اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس کمیسیون انتخابات استعفا داد. در همین حال گزینش تازه کمیته گزینیش، انتقادهایی را به همراه داشته است. انتقادها بر این است که این کمیسیون بیشتر رنگ و بوی دولتی دارد و بیشتر خواست های دولت در قدم های بعدی اصلاحات نظام انتخاباتی دیده خواهد شد. با این تغییرات تازه در کمیته گزینش، حکومت در پی چیست؟ و اصلاحات نظام انتخاباتی به کجا خواهد رسید؟

 

ذوالفقار امید، رییس حزب کار و توسعه در برنامه «باخبر» گفت: در حکومت وحدت ملی نه اراده ای برای انتخابات شفاف و عادلانه وجود دارد و نه زمینه آن فعلاً وجود دارد. اراده وجود ندارد چراکه کمیسیونی که برای اصلاحات ساخته شده، کمیسیونی متعلق به ارگ ریاست جمهوری است. نام آن را باید کمیسیون ارگ و سپیدار انتخاباتی گذاشت. آنچه برای انتخابات آزاد، شفاف و به دور از فساد مهم است، استقلالیت این کمیسیون است. متاسفانه هیچگونه از این مسایل در این کمیسیون لحاظ نشده است.

 

وی، معتقد است اصلاحلاتی در انتخابات آورده نمی شود و انتخابات نیز برگزار نخواهد شد و در این مورد افزود: تا کنون حکومت وحدت ملی در هیچ ساحه ای اصلاحات نیاورده است. در حالیکه اولین کاری که حکومت باید می کرد، این بود که باید کسانی را که در گذشته به آرای مردم دستبرد زده بودند و کسانی را که متهم به تقلب بودند، به دادگاه می کشاند تا اینکه اعتماد زخم خورده و اعتماد از بین رفته مردم دوباره ترمیم شده و برای مردم امیدواری پیدا می شد که اصلاحاتی در راه است. اگر حکومت واقعا اصلاحات می خواست نباید اعضای کمیسیون را از ارگ پیشنهاد می کردند. بلکه باید افرادی مستقل، تکنیکی و کسانی که واقعا در این عرصه تجربه دارند را گزینش می کرد. ولی صد متاسفانه چنین چیزی انجام نشد، مردم هم هر روز فریاد می زنند که ما به این پروسه اعتماد نداریم و زمینه ناامنی ها هم هر روز رو به گسترش است. در بسیاری از ساحات در این روزها جنگ است و داعش و طالب و حزب اسلامی و حکمتیار و دیگر گروه ها هر روز ساحه نفوذ خود را بیشتر می کنند.

 

امید، با بیان اینکه، در حکومت اراده ای برای انتخابات مردمی وجود ندارد افزود: چیزی که سران حکومت، روی دست گرفته اند یک انتخابات گوسفندی است که در گذشته نیز چنین انتخاباتی داشتیم که مادر بحران و عامل بحران در افغانستان شد. تلاش های فعلی هم این است که چنین انتخاباتی برگزار شود. در اخیر هم سران، بین خود بنشینند و نمایندگان مجلس را هم خود گزینش کنند تا از تیم شان باشد اما آنها باید یقین داشته باشند که مردم این وضعیت را تحمل نمی کنند. البته از اوضاع مشخص است که قرار نیست انتخابات برگزار شود، اگر هم برگزار شود انتخاباتی پنجاه پنجاه خواهد بود که برای مردم غیر قابل قبول است. انتخابات با کمیسیون ارگ و قصر سپیدار ناممکن است و اگر آنها این خواب را دیده باشند که می توانند نماینده ها را خود گزینش کنند، مردم هرگز چنین شانسی به آنها نخواهند داد.

 

رییس حزب کار و توسعه، در خصوص نقش نمایندگان در برگزاری انتخابات و اصلاحات آن بیان داشت: دروازه پارلمان افغانستان باید بسته شود. چرا که این پارلمان نه در عرصه قانونگذاری و نه در عرصه نظارت بر عمل قانون و نه در رسیدگی به خواسته های مردم کوچکترین گامی را برنداشته است. می گویند پارلمان مظهر اراده مردم است اما پارلمان مظهر اراده شخصی است که کوچکترین تاثیرگذاری روی روند و بهبود ندارد. هم اکنون هم سال ششم نمایندگان است و کار آنها کاملاً غیر قانونی است.

 

امید، همچنان در خصوص نقش احزاب در اصلاحات و برگزاری انتخابات ابراز داشت: حکومت ها در افغانستان عمداً و قصداً برای احزاب افغانستان نقشی ندادند. چرا که احزاب ستون اصلی مردم سالاری در جوامع است. همچنان حکومت ها مبتنی بر احزاب تشکیل می شوند. حکومت ها در افغانستان بیشتر روی جرگه، روی شوراهای قبیله ای، روی شوراهای قومی کارکرده اند و یک وزارت را به نام وزارت اقوام و قبایل به وجود آورده اند. به جای اینکه ما به سمت مردم سالاری و نهادهای دموکراتیک برویم، ما به عقب رفته ایم و به نهادهای قبیله ای و سنتی روی آورده ایم.

 

وی، در پایان گفت: پیش از اینکه این حکومت و این پارلمان افغانستان را به سقوط دچار کند و به دست داعش بسپارد باید کاری انجام شود. در اینجا نقش مردم بسیار مهم است. نقش نخبه های سیاسی و دلسوز هم بسیار مهم است.