اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نماینده برکنار شده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، در یک نشست خبری به ایراد سخنرانی پرداخت…

وی در حالی از سمتش برکنار می شود که در این اواخر در برخی از محافل سیاسی از عملکردهای حکومت وحدت ملی انتقاد می کرد اما در فرمان جدید رییس جمهور مبنی بر برکناری وی، توضیحاتی ارایه نشده است.

احمدضیا مسعود، در این نشست گفت: حکومت وحدت ملی متشکل از همه گروه ها، احزاب و ایتلاف های سیاسی است و با مشارکت گروه های مختلف سیاسی این حکومت بوجود آمده است.

 

مسعود گفت: اینکه این ایتلاف ها چطور شکل گرفت و حکومت چطور تشکیل شد بخاطر تعهدات کتبی میان ایتلاف ها بوده است. تعهدات کتبی این را می رساند که هیچ گروهی حق ندارد که گروه دیگر را حذف و یا از ساختار سیاسی عزل کند.

 

نماینده برکنار شده رییس جمهور، در خصوص انتخابات گذشته وضاحت داد: بر همه معلوم است که حکومت وحدت ملی به چه قسمی شکل گرفت که از طریق یک انتخابات شفاف و آزاد به وجود نیامد. تقلبات انتخاباتی صورت گرفت و مساله به یک بحران بزرگ سیاسی تبدیل شد و همه بر این عقیده شدند که چطور یک حکومت مصلحتی را بوجود بیاورند که سبب بی ثباتی سیاسی و مشکلات جانبی نشود.

 

وی افزود: مشارکت ما در سال 2014 در انتخابات ریاست جمهوری بخاطر این بود که بی ثباتی سیاسی در کشور بوجود نیاید و شاهد جنگ داخلی نباشیم. هدف از مشارکت جلوگیری از جنگ داخلی و قومی نشدن سیاست در کشور بود. نظر به همان تعهدات کتبی و خصوصیاتی که در تشکیل حکومت وحدت ملی وجود دارد، رییس جمهور هیچ حقی ندارد که من را از موقفم عزل کند.

 

مسعود، خطاب به پ رییس جمهور گفت: چون حکومت مصلحتی بود، هر گروه سیاسی که در انتخابات شرکت کرده بود، نباید از حکومت خارج شود و رییس جمهور یا هر کس دیگری که این کار را بکند، زمینه را برای بی ثباتی سیاسی و جنگ داخلی آماده می سازد.

 

وی افزود: اگر رییس جمهور شوق بی ثباتی و ناامنی را در کشور دارد و باز به سمت جنگ های داخلی برویم و نتوانیم مراحل پیشرفت اقتصادی و اجتماعی را طی کنیم، به خودشان مربوط است اما من به ایشان می گویم که آقای غنی زمینه را برای بی ثباتی سیاسی دیگر آماده نساز و بخاطر اینکه این مردم تحمل و طاقت بی ثباتی سیاسی، ناامنی و جنگ داخلی را ندارند.

 

نماینده سابق رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب به رییس جمهور گفت: اینکه شما مرا عزل و حذف کردید، نه قدرت این کار را دارید و نه این حق را دارید. خواهش من این است که خواهش من این است که ایشان این فرمان را پس بگیرد و به مردم اعلام کند این فرمان، یک فرمان فاقد محتوا و معنا بوده است و زمینه بی ثباتی را در کشور مهیا می سازد.

 

مسعود گفت: در شرایطی هستیم که واقعا به ثبات ضرورت داریم، تمام اقوام افغانستان از طریق ما مشارکت سیاسی در تشکیل حکومت وحدت ملی داشته اند.

وی، درخصوص دلایل برکناری خود توضیح داد: من خودم هم نمی دانم که دلیل برکناری ام چه هست! نه با من مشورتی شده و نه گناهم به من گفته شده است و نه با داکتر عبدالله به حیث رییس اجرایی کشور کوچکترین صحبتی نشده است. حقیقت این است که یک نفر می خواهد آنچه میل خودش است را به سر ملت تحمیل کند که این درست نیست.

 

نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب افزود: من مجبور هستم به تمام کسانیکه به من رای دادند جواب داشته باشم و همگی اخطار می دهند که اگر حکومت در این قسمت اشتباه کرده یا اشتباه خود را پس بگیرد یا اگر هر چه که دلشان شد بخواهند انجام بدهند ما از آن جلوگیری می کنیم .

 

مسعود افزود: ما به همه گفته ایم که در جاهای خود باشند و فعلا مصروف رایزنی هستیم. از تمام ولایت ها و ولسوالی ها شخصیت های کلان در حال آمدن به کابل هستند و از تمام نهادهای جامعه مدنی، جوانان و اقشار مختلف قومی بخاطر پیدا کردن یک راه معقول مشورت می خواهیم.