اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سناتورهای امریکایی درباره پاکستان دچار اختلاف هستند زیرا عده‌ای قائل به پیروزی در جنگ افغانستان قبل از مذاکره با طالبان می‌باشند و تعدادی نیز به دنبال مذاکرات جامع همچنین راه‌حل سیاسی می‌باشند.

سناتور جان مک‌کین که سرپرستی هیأت امریکایی در سفر به پاکستان و افغانستان را به عهده داشت در این زمینه گفت: بدون کمک اسلام‌آباد نمی‌توانیم موفق شویم.

تد پو سناتور ارشد امریکایی در این زمینه گفت: القاعده حمله خود علیه امریکا را برنامه‌ریزی کرد و پاکستان نیز بلندپروازی‌های القاعده را نادیده نگرفت و با مشاوره سازمان استخبارات اردوی خود از این گروه حمایت کرد.

وی تأکید کرد: اگر اسلام‌آباد متحد واقعی واشینگتن بود پس از حمله القاعده به سفارت امریکا به مقامات واشینگتن برای کشتن بن لادن کمک می‌کرد و شاید حادثه 11 سِپتِمبر هیچوقت صورت نمی‌گرفت.

تد پو گفت: پاکستان متحد امریکا بود اما به حمایت خود از تروریست‌ها و اقدام علیه واشینگتن ادامه داد بنابراین چطور باید به این کشور اعتماد کنیم.

سناتور الیزابت وارن دولت ترمپ را به نادیده گرفتن نقش مهم مذاکرات صلح برای موفقیت در جنگ افغانستان متهم کرد.

وی افزود: فشار به پاکستان برای کمک در انجام مذاکرات صلح لازم است اما تنها با اقدام نظامی نمی‌توانیم مخالفان دولت افغانستان را وادار به مذاکره کنیم.

وزیر دفاع امریکا در اظهارات اخیر خود گفته بود که بررسی استراتیژی واشینگتن در افغانستان به این دلیل دشوار است که باید رویکرد منطقوی داشته و شامل پاکستان نیز باشد.

جنرال جیمز ماتیس که اجرای استراتیژی جدید امریکا در افغانستان را نیز بر عهده دارد، پیش از این گفته بود که امریکا اشتباهات گذشته در افغانستان را تکرار نمی‌کند.

کارشناسان پاکستانی معتقد هستند که امریکا نمی‌تواند بدون کمک پاکستان به اهداف خود در منطقه و افغانستان برسد با این وجود سیاستی را در قبال این کشور پیش گرفته تا با دادن امتیاز کم بتواند اسلام‌آباد را با خود همراه کند.

مجلس نماینده گان امریکا بودیجه دفاعی سال 2018 این کشور با رقم سنگین 696 ملیارد دالر تقریباً 3 برابر دوره اوباما تصویب کرد که در آن کاهش کمک به پاکستان نیز لحاظ شده است.

امریکا کمک مالی به پاکستان را مشروط به مبارزه با طالبان کرد زیرا برخی مقامات واشینگتن به این نتیجه رسیده‌اند که مخالفان دولت افغانستان بدون فشار اسلام‌آباد پای میز مذاکره نخواهند آمد.

از یک سو جان مک‌کین معتقد است که بدون پاکستان نمی‌توان در جنگ افغانستان پیروز شد و از سوی دیگر سناتور تد پو اسلام‌آباد را حامی تروریزم می‌داند.

الزابت وارن هم که خواهان ادامه مذاکرات صلح در افغانستان است و دولت را متهم می‌کند که چرا به دنبال جنگ است و این موضوع مهم را نادیده می‌گیرد.

مقامات امریکایی برای تعین استراتیژی خود در قبال پاکستان دچار اختلاف هستند همین موضوع تصمیم برای ادامه کمک مالی به این کشور و پیشبرد استراتیژی تازه در افغانستان را پیچیده می‌کند.

با این که مجلس نماینده گان امریکا با کاهش کمک مالی پاکستان و مشروط کردن آن موافقت کرد اما هنوز اختلاف نظر مقامات و سناتورهای امریکایی درباره همکاری با این کشور ادامه دارد.