اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پایگاه تحلیلی امریکایی در راپوری تاکید کرد که عربستان با تشدید محاصره، یمن را به یک جهنم روی زمین تبدیل کرده است.

پایگاه خبری المانیتور در راپوری با عنوان یمنی‌ها در جهنم گرفتار شده‌اند نوشت؛ مردم یمن این روزها با شدت گرفتن حملات عربستان و ادامه محاصره این کشور می‌گویند که در جهنم گرفتار هستند. بحران در یمن با حمله راکتی حوثی ها به ریاض و همچنین ادامه محاصره این کشور توسط ایتلاف عربستان تشدید شده است.

این راپور افزود؛ تا چه زمانی جامعه بین المللی خاصتاً امریکا و انگلیس اجازه خواهند داد تا این بحران انسانی ادامه پیدا کند؟

یمن اکنون به بدترین بحران بشردوستانه در جهان تبدیل شده است. 30 ماه جنگ ثروتمندترین کشور عرب در برابر مفلسترین کشور عربی منجر به سوء تغذیه شدید، قحطی و گرسنگی در میان مردم یمن شده است. وبا بسیار شایع شده و یک نسل از اطفال یمنی در معرض خطر قرار دارند. شبکه بی بی سی در راپورهای مستند تراژدی خرابیها در یمن را به تصویر کشیده است و سازمان ملل می‌گوید که 7 ملیون نفر در یمن در معرض گرسنگی قرار دارند.

المانیتور اضافه کرد؛ بعد از حمله راکتی یمن به میدان هوایی بین المللی خالد در ریاض، عربستان محاصره شمال یمن را تشدید کرده است. عربستان این حمله راکتی را اقدامی جنگی از سوی ایران تلقی کرد و مدعی است که تهران راکتهای بالستیک را در اختیار یمنی‌ها قرار داده است.

علیرغم این ادعاهای ریاض، المانیتور نوشته است که یمن چندین دهه است که جز و تام راکتی بومی دارد. علی عبدالله صالح رییس جمهور سابق این کشور، راکت های اسکاد را در دهه 1980 از کوریای شمالی وارد یمن شمالی کرد و کمونیست ها در یمن جنوبی نیز از روسیه راکت خریده بودند. هر دوطرف از راکت های خود در خلال جنگ داخلی این کشور در سال 1994 به صورت گسترده استفاده کردند بنابراین یک نیروی آموزش دیده راکتی در یمن از قبل وجود داشته است.

حوثی ها می‌گویند که ابوظبی و دوبی در امارات هدف های بعدی راکتی آنها هستند، یکی از اهداف آنها تکرار کاری است که حماس در سال 2014 با میدان هوایی بن گوریون اسراییل کرد و باعث شد که سازمان هوایی امریکا تاکید کند که به دلیل در خطر بودن میدان هوایی های کشورهای عربی پروازهای خود را در این کشورها لغو کند، حتی به صورت موقت.

این پایگاه امریکایی با اشاره به اهداف پشت پرده ایتلاف از جنگ یمن نوشت؛ یکی از اهداف عربستان و امارات حزب الله است. سعودی‌ها و اماراتی‌ها معتقدند که حزب الله اغلب کمک ها از جمله آموزش نظامی را برای حوثی ها فراهم می‌کند. اما باید متزکر شویم که حزب الله 120 هزار راکت و راکت را به سمت اسراییل نشانه گرفته است بنابراین این بازی آنها بسیار خطرناک است.

المانیتور در ادامه تاکید کرد که گسترش جنگ به شهرهای یمن یک دلیل مهم دیگر برای درک این مساله است که این بحران خطرناک باید هرچه زودتر پایان یابد. دولت دونالد ترمپ مسئولیتی ندارد که امریکا را در حمایت از سعودیها وارد این جنگ کند.

بارک اوباما برای عربستان کمکهای استخباراتی و لجستیکی فراهم میکرد با این حال وی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که بر روند حل سیاسی بحران تاکید می‌کرد حمایت کرد. توقف جنگ و جلوگیری از مداخله عربستان راحت‌تر از آن چیزی است که اکنون تلاش میشود آن را متوقف کنند.

المانیتور می‌گوید که کمک ها و حمایتهای لجستیکی امریکا از ایتلاف عربستان در این جنگ در سال جاری افزایش یافته است. ترمپ تا کنون به عربستان برای اقداماتش در یمن یک چک سفید داده، و درحالیکه کانگرس امریکا به طور فزاینده در مورد جنگ علیه یمن تردید دارد اما چک سفید را نیز پس نگرفته است.

این راپور افزود؛ ریاض هیچ استراتیژی برای بردن جنگ ندارد. خطوط مقدم جنگ طی ماههای اخیر به کندی حرکت می‌کنند و هیچ نشانه‌ای در زمینه عقب نشینی حوثی ها وجود ندارد و حملات هوایی بیشتر نیز کارساز نخواهد بود.

این راپور اضافه کرد که استراتیژی عربستان به طور پیش فرض به قحطی و گسترش مریضی در میان مردم یمن متکی است. تمام طرف های برای به وجود آوردن این فاجعه گناهکارند اما باید بگوییم که محاصره و حملات هوایی ایتلاف عربستان دلیل اصلی قحطی و وبا هستند.

عربستان و رهبران این کشور باید به خاطر این اقدامتشان مواخذه شوند؛ چرا که استراتیژی گرسنگی غیرقابل قبول است.

این راپور در پایان می‌نویسد؛ امریکا و بریتانیا در بهترین شرایط برای پایان دادن به این جنگ هستند. واشینگتن و متحدانش نیروی هوایی عربستان را برای انجام حملات هوایی تسلیح می‌کنند اگر آنها ارسال تسلیحات را متوقف کنند ایتلاف عربستان نیز مجبور خواهد شد تا حملات خود متوقف کند. بهتر است راه حل های دپلوماتیک با جدیت دنبال شود تا ایتلاف عربستان راهی برای خروج از این جهنمی که روی زمین به پا کرده است پیدا کند.