اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در فاجعه عظیم منا که بیش از 18 کشور جهان را مستقیما عزادار کرد و موجب اعلام عزای عمومی در مناطق مسلمان نشین شد؛ تنها کشوری که خبری از روند پیگیری حاجیان مفقود شده منتشر نکرد وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان بود.

 

در واقع تعداد 8 حاجی افغانستانی مفقود شده ای که بنابر اعلان برخی رسانه ها، شامل 2 جنازه و 6 گمشده ی شناسایی نشده می باشند؛ تنها اجسادی در مکه و مدینه و منا و عرفات بوده اند که جوینده نداشته اند.

 

افغانستان از میان 18 کشوری که مجدانه پیگیر تحویل فوری و رسیدگی سریع به حاجیان مجروح و مفقود و شهید شده بوده اند و خواستار اجرای حقوق قضایی مطابق قانون شده اند در رده آخر جای می گیرد چرا که کوچکترین اعتراض و ابراز نگرنی نکرد.

 

اینک وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان تنها مرجعی است که سکوت اختیار کرده است، سایت اطلاع رسانی آن ماه هاست که به روز رسانی نشده است و وزیر نیز در انفعال کامل بسر می برد… هیهات!

 

به عبارت دیگر می توان مدعی شد عربستانی که با فرافکنی و شانه خالی کردن از زیر بار مسوولیت احتمال انتشار بیماری کرونا، دفن دسته جمعی اجساد مجهول الهویه و طی مراحل قانونی و قضایی تلفات انسانی این روزها درگیر است کمترین دغدغه را درباره افغانستان و حاجیان افغانستانی داشته است.

 

این روزها که فرودگاه های جهان از مبدا مکه و مدینه تا مقصد پایتخت هایشان مملو از حاجیان خندان و گریان و اجساد بازگشته است؛ افغانستان چنان غرق مسایل داخلی خود می باشد که اهمیتی به سرنوشت زایران تبعه و مقیم خود در خاک عربستان نمی دهد.

 

در همین راستا وازرت مهاجرین نیز تنها وزارتی در کل جهان است که نسبت به اذیت و آزار و شکنجه و زندانی و مرگ و قتل و سرنوشت اتباع خود در سفارتخانه های بین المللی بی اعتنا است و آه یک افغانستانی هرگز پاسخی نمی یابد چه در کشوری غربی و کمونیستی باشد چه در کشوری داعیه دار اسلام و مسلمان نماهای وهابی.