اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از چند ماه بدین سو جنگ در مناطق مختلف ولایت هلمند جریان دارد؛ اما در روزهای اخیر شدت حملات طالبان در برخی از ولسوالی ها بیشتر شده است. روز یکشنبه معاون والی هلمند در صفحه فیس بوکش از رییس جمهور خواسته بود که به وضعیت امنیتی ولایت هلمند توجه جدی نماید. دیروز فرمانده پولیس سنگین گفته بود که به جز ساختمان مقر فرماندهی پولیس و مقر یک واحد ارتش؛ بقیه مراکز دولتی و مناطق این ولسوالی به دست طالبان افتاده است.

 

شماری از اعضای شورای ولایتی هلمند تأیید می کنند که در نتیجه نبردهای سخت چند روزه طالبان در سنگین، برخی از نهادهای دولتی در این ولسوالی به دست طالبان افتاده است و طالبان در حال پیشروی می باشند. این در حالی است که در هفته های اخیر برخی مناطق ولسوالی گرشک ولایت هلمند نیز در تصرف طالبان در آمده بود. والی ولایت هلمند از جنگ های شدید در ولسوالی سنگین خبر می دهد و می پذیرد که طالبان در این ولسوالی پیشروی های داشته است؛ اما تصرف ادارات دولتی توسط طالبان را رد می کند؛ اما وزارت دفاع و داخله خبر سقوط ولسوالی سنگین را رد کرده و گفته که تنها چند پاسگاه به دست طالبان افتاده است. وزارت دفاع همچنین ادعای معاون والی هلمند مبنی بر کشته شدن بیش از نود تن از نیروهای امنیتی در این ولایت را رد کرد و گفت تنها پانزده نفر در ۴۸ ساعت گذشته در سراسر افغانستان کشته شده اند.

 

به هرحال نفس پیشروی و تلفات نیروهای امنیتی در این ولایت نگران کننده بوده و ضعف و بی برنامه گی نیروهای امنیتی در مقابله با طالبان را نشان می دهد، اما اظهارات ضد و نقیض مقامات و مسؤلان دولتی عجیب و مسخره آمیز به نظر می رسد. وقتی اظهارات والی با معاونش و ادعاهای وزارت داخله و دفاع با فرماندهانش در میدان های جنگ در تضاد باشند، از یک سو مردم را در سردرگمی قرار می دهند و از سوی دیگر اعتماد مردم را به مسؤلان حکومتی کاهش می دهند.

با وجودی که در کمتر از یک و نیم دهه گذشته آزادی بیان و رسانه ها به رسمیت شناخته بود و در پرتو همین آزادی، رسانه ها و در کل فعالیت های فرهنگی به صورت چشمگیری رشد کردند؛ اما خبرنگاران همواره شکایت داشته اند که ادارات دولتی معلومات دقیق و به موقع را در اختیار خبرنگاران قرار نمی دهند. در قانون اساسی کسب معلومات و اطلاعات از حقوق شهروندی شمرده شده و دولت مؤظف گردیده که اطلاعات لازم را در اختیار عموم قرار دهد. اما این ماده قانونی تا هنوز درعرصه تطبیق و واقعیت با مشکل روبرو بوده است.

 

باهمه این محدودیت ها و ممنوعیت ها، وقتی معاون والی نامه سرگشاده به رییس جمهور را در صفحه فیس بوکش به نشر می سپارد و وقتی فرمانده پولیس بی باکانه نسبت به وضعیت امنیتی ولسوالی سنگین هشدار می دهد، معلوم می شود که کاسه صبر و تحمل آنها لبریزشده است که مقررات و ملاحظات را نادیده می گیرند و فریادشان را برای کمک های فوری از طریق رسانه ها بلند می کنند. اما سؤال اساسی این است که اگر اظهارات مسؤلان ولایت هلمند درست است؛ چرا وزارت دفاع و داخله آنها را رد می کنند؟ و اگر این گفته ها درست نیستند، چرا وزارت دفاع و داخله این گونه افراد را به جرم انتشار معلومات نادرست و تشویش اذهان عامه دستگیر و محاکمه نمی کنند؟

اکنون مردم نمی دانند که اظهارات وزارت های دفاع و داخله بپذیرند و یا فریادهای تلخ و بیمناک مسؤلانی را بشنوند که در صحنه جنگ حضور دارند و از میدان جنگ گزارش می دهند. این گونه اظهارات ضدو نقیض آیا نهایت بی نظمی و ناهماهنگی میان نیروها و ارگان های امنیتی را به نمایش نمی گذارد؟ آیا غبار آلوده سازی فضای خبری خود بیانگر یک دسیسه و توطیه خطرناک در نهادهای امنیتی نیست؟ اگر ولسوالی سنگین طی روزهای آینده به دست طالبان بیفتد، در آن صورت وزارت های دفاع و داخله چه جوابی برای مردم خواهند داشت؟

موضوع : اخبار