اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به نقل از روزنامه فرانکفورتر روند شای، توماس دمایزیر، وزیر امور داخله جرمنی روز گذشته در گفتگویی با آ ار دی جرمنی ضمن حمایت از اخراج های جمعی به افغانستان که به دلیل شرایط امنیتی وخیم در افغانستان با مخالفت های زیادی روبرو است در این باره گفت: طبیعتا مشخص است که شرایط امنیتی در افغانستان پیچیده است و هیچ کس نمی گوید که تمام افغانستان امن است. اما مکان های امنی در این کشور وجود دارد بنابراین پناهجویان از این کشور می توانند با احتیاط، مسئولانه و البته قاطعانه اخراج شوند.

 

وزیر امور داخله جرمنی همچنین تاکید کرد که هدف حملات طالبان افراطی در افغانستان نماینده گان سیستم دولتی از جمله پولیس و سفارتحانه ها هستند. جمعیت عادی افراد ملکی اگر چه قربانیان این حملات هستند اما هدف حملات طالبان نمی باشند. این یک تفاوت کلان است. از این رو از جمله در شمال افغانستان و همچنین پایتخت مناطق امن تری وجود دارد.

 

بعد از امضای قرارداد بازگشت به وطن برای پناهنده گان افغان در ماه آکتُبر وزارت امور داخله جرمنی از ایالات مختلف درخواست کرده است به صورت مداوم پناهنده گانی که با درخواست پناهنده گی آن ها موافقت نشده است را اخراج کنند. در ماه دیسِمبر اولین اخراج جمعی پناهجویان افغان به افغانستان صورت گرفت.

 

البته این اقدام دولت جرمنی در این کشور، بحث برانگیز و مورد اختلاف است چرا که در بسیاری از مناطق افغانستان نیروهای طالبان و دولتی ها مشغول مبارزه هستند. همچنین خطر حملات تروریستی در کشور همچنان بالاست.

 

در بسیاری از ایالات جرمنی نیز شک و تردیدهای زیادی نسبت به اخراج ها به افغانستان وجود دارد. هفته گذشته ایالت اشلسویگ-هولشتاین به صورت موقت بازگشت ها به افغانستان را متوقف کرد. وزیر امور داخله جرمنی انتقاد شدیدی به مقامت این ایالت وارد کرد.

 

در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نیز اتحادیه اروپا توافق پناهنده گانی را با افغانستان منعقد کرد. مکانیسم این قرارداد این گونه است که افغانستان باید برای مقابله با مهاجرت های نامطلوب به اتحادیه اروپا کمک کرده و در مقابل حمایت مالی از بروکسل دریافت کند. در ضمن حکومت باید با بازگشت پناهنده گان اخراجی به کشورمان موافقت کند.

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر مالیه افغانستان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ این توافق را امضا کردند. بر این اساس افغانستان باید در 3 سال آِینده 1.2 ملیارد یورو دریافت کند.

 

بحث ها درباره این گونه اخراج ها مدتهاست که سیاست داخلی جرمنی را به خود مشغول کرده است.

 

باربل کوفلر، کمیساریای حقوق بشر دولت فدرال جرمنی خواستار توقف سریع اخراج ها به افغانستان شده است. وی در این باره گفت: شرایط امنیتی در افغانستان تغییر نکرده است بلکه بحث های سیاست داخلی کشور ما عوض شده است. بار سنگین این بحث ها نباید بر دوش این انسان ها بیفتد.

 

این در حالی است که رییس دفتر صدر اعظم جرمنی نیز اخیرا در گفتگویی از اخراج پناهنده گان به افغانستان حمایت کرده و خواستار اخراج سریع پناهنده گانی شده است که با درخواست پناهنده گی آن ها موافقت نشده است.

 

در این میان برخی ایالات جرمنی تلاش می کنند اقداماتی را علیه این گونه اخراج های جمعی و تصمیمات دولت در این باره انجام دهند.

 

همچنین انتقادهای زیادی به توافق اتحادیه اروپا و افغانستان در مسئله پناهنده گان وارد شده است.

 

گونتر بورکهاردت، مدیر سازمان دفاع از حقوق پناهنده گان در جرمنی در انتقادبه این توافق گفت: این مسئله مضحک است که یک منطقه بحرانی و جنگی در حاشیه یک کنفرانس به اصطلاح امنیتی بر خلاف واقع و حقیقت من‌حیث منطقه امن ارزیابی می شود. دولت افغانستان تحت فشار قرار گرفته است. دریافت پول و حمایت های نظامی در مقابل اخراج پناهنده گان یک تجارت غیر اخلاقی است که زنده گی پناهجویان را به خطر می اندازد. وی از ایالات مختلف جرمنی درخواست کرد که در این اخراج های جمعی به افغانستان اشتراک نکنند.