اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سید اکبر آغا با دلایل متعددی اثبات کرد که پاکستان برای رسیدن به مقاصد خویش طالبان را حمایت می کند و اگر در گفتگوهای صلح به پاکستان اختیار داده شود، آن کشور هیچ گاه در کار صلح صادق نخواهد بود چرا که اسلام آباد اهدافی را دارد که اگر حتی به ضرر افغانستان هم باشد عملی می کند.

 

 

در پی گسترش ناامنی‌ها در شمال کشور، محترم عطا محمد نور والی سابق بلخ، با سید اکبر آغا وزیر سابق عدلیه رژیم طالبان، دیدار و در مورد مسایل مختلف بحث و گفتگو کرد.

 

در این دیدار که تعدادی از علمای ولایت‌های قندهار، قندوز، لوگر، وردک، سمنگان، تخار و هرات نیز حضور داشتند، سید اکبر آغا از راه‌اندازی حرکتی به نام “نجات افغانستان” خبر داد که توسط تعدادی از علما راه‌اندازی شده و هدف از این حرکت تلاش برای پیشبرد روند صلح و بازگرداندن این روند به رهبری افغانستان است.

 

در این دیدار عطا محمد نور متعهد شد تا ضمن همکاری با علما در این رابطه، ضمن رعایت قانون اساسی افغانستان و حفظ دست‌آوردهای مردم در این سیزده سال، تلاش نماید تا روند صلح به رهبری دولت کابل را پیش ببرند.

 

سیداکبر آغا، رهبر پیشین جهش المسلمین گروه طالبان در ابتدای پیوستنش به روند صلح، گفته بود که اکثر طالبان مخالف پیوستن به روند صلح نیستند، بلکه با کمی تغییرات در دیدگاه دولت و حضور خارجی ها این اتفاق خواهد افتاد.

 

آن زمان سید محمد اکبر آغا با دلایل متعددی اثبات کرد که پاکستان برای رسیدن به مقاصد خویش طالبان را حمایت می کند و اگر در گفتگوهای صلح به پاکستان اختیار داده شود، آن کشور هیچ گاه در کار صلح صادق نخواهد بود چرا که اسلام آباد اهدافی را دارد که اگر حتی به ضرر افغانستان هم باشد عملی می کند.

 

وی ایجاد اعتماد میان طالبان و حکومت، کاهش عملیات های نظامی، رها شدن زندانیان طالب و نیز بیرون کردن اسامی شماری از طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد را از شرایط اساسی گفتگوهای صلح با طالبان اعلام کرده بود که اکنون این اتفاق ها افتاده است و از نظر وی زمان مناسبی برای کنار گذاشتن جنگ از سوی طرفین می باشد.

 

هرچند همین اکبر آغا بارها حکومت افغانستان را یک حکومت غیر مستقل خوانده بود و خارجی ها را متهم به مداخله در امور افغانستان نموده بود، اما به هر صورت اکنون اوضاع تغییر کرده و این رهبر طالبان مدعی است که می توان با همکاری مجاهدین و طالبان به آغوش وطن بازگشته، به روند صلح سرعت بخشید به ویژه اکنون که ملاعمر هم مرده است!

 

حال باید دید این طرح ” نجات افغانستان” که قرار است با اتحاد علما، طالبان و رهبران جهادی صورت گیرد، واقعا طرحی ملی و افغانستانی است یا باز هم دستان پنهان غرب در آن جاری می باشد تا بهانه ای برای غارت بیشتر کشور ما توسط مزدوران آمریکا را فراهم آورد؟

موضوع : اخبار