اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید
اتحاد غنی و گلبدین؛ خطری برای دولت!

اتحاد غنی و گلبدین؛ خطری برای دولت!

گلبدین حکمتیار با شامل شدن در قدرت امیدوار است بیشتری سود را از اوضاع آشفته حکومت کسب کند و با تثبیت موقعیت، اکثریت کرسی های مجلس را از آن خود کرده و در قدم بعدی ریاست جمهوری را در تصاحب فرد مورد نظر خود داشته باشد.

لقب های چون “قصاب کابل” و ” جانی کابل” به خوبی انزجار مردم را بخصوص بازماندگان جنایت های دهه 1990 از گلبدین حکمتیار نشان میدهد اما وی با سابقه سیاسی چهل و پنج ساله یکی از تندروترین رهبران جهادی بوده که برای بار دوم به روند صلح پیوسته و پس از 20 سال به کابل باز می گردد.

هرچند حکمتیار با بدترین تصمیم ها در حساس ترین موقعیت ها باعث جنگ، خونریزی و قتل عام مردم بی گناه شد اما می توان گفت بهترین زمان برای بازگشت به صحنه سیاسی را انتخاب کرده است.

حکومت وحدت ملی در بحرانی ترین روزهای خود با اختلاف شدید درون حکومتی مواجه است و اشرف غنی با وجود تمامی تلاش ها نتوانست جنرال دوستم سرکش را مجبور به تبعید و یا از قدرت و محبوبیت مردمی وی کم کند و از سوی دیگر مشروعیت حکومت در برکناری ها و تضعیف مقام های بلندپایه در پایین ترین حد قرار دارد.

گلبدین حکمتیار با شامل شدن در قدرت امیدوار است بیشتری سود را از اوضاع آشفته حکومت کسب کند و با تثبیت موقعیت، اکثریت کرسی های مجلس را از آن خود کرده و در قدم بعدی ریاست جمهوری را در تصاحب فرد مورد نظر خود داشته باشد.

هرچند طی سال های گذشته افراد حزب اسلامی توانسته اند به مقام های با نفودی در حکومت بدل شوند و در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به موفقیت های برسند اما اختلافات میان این حزب و چنددستگی آن یکی از موانع عمده بر سر راه اهداف حکمتیار می باشد.

از سوی دیگر این سیاستمدار تفرقه برانگیز از دیرباز با تفکرات رادیکالی و قومیتی تنها در میان قوم پشتون از محبوبیت برخوردار بوده و اکنون پس از سال ها انزوا با بیان سخنان خود نشان داد که همچنان با همان سیاست و در تفکرات گذشته به سر می برد.

رهبر حزب اسلامی را می توان از این جهت که طرفدار قومی شدن راس حکومت می باشد را متحد باب طبع اشرف غنی دانست، هرچند در گذشته وی تنها می توان نفاق و دسیسه را دید که همواره پای ثابت خیانت به متحدان خود بوده است.

حکومت افغانستان طی 16 سال گذشته اگرچه با آغوش باز رهبران جهادی گذشته را پذیرفت اما اتحاد اشرف غنی با حکمتیار بازی خطرناک برای قدرت و دولت می باشد زیرا وی، مرد سیاست برای یک کشور نیست بلکه افراط گری برخاسته از گذشته تاریک که هیچ گاه تحمل قومیت های دیگر را نخواهد داشت و در پی قدرتی تک قومی با عملکردی تندرو می باشد.

چراغ سبز امریکا دلیل توافقنامه صلح غنی با حزب اسلامی بود، برنامه های کلانی که افغانستان همواره نقش قربانی را دارد و غرب با سلاح طالبان و تروریستان در منطقه به دنبال منفعت جویی است و حذف رقبا.

با وجود تمامی مخالفت ها و هراس ها، گلبدین حکمتیار به کابل می آید و انتخابات آینده زیر نفوذ وی برگزار خواهند شد و برای اشرف غنی در حکومت چه خواهد ماند: سیاستمداری بسیار باتجربه تر از وی در دسیسه که نه به مانند جنرال دوستم فریب می خورد و نه ضعیف همچون عبدالله در سیاستمداری و مصلحت اندیش به مانند عطا محمد نور.

 

موضوع : اخبار