اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اداره امنیت ملی در یک خبرنامه گفته است که آنها یک دانشجو را از قید آدم ربایان آزاد کرده اند. آدم ربایان این دانشجو را از مسیر شاهراه کابل – ننگرهار ربوده بودند، نیروهای امنیت ملی با راه اندازی یک عملیاتی، این دانشجو را از ولایت لغمان آزاد کردند و دو آدم ربا را نیز دستگیر نمودند.

همچنان یک شهروند ایرانی که در روزهای قبل از سوی افراد ناشناس در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه ربوده شده بود، توسط پولیس هرات آزاد گردید و ۵ نفر در ارتباط به این قضیه آدم ربایی دستگیر شدند. والی هرات در روز ۳۰ قوس به رسانه ها گفته بود که در ۹ ماه گذشته، ۳۴ رویداد آدم ربایی در این ولایت اتفاق افتاده و ۷۶ آدم ربا از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده است که ۱۹ تن آنها از سوی نهادهای عدلی و قضایی ولایت هرات، به اعدام محکوم شده اند.

آدم ربایی یکی از معضلات جدی اجتماعی است که در سالهای اخیر در کنار نا امنی های ناشی از جنگ، آسیب های جدی فزیکی و روانی را بر مردم افغانستان وارد کرده است، اما این پدیده ی شوم در سایه ی جنگ و تلفات و خسارات ناشی از آن، پنهان مانده است و کمتر به آن پرداخته شده است. حکومت افغانستان و رسانه ها بیشتر روی جنگ های مسلحانه و انتحار و انفجار، تمرکز کرده اند و کمتر به مسایل کوچکتری همانند آدم ربایی که باعث از بین رفتن امنیت اجتماعی می شود، پرداخته اند.

واکاوی پدیده های که امنیت فزیکی و روانی جامعه را برهم می زند، از نیازهای اساسی جامعه ی افغانستان است. پدیده های چون قتل، اختطاف و آدم ربایی و سرقت های مسلحانه، از جمله ی جرایم اجتماعی است که باید توسط کارشناسان علوم اجتماعی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد، زمینه های ظهور و رشد این پدیده ها باید بررسی شود و برای جلوگیری  از افزایش آنها، باید راه حل های کارشناسانه و علمی ارائه گردد، اما متاسفانه جنگ مسلحانه و انتحار و انفجار، همه ی اقشار جامعه ی ما را دچار روزمرگی کرده است و باعث شده است که به پدیده های که امنیت اجتماعی را آسیب می رساند، توجه صورت نگیرد و آسیب شناسی امنیت اجتماعی، فراموش گردد.

پیشنهاد بعدی:  لطفاً اشتباه را تکرار نکنید!

آدم ربایی یکی از جدی ترین مشکلات امنیتی در افغانستان بوده است، آدم ربایان، مسافران، کودکان، زنان، تاجران، کارمندان موسسه های بین المللی و شهروندان خارجی را هدف قرار داده اند و ربوده اند. به این ترتیب، می توان گفت که آدم ربایی برای همه ی طبقه های اجتماعی افغانستان، یک تهدید بوده است و آرامش را در درون اجتماع، از آنها گرفته است.

با وجود آنکه شبکه ها و گروه های زیادی آدم ربا و اختطافچی در سالهای گذشته از سوی پولیس و نهادهای امنیتی از بین برده شده و اعضای آنها دستگیر شده است، اما پولیس افغانستان هنوز راهکار جدی برای مبارزه با آدم ربایی و پدیده های که امنیت اجتماعی را بهم می زند، روی دست ندارد و در بعضی مواقع نتوانسته است جان افراد ربوده شده را نجات دهد و آنها توسط آدم ربایان، به قتل رسیده اند؛ به این دلیل می توان گفت که پولیس افغانستان در تامین امنیت اجتماعی همانند تامین امنیت ملی، دست آورد خوب و مثبت نداشته است.

امنیت اجتماعی بیشتر برای مردم ملموس است، وقتی که امنیت اجتماعی با تهدید مواجه شود و یا از بین برود، مردم بیشتر از هر زمانی دیگر احساس خطر می کنند و این امر برای آنها نشانه ی از ضعف قدرت سیاسی و امنیتی حکومت محسوب می گردد. زمانی که مردم از شاهراه ها، خیابانها و کوچه ها و محل کار و خانه ی شان ربوده شوند، حتی پیروزی در جنگ، نمی تواند برای آنها تصویری از امنیت و قدرت حکومت ارائه کند. بنا بر این، تامین امنیت اجتماعی و از بین بردن پدیده های که امنیت اجتماعی را با تهدید مواجه می سازد، می تواند بر میزان اعتماد مردم به حکومت و باورمندی آنها به قدرت سیاسی حاکم در کشور شان، تاثیر بگذارد.

پیشنهاد بعدی:  چرایی مخالفت مسکو با خروج حکمتیار از لست سیاه

راهبردهای امنیت ملی افغانستان همواره با انتقادات جدی مواجه بوده است، منتقدین و شهروندان افغانستان همیشه از حکومت به دلیل نداشتن استراتیژی روشن امنیتی، انتقاد کرده اند. علاوه بر اینها، حکومت افغانستان در زمینه تامین امنیت اجتماعی و مقابله با پدیده های که امنیت اجتماعی را برهم می زند نیز راهبرد مشخص و روشن نداشته است و این امر باعث شده است که در سالهای گذشته میزان جرایم اجتماعی همانند اختطاف و آدم ربایی کاهش نیابد.

تلاش برای تامین امنیت اجتماعی در کنار مبارزه با هراس افگنی و تامین امنیت ملی، می تواند از چالش های بزرگ حکومت افغانستان برای برقراری ثبات در کشور، به شمار رود. حکومت افغانستان همانگونه که با هراس افگنی و تروریسم در کشور مبارزه می کند، باید تلاش کند تا امنیت اجتماعی را نیز تامین کند و تهدیدهای را که متوجه امنیت اجتماعی شهروندان افغانستان است، رفع کند. یافتن انگیزه های اصلی پدیده آدم ربایی که یکی از گونه های جرایم اجتماعی است و واکاوی و ریشه یابی آن، می تواند برای مبارزه با این پدیده شوم، موثر واقع شود.

آنچه که تا کنون به عنوان دلایل و انگیزه های اصلی آدم ربایی در کشور، خوانده شده است؛ خصومت های خانوادگی و قومی و انگیزه های اقتصادی بوده است.

سالها جنگ و خونریزی بنیادهای روابط اجتماعی را  در افغانستان بر هم زده و تناقض ها و خصومت های اجتماعی را افزایش داده است و به تبع آن، جرایم اجتماعی نیز افزایش یافته است. بسیاری از تنش های اجتماعی کنونی ریشه در گذشته و دوران جنگ های داخلی دارد. بسیاری ها اکنون با انگیزه های انتقام گیری دست به اختطاف و آدم ربایی می زنند و یکی از بستگان فرد مقابلش را می ربایند. یکی از دلایلی اصلی که افراد به دلیل انتقامجویی دست به ارتکاب جرایم اجتماعی می زند، ضعف حاکمیت قانون است، در مناطق نا امن و دور افتاده، افراد مسلح و با نفوذ محلی مانع تطبیق درست قانون می گردد و این باعث می شود که جرایم اجتماعی همانند، قتل مسلحانه و آدم ربایی با انگیزه ی انتقامجویی افزایش یابد.

پیشنهاد بعدی:  آموزش انجام چند کار همزمان در ویندوز بوسیله cmd

یکی دیگر از عوامل افزایش آدم ربایی در کشور بعد اقتصادی آن است. آدم ربایانی که هدف اقتصادی دارند، بیشتر کارمندان موسسه های خارجی، خانواده های تجار و کسبه کاران و به ندرت وابستگان افراد بلندپایه سیاسی را می ربایند و در بدل رهایی آنها پول های هنگفتی را مطالبه می کنند. در صورتیکه خانواده قربانی توانایی پرداخت پول مطالبه شده را نداشته باشد، ربایندگان قربانیان شان را به قتل می رسانند.

یکی از دلیل های  که افراد با انگیزه های اقتصادی تلاش می کنند دست به جرایم اجتماعی بزنند، فقر و نبود زمینه کار است. بسیاری از کسانی که دست به چنین جنایت های می زنند ناخواسته و از ناچاری به دام گروه و باندهای مافیایی می افتند و توسط آنها مجبور به انجام فجیع ترین جرایم می شوند. گروه های مافیایی و آدم ربایان مشهور، برای جذب افراد بی سواد و فقیر، در ابتدا آنها را وسوسه می کند و برای شان از زندگی و سرنوشت خوب سخن می گویند، اما همینکه آنها را آلوده به جرایم اجتماعی کرد، هرنوع ظلم و ستم و همچنان هرنوع جرم را توسط آنها انجام می دهند.

با توجه به اهمیت امنیت اجتماعی برای برقراری ثبات در کشور، حکومت افغانستان باید راهکارهای جدی برای مبارزه با جرایم اجتماعی روی دست بگیرد پولیس و نهادهای امنیتی کشور باید در این زمینه بیشتر فعال گردند، از سوی دیگر، علاوه بر مبارزه گروه های که مرتکب جرایم اجتماعی می شوند، باید زمینه های بوجود آمدن جرایم اجتماعی از بین برده شود و عواملی که باعث می شود افراد به سمت جرایم اجتماعی کشانده شود، رفع گردد. حاکمیت قانون و مبارزه با فقر و ایجاد زمینه کار و اشتغال می تواند بر کاهش جرایم اجتماعی، تاثیر زیادی بگذارد.

موضوع : اخبار