اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چندی قبل کار اعضای پارلمان به پایان رسید اما انتخاباتی از سوی حکومت برگزار نشد تا اعضای جدید بر سر کار آیند. حکومت کار اعضای قبلی را تمدید کرده و وعده سپرده است که به زودترین زمان ممکن انتخابات را برگزار می کند. پس از یک ماه هم زمان انتخابات را تعیین و کمیسیون اصلاح انتخاباتی را تشکیل می دهد.

 

نعیم اصغری مسوول برنامه های فیفا در برنامه «صبح طلوع نیوز» گفت: طبیعی است با توجه به اتفاقاتی که در انتخابات سال 93 افتاد انتخابات بعدی باید بعد از انجام اصلاحات برگزار شود. این شرطی اساسی هم بر مبنای توافقات سیاسی و هم شرط مردم است چرا که در انتخابات قبل به آرای آنها بی حرمتی صورت گرفت.

 

وی وظیفه رییس جمهور دانست که هر چه سریعتر آغاز به کار کمیسیون اصلاحات را اعلام کند و افزود: به علت تعللی که صورت گرفت، نتوانستیم انتخابات پارلمانی را در زمان معین برگزار کنیم. حالا کار پارلمان ادامه دار شده است اما مشروط به این است که به زودترین زمان ممکن کمسیون اصلاحات انتخاباتی کار خود را آغاز کند اما متاسفانه شنیده می شود که هنوز هم اختلاف بر سر ریاست کمیسیون وجود دارد.

 

اصغری معتقد است اراده ای برای اصلاحات اساسی وجود ندارد و گفت: واضح است که هر دو تیم اراده سیاسی برای اصلاحات و تشکیل کمیسیون اصلاحات ندارند چرا که بر سر نحوه اصلاحات هم اختلافاتی وجود دارد. یک تیم یک نوع اصلاحات را می خواهد و تیم دیگر نوعی دیگری از اصلاحات را می خواهد. فقط بر سر یک چیز در اصلاحات تفاهم دارند. آن هم این است که اصلاحاتی که می آید به نفع این دو تیم باشد نه به نفع نظام.

 

وی ادامه داد: واضح است که اگر اصلاحات را از حالا آغاز کنند ما زمان کافی داریم و در آنجا جناح های مختلف دیگر هم تلاش های خود را می کنند که اصلاحی را که رهبران می خواهند انجام نشود. چرا که اصلاحی که رهبران خواستار آن هستند اصلاحی اساسی در نظام انتخاباتی نیست. رهبران می خواهند کمیسیون اصلاحات به نحوی باشد که به نفع همین دو تیم عمل کنند تا بعد از انتخابات بتوانند بر پارلمان نفوذ داشته باشند و بالاخره تداوم خود را در انتخابات ریاست جمهوری بعدی هم تضمین کنند.

 

اصغری اصلاحات را وسیله ای برای به هدف رسیدن رهبران دانسته و افزود: مطابق ماده چهارم قانون اساسی حاکمیت به ملت تعلق دارد. که به طور غیر مستقیم از طریق نماینده های خود آن را اعمال می کنند. بنابراین وقتی حاکمیت را ملت تمثیل می کند پس مالک پروسه انتخابات هم ملت و نه این دو تیم سیاسی هستند. متاسفانه مردم افغانستان می دانند که پروسه ای که مالکش خودشان هستند، دو تیم در گرو خود گرفته اند و به شکلی از اشکال می خواهند خواست های سلیقه ای تیم های سیاسی خود را اعمال کنند.

 

این عضو فیفا برای حل اختلاف بر سر ریاست کمیسیون اصلاحات اظهار کرد: حالا که روند انتخابات و اصلاحات انتخاباتی یک روند دموکراتیک است. در روند دموکراتیک انتخابات یک اصل است و یا یکی از مولفه های اساسی است که در آنجا اصل اساسی انتخابات است. بهترین گزینه این است که افرادی که در کمیسیون اصلاحات تعیین می شوند خودشان جلسه ای داشته باشند و در انتخاباتی که بین خودشان است رییس و سمت اعضای خود را مشخص کنند. همانطور که در کمیسیون انتخابات این کار را می کنند. اگر اراده ای از سوی دو تیم برای اصلاحات اساسی وجود می داشت این اصل را رعایت می کردند و دیگر بر سر ریاست این کمیسیون اختلافی وجود نداشت.

 

وی معتقد است مردم دیگر تمایلی برای رفتن به پای صندوق های رای ندارند و افزود: انتخاباتی که برگزار خواهد شد، هرچند انتخاباتی شفاف تر باشد گمان نمی کنم تعداد رای دهنده ها مانند سال گذشته باشد. پس هر دو تیم مجبور می شوند به شکلی از اشکال به صورت زور، پول و فشارهای مقام های محلی مردم را وارد کنند که به پای صندوق های رای بروند.

 

اصغری در پایان گفت: این دو تیم دیگر اعتبار خود را در نزد مردم افغانستان از دست داده اند. به همین دلیل به پای صندوق های رای نمی روند. در آخر هم احساس می شود که ما باز هم انتخاباتی پر از تقلب خواهیم داشت.