اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ماه مبارک رمضان ماه رجعت دوباره به معنویت، جهاد با نفس، کسب فضایل اخلاقی و کرامت انسانی است و با آغاز این ماه دل و جان مردم آماده شنیدن معارف الهی می‏ شود و بهترین فرصت برای رشد روحیه دینداری در مردم است.

 

بنابراین علما و ملا امامان مساجد باید از این ظرفیت عظیم به نفع گسترش فرهنگ ناب اسلامی بهره ببرند و با پرده برداشتن از حقایق و مطرح کردن مسایل روز، بسیاری از توطئه های صورت گرفته توسط کشورهای غربی را برای مردم افشاء سازند.

 

در ماه مبارک رمضان خداوند این فرصت را به انسان داده است که با تفکر در اعمال و کردار گذشته خویش قبل از اینکه او را محاسبه کنند خود به محاسبه اعمال خویش بپردازد و انسان می‏ تواند با دعا و نیایش زمینه صیقل دادن روح از گناه برای درک نورهای رحمت که بر دل انسان‏های موحد و مومن می‏ تابد را فراهم سازد.

 

به گفته بزرگان دین، عبودیت و پرستش بالاترین مقام انسانیت به حساب می‏ آید و رمضان فرصت خودسازی، عبادت و بندگی خدا می باشد. در ماه رمضان، زمینه خودسازی برای انسان فراهم است از اول ماه مبارک رمضان، درهای رحمت پروردگار به روی بندگانش گشوده می‏ شود و تا پایان ماه بسته نخواهد شد، نورانیت و صفای خاصی در قلب و روح انسانها است، وسوسه‏ های شیطانی و هوس‏های سرکش نفسانی در این ماه سرکوب می‏ شود.

 

رمضان ماه دعا و مناجات و قرآن خواندن و درخواست از حق تعالی است، به گونه‏ای که ظاهر و باطن انسان نشان‏ دهنده حالت ذلت و تضرع در پیشگاه خداوند باشد، نظیر خواهش و تمنایی گدا نزد غنی و ثروتمند؛ چنین دعا و مناجاتی نزد خدای متعال، بی‏ شک عامل تکامل روحی و معنوی و در نهایت موجب خودسازی انسان می‏ باشد.

پیشنهاد بعدی:  تایید پیمان نامه امنیتی به نفع مردم نیست

 

در این ماه مسلمانان بار دیگر اتحاد اسلامی خود را به رخ جهانیان می‏ کشند؛ اگر امروز برخی کشورهای اسلامی دچار جنگ و اختلافات دینی و مذهبی هستند، همه عامل بیرونی و سوغات تهاجم غرب به ملل اسلامی است؛ لذا علما، مبلغین و ملا امامان مساجد در ماه مبارک رمضان باید با مطالعه و درایت در تحولات روز جهان اسلام در مجالس تبلیغی، مردم را با منشاء اختلافات در کشورهای اسلامی آشنا کنند.

 

اکنون بر هیچ کس پوشیده نیست که هم‏زیستی مسالمت‏ آمیز شیعه و سنی در افغانستان خاری در چشم دشمنان اسلام است و غرب با تجهیز گروه‏های تکفیری و سلفی سعی دارد تا این اتحاد را متزلزل کند و مانع تحقق بیداری اسلامی در منطقه شود.

 

علما و ملا امامان باید در عمل به آیات قرآن و احکام الهی جلوتر از همه باشند. مهم‏ترین رسالت مبلغان دینی در ماه مبارک رمضان، تبلیغ فرهنگ و سیره پیامبر اکرم (صل الله علیه و اله و سلم) در جامعه است؛ آیات، احادیث و روایات مملو از مباحث معنوی است و این مباحث افق معنوی را به روشنی نشان می‌دهد؛ البته نقش دستگاه‏های فرهنگی و رسانه‏ ها در این امر موثر و فراگیر خواهد بود.

 

غربیها ظرف این سیزده چهارده سال تمام تلاش خود را برای انحراف جوانان ما انجام داده اند و برخی از دنیا دوستان نیز در ترویج این فرهنگ بی بند و باری کمک دست آنها شدند. لذا در شرایط کنونی که تهاجم ‌فرهنگی و تبلیغی دشمنان متوجه جامعه افغانستان به ویژه خانواده ها و جوانان است، ما نیز باید برای جوانان سرمایه‌گذاری کنیم و ماه رمضان بهترین فرصت برای این امر است.

پیشنهاد بعدی:  پیآمد یک سفر نا منتظر به هرات

 

به طور قطع و یقین سخنرانی عمیق و پر محتوای یک مبلغ دینی و ملا امام مسجد می‏ تواند حاصل یک سال کار رسانه‏ ای دشمنان اسلام را خنثی کند؛ بیانات علما و مبلغان باید در ذهن مخاطبان ایجاد فرهنگ کند تا خود به خود و از درون، اعمال و رفتار آنها بهبود یابد.

 

به همین دلیل دغدغه بسیاری از خانواده ها این است که طی این یک ماه که مهمان ضیافت الهی هستیم، علما و ملاامامان از ترویج فرهنگ ناب محمدی (ص) دریغ نورزند و با بیان حقایق جوانان را هرچه بیشتر به دین مبین اسلام علاقمند نمایند.

 

از طرف دیگر همین مبلغین و ملا امامان می توان در کنار طرح مسایل دینی، حقایق اهداف تفرقه انداز غرب را نیز مشروحا بیان کنند تا باعث وحدت هرچه بیشتر مذاهب مختلف در کشور شوند. کاری که متاسفانه در طول سال بسیار کمتر از سوی ملاامامان مساجد انجام می شود.

 

قطعا در کنار حرکت آگاهی بخشی سیاسی و اجتماعی در مردم و دادن بینش سیاسی به آنان لازم است با استفاده از فرصت ماه مبارک رمضان روح معنویت رادر مردم بیدار کرد و برای این منظور باید از خود شروع کرد زیرا سخن روحانی و عالم اسلامی هنگامی نافذ خواهد بود که او در عمل و در سایه ی پارسایی، بی اعتنایی خود را به زخارف دنیا و هر آنچه که بر دلهای دنیا مداران حاکم است، نشان بدهد.

 

با قبولی طاعات و عبادات همه شما عزیزان در این ماه مبارک

موضوع : اخبار