اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با گذار از مرحله واکنش آنی برخی مردم ملکی و بعضی نهادهای مدنی و معدود مسوولان دولتی از تفلات روانی و مالی و جانی در ولایات مرزی کنر و نورستان و خوست، این روزها دیگر به نظاره در سکوت بسنده می کنیم تا قافله را دست کشور دوست و همسایه و برادر بسپاریم.

 

پاکستان نیز از کمترین فرصت ها و کوچکترین فضای عرض اندام و میدان دادن استفاده می کند و چنان اتهاماتی بر پهلوی افغانستان همیشه ملتمس فرو می نماید که هیچ سازمان بین المللی را یارای مقابله با آن نیست!

 

به عبارت دیگر پس از حمله بر مکتبی در پیشاور و در قسمت شیعه نشین که صدها نفر به خاک و خون غلتیدند و هیات عالی رتبه امنیتی و حکومتی اسلام آباد را به کابل کشانید؛ اینک در اقدامی مشابه مقامات نظامی و سیاسی آنسوی مرز دیورند، باز هم اتهامات دیگری را متوجه اینسوی مرز کردند.

 

به تازگی و در ادامه سریال مظلوم نمایی هایی پاکستان که گرگ بودن در لباس میش را خوب بلد است حمله ای انتحاری و سازماندهی شده در پایگاه نیروهای هوایی نزدیک پیشاور روی داد که از قرار خبرها 60 نظامی و غیر نظامی را کشته و مجروح کرد.

 

بلافاصله، سخنگوی ارتش پاکستان جنرال عاصم باجوا افغانستان را متهم به طرح ریزی و اجرای این حمله تروریستی کرد و در کمتر از چند روز مشاور امنیت ملی نخست وزیر این کشور سرتاج عزیز نیز مدعی جمع آوری مدارک مربوط به این حمله برای تسلیم به افغانستان شد.

 

این ادعا و اتهام از تمام زوایا و جوانب رد است چرا که در طول دهه های گذشته همواره افغانستان قربانی تروریسم و فاقد توان تمویل و تجهیز و تعلیم و بسیج طالبان بوده است و پاکستان نیز برای تداوم دریافت کمک های مجامع جهانی، به مربوط کردن مخالفان مسلح به خاک افغانستان چنگ انداخته است لیکن…

 

لیکن این یکدستگی و اتفاق نظر این کشور دوست و همسایه و برادر که هیچ منفعتی جز ناامنی و مرزهای گمرکی بسته و بدرفتاری با مهاجران نداشته است ستودنی است! در واقع هرگز وحدتی که میان مسوولان پاکستانی در ضدیت با افغانستان بوده در ارگ نشینان به چشم نخورده است.

 

حتی علیرغم بعهده گرفتن مسوولیت این حمله توسط تحریک طالبان پاکستانی هم، اسلام آباد هماهنگی ها را از داخل خاک کابل دانسته است؛ در تذکیب این اتهام همین بس که افغانستان عزم و اراده و تسلیحات انتقام از خون و خانه مردم ملکی خود را ندارد چه رسد به انتحاری در پیشاور. که اگر چنین بود نیز کابل حق پیاده کردن عملیات نظامی را پس از سالها هشدار دادن داشت.

موضوع : اخبار