اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امریکای جنایتکار یک محبوس یمنی گوانتانامو را پس از ۱۴ سال بی گناه شناخت…
روز گذشته یک محبوس یمنی که مدت ۱۴ سال بدون اعلان اتهام در بازداشتگاه پایگاه گوانتانامو نگهداری می شد، پس از رهایی برای اقامت به کشور افریقایی کیپ ورده فرستاد.
به نقل از آسوشیتدپرس از میامی، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرد: با رهایی شوقی عواد بالزهیر، شمار محبوسانی که در این بازداشتگاه ایالات متحده واقع در خاک کیوبا نگهداری می شوند، به ۵۹ تن کاهش یافت.

بالزهیر از سال ۲۰۰۲ در پی دستگیر شدن به همراه چند فرد دیگر مظنون به عضویت و همکاری نظامی با گروه القاعده در کراچی پاکستان، بدون اینکه اتهامی متوجه وی شده باشد در گوانتانامو نگهداری می شد.

یک هیات تجدیدنظر دولت امریکا درنهایت به این نتیجه رسید که وی یک شبه نظامی رده پائین بوده و حکم رهایی وی را در سال ۲۰۱۶ صادر کرد.

دولت امریکا محبوسان آزاد شده را به علت جنگ داخلی در یمن به این کشور بازپس نمی فرستد و باید کشور دیگری را برای پذیرش آنان بیابد.

کشور کیپ ورده در سال ۲۰۱۰ نیز یک محبوس دیگر رها شده از گوانتانامو را پذیرفته بود.
در حالی که ‘باراک اوباما’ رییس جمهوری امریکا هشت سال پیش قول داده بود زندان گوانتانامو را تعطیل کند، مجلس نماینده گان امریکا روز جمعه با تصویب پلانی که انتظار می رود در سنای این کشور نیز تایید شود، خواستار ممنوعیت تعطیلی این زندان شد.

این پلان افزون بر ممنوعیت تعطیلی زندان گوانتانامو، وزارت دفاع امریکا را از کاهش پایگاه های نظامی این کشور منع می کند.

پنتاگون پیش از این اعلام کرده بود که برخی پایگاه های نظامی امریکا، ‘پایگاه های مازاد’ هستند و می توانند برای کاهش هزینه ها تعطیل شوند.

مجلس نماینده گان امریکا همچنین بودجه دفاعی ۶۱۱ ملیارد دالری این کشور را تصویب کرد.
طرح یادشده با ۳۷۵ رای موافق و ۳۴ رای مخالف،  در مجلس نماینده گان تصویب شد و انتظار می رود سنای امریکا نیز آن را هفته آینده تایید کند.

دولت جرج بوش پس از حمله های تروریستی ۱۱ سِپتِمبر، بسیاری از مظنونان به همکاری با القاعده را بدون رعایت رویه های حقوقی و عدلیه، زیر نظر اردوی امریکا و در زندان گوانتانامو بازداشت کرد.