تنها ۲۸.۶ درصد بوده است و 70.6 درصد روند مذاکرات صلح افغانستان را ناموفق و برای به قدرت رسیدن طالبان در راستای منافع پاکستان دانسته اند.

چند نکته اصلی و اساسی در این نظرسنجی لحاظ نشده است که متاسفانه بر نتیجه ی کلی نیز تاثیرگذار بوده ازجمله اینکه: اقتضائات زمانی و مکانی جامعه بر اعلام نظر مردم ملکی موثر می باشد و می بایست زمان انجام تا انتشار آن را به گونه ای تنظیم می کردند که مصادف با موج استعفاها و تشدید حملات طالبان در بهار 1395 نباشد.

دیگر اینکه در زمانی که هر ولایت شرایط ویژه ای از نظر امنیت و ثبات و جو عمومی دارد نمی توان نظرسنجی از 15 ولایت را به دیگر ولایات لحاظ نشده نیز تعمیم داد و بعد اعلام کرد که یک سوم ملت افغانستان از 34 ولایت به مصالحه خوشبین و منتظر معجزه ی چین و امریکا هستند.

با این تفاسیر می توان به جرات مدعی شد یا مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان از روی ناشی گری و غفلت، با ارایه ی یک آمار اشتباه، اذهان عمومی را متشنج کرده است یا پا جای پای سیگار و دیگر نهادهای مغرض غربی گذاشته است که زمان، مکان و نحوه ی ارایه ی گزارش های دستکاری و تحریف شده را بر اساس مقاصد خود تعیین می کنند؛ وگرنه کجاست یک سوم ملت که هنوز به روند کج دار و مریز صلح ذره ای دل بسته باشد؟

موضوع : اخبار